William Brian Jordan, Baron Jordan1

M, #191471, b. 28 January 1936
Last Edited=17 Mar 2013
     William Brian Jordan, Baron Jordan was born on 28 January 1936.2 He is the son of Walter Jordan and Alice Heath.2 He married Jean Ann Livesey, daughter of Ernest Livesey, on 8 November 1958.2
     He was educated at Barford Road School, Birmingham, Warwickshire, England.2 He was president of the AEU then AEEU between 1986 and 1995.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1992.1 He was General Secretary of the ICFTN in 1995.2 He was created Baron Jordan, of Bournville in the County of West Midlands [U.K. Life Peer] on 5 June 2000.1

Children of William Brian Jordan, Baron Jordan and Jean Ann Livesey

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2115. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Keith Sinjohn Joseph, Baron Joseph1

M, #191472, b. 17 January 1918, d. 10 December 1994
Last Edited=17 Mar 2013
Keith Joseph, Baron Joseph 2
     Keith Sinjohn Joseph, Baron Joseph was born on 17 January 1918.3 He was the son of Sir Samuel George Joseph, 1st Bt. and Edna Cicely Phillips.4 He married, firstly, Hellen Louise Guggenheimer, daughter of Sigmar Guggenheimer, on 6 July 1951.3 He and Hellen Louise Guggenheimer were divorced in 1985.3 He married, secondly, Yolanda Victoria Castro, daughter of Charles V. Castro, in 1990.3 He died on 10 December 1994 at age 76.1
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.3 He graduated from Magdalen College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1939 with a Bachelor of Arts (B.A.).3 He gained the rank of Captain in the service of the Royal Artillery.3 He fought in the Second World War, where he was mentioned in despatches and was wounded.1 He graduated from Magdalen College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1944 with a Master of Arts (M.A.).3 He succeeded to the title of 2nd Baronet Joseph, of Portsoken, in the City of London [U.K., 1943] in October 1944.3 He was admitted to Middle Temple in 1946 entitled to practice as a barrister.3 He held the office of Alderman of London between 1946 and 1949.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Leeds North-East between February 1956 and 1987.3 He was chairman of Bovis Ltd between 1958 and 1959.3 He held the office of Minister of State, Board of Trade between October 1961 and July 1962.3 He was Privy Counsellor (P.C.) in 1962.3 He held the office of Minister of Housing and Local Government and Welsh Affairs between July 1962 and October 1964.3 He held the office of Secretary of Social Services between 1970 and 1974.3 He held the office of Secretary of Department of Trade and Industry between 1979 and 1981.3 He held the office of Secretary of Department of Education and Science between 1981 and 1986.3 He was invested as a Companion of Honour (C.H.) in 1986.3 He was created Baron Joseph, of Portsoken in the City of London [U.K. Life Peer] on 12 October 1987.1

Children of Keith Sinjohn Joseph, Baron Joseph and Hellen Louise Guggenheimer

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 2116. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

Frank Ashcroft Judd, Baron Judd1

M, #191473, b. 28 March 1935
Last Edited=17 Mar 2013
     Frank Ashcroft Judd, Baron Judd was born on 28 March 1935.2 He is the son of Charles Wilfred Judd and Helen Osborn Ashcroft.2 He married Christine Elizabeth Louise Willington, daughter of Frederick Ward Willington, in August 1961.2
     He was educated at City of London School, London, England.2 He graduated from London School of Economics, London, England, with a Bachelor of Science (B.Sc.).2 He gained the rank of Flying Officer between 1957 and 1959 in the service of the Royal Air Force.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Portsmouth West between 1966 and 1974.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Portsmouth North between 1974 and 1979.2 He held the office of Minister of Overseas Development between 1976 and 1977.2 He held the office of Minister of Foreign and Commonwealth Office between 1977 and 1979.2 He was invested as a Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.) in 1988.2 He was created Baron Judd, of Portsea in the County of Hampshire [U.K. Life Peer] on 10 June 1991.1

Child of Frank Ashcroft Judd, Baron Judd and Christine Elizabeth Louise Willington

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2116. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Donald Kaberry, Baron Kaberry of Adel1

M, #191474, b. 18 August 1907, d. 13 March 1991
Last Edited=18 Mar 2013
Donald Kaberry, Baron Kaberry of Adel 2
     Donald Kaberry, Baron Kaberry of Adel was born on 18 August 1907.3 He was the son of Abraham Kaberry and Lily MacKenzie.4 He married Lily Margaret Scott, daughter of Edmund Scott, on 3 September 1940.3 He died on 13 March 1991 at age 83.1
     He was educated at Leeds Grammar School, Leeds, Yorkshire, England.3 He was a practising solicitor.3 He held the office of Member of Leeds City Council between 1930 and 1940.3 He fought in the Second World War, where he was mentioned in despatches.3 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the Royal Artillery.3 He was decorated with the award of the Territorial Decoration (T.D.).1 He was Deputy Lord Mayor of Leeds between 1946 and 1947.3 He held the office of Member of Leeds City Council between 1946 and 1951.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for North-West Leeds between 1950 and 1983.3 He held the office of Parliamentary Secretary of the Board of Trade between April 1955 and October 1955.3 He was created 1st Baronet Kaberry, of Adel cum Eccup, City of Leeds [U.K.] on 28 January 1960.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of the West Riding, Yorkshire in 1974.3 He was created Baron Kaberry of Adel, of Adel in the City of Leeds [U.K. Life Peer] on 23 September 1983.1

Children of Donald Kaberry, Baron Kaberry of Adel and Lily Margaret Scott

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 2119. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

Lawrence Kadoorie, Baron Kadoorie1

M, #191475, b. 1899, d. 25 August 1993
Last Edited=23 Nov 2013
     Lawrence Kadoorie, Baron Kadoorie was born in 1899.2 He was the son of Sir Elly Kadoorie.2 He married Muriel Gubbay.2 He died on 25 August 1993.1
     He was chairman of China Light & Power.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1970.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1974.1 He was created Baron Kadoorie, of Kowloon in Hong Kong and of the City of Westminster [U.K. Life Peer] on 22 September 1981.1

Children of Lawrence Kadoorie, Baron Kadoorie and Muriel Gubbay

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S212] Obituaries, The Independent, London, U.K.. Hereinafter cited as The Independent.


Joseph Kagan, Baron Kagan1

M, #191476, d. 17 January 1995
Last Edited=13 May 2006
     Joseph Kagan, Baron Kagan died on 17 January 1995.1
     He was invested as a Knight.1 He was created Baron Kagan, of Elland in the County of West Yorkshire [U.K. Life Peer] on 30 June 1976.1 In 1981 his knighthood was cancelled and annulled.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Richard Ferdinand Cahn, Baron Kahn1

M, #191477, d. 6 June 1989
Last Edited=21 May 2006
     Richard Ferdinand Cahn, Baron Kahn died on 6 June 1989.1
     He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.).1 He was created Baron Kahn, of Hampstead in the London Borough of Camden [U.K. Life Peer] on 6 July 1965.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Miklos Kaldor, Baron Kaldor1

M, #191478, d. 30 September 1986
Last Edited=12 Oct 2008
     Miklos Kaldor, Baron Kaldor died on 30 September 1986.1
      Miklos Kaldor, Baron Kaldor also went by the nick-name of Nicholas.1 He was created Baron Kaldor, of Newham in the City of Cambridge [U.K. Life Peer] on 9 July 1974.1

Child of Miklos Kaldor, Baron Kaldor

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Harold Stanley Kalms, Baron Kalms1

M, #191479
Last Edited=21 May 2006
     Harold Stanley Kalms, Baron Kalms was created Baron Kalms, of Edgware in the London Borough of Barnet [U.K. Life Peer] on 1 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Christopher Frank Kearton, Baron Kearton1

M, #191480, d. 2 July 1992
Last Edited=21 May 2006
     Christopher Frank Kearton, Baron Kearton died on 2 July 1992.1
     He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.).1 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.).1 Christopher Frank Kearton, Baron Kearton usually went by his middle name of Frank.1 He was created Baron Kearton, of Whitchurch in the County of Buckingham [U.K. Life Peer] on 5 February 1970.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.