David Garfield Davies, Baron Davies of Coity1

M, #191181, b. 24 June 1935
Last Edited=26 Mar 2009
     David Garfield Davies, Baron Davies of Coity was born on 24 June 1935.2 He is the son of David John Davies and Lizzie Ann Evans.3 He married Marian Jones, daughter of Raymond Jones, on 12 March 1960.2
      David Garfield Davies, Baron Davies of Coity usually went by his middle name of Garfield.1 He was educated at Heol Gam Secondary School, Bridgend, Glamorgan, Wales.2 He was a junior operator, electrical apprentice and electrician, BSC between 1950 and 1969 at Port Talbot, Glamorgan, Wales.2 He was educated at Bridgend Technology College, Bridgend, Glamorgan, Wales.2 He was educated at Port Talbot School of Further Education, Port Talbot, Glamorgan, Wales.4 He was with the Royal Air Force between 1956 and 1958.2 He was with the USDAW between 1969 and 1985.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Ipswich between 1972 and 1979.2 He was member of the TUC General Council in 1986.2 He was General Secretary of the USDAW between 1986 and 1997.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1996.2 He was created Baron Davies of Coity, of Penybont in the County of Mid Glamorgan [U.K. Life Peer] on 1 October 1997.1 He lived in 2003 at 64 Dairyground Road, Bramhall, Stockport, Cheshire, England.2

Children of David Garfield Davies, Baron Davies of Coity and Marian Jones

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1052. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Harold Davies, Baron Davies of Leek1

M, #191182
Last Edited=14 May 2006
     Harold Davies, Baron Davies of Leek was created Baron Davies of Leek, of Leek in the County of Staffordshire [U.K. Life Peer] on 28 September 1970.1 In October 1985 (an unknown value).1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Bryan Davies, Baron Davies of Oldham1

M, #191183, b. 9 November 1939
Last Edited=26 Mar 2009
     Bryan Davies, Baron Davies of Oldham was born on 9 November 1939.2 He is the son of George William Davies and Beryl Eugene Parsons.3 He married Monica Rosemary Mildred Shearing, daughter of Jack Shearing, in 1963.2
     He was educated at Redditch High School, Redditch, Worcestershire, England.2 He graduated from University College London, London, England, with a Bachelor of Arts (B.A.).2 He graduated from London School of Economics, London, England, with a Bachelor of Science (B.Sc.).2 He was a teacher between 1962 and 1965 at Latymer Upper School, Hammersmith, London, England.2 He was a lecturer between 1965 and 1974 at Middlesex Polytechnic, Enfield, London, England.2 He was Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Enfield between 1974 and 1979.2 He held the office of Assistant Government Whip in 1979.4 He was Secretary of the PLP between 1979 and 1992.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Oldham Central and Royton between 1992 and 1997.4 He was created Baron Davies of Oldham, of Broxbourne in the County of Hertfordshire [U.K. Life Peer] on 3 October 1997.1 He held the office of a Lord-in-Waiting in 2000.4 He lived in 2003 at 28 Churchfields, Broxbourne, Hertfordshire, England.2

Children of Bryan Davies, Baron Davies of Oldham and Monica Rosemary Mildred Shearing

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1052. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Gwilym Elfed Davies, Baron Davies of Penrhys1

M, #191184
Last Edited=14 May 2006
     Gwilym Elfed Davies, Baron Davies of Penrhys was created Baron Davies of Penrhys, of Rhondda in the County of Mid Glamorgan [U.K. Life Peer] on 8 July 1974.1 On 28 April 1992 (an unknown value).1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Joseph Jabez Dean, Baron Dean of Beswick1

M, #191185, b. 3 June 1922, d. 26 February 1999
Last Edited=28 Jun 2007
     Joseph Jabez Dean, Baron Dean of Beswick was born on 3 June 1922.2 He was the son of John Dean.3 He married Helen Hill, daughter of Charles Hill, in 1945.2 He died on 26 February 1999 at age 76.2
     He held the office of Member of the Manchester City Council.2 He held the office of Parliamentary Private Secretary between 1974 and 1977, to the Minister of State, Civil Service Department.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Leeds West between 1974 and 1983.2 He held the office of Assistant Government Whip between 1978 and 1979.2 He was created Baron Dean of Beswick, of West Leeds in the County of West Yorkshire [U.K. Life Peer] on 28 September 1983.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 780. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]


Arthur Paul Dean, Baron Dean of Harptree1

M, #191186, b. 14 September 1924, d. 1 April 2009
Last Edited=9 Apr 2009
     Arthur Paul Dean, Baron Dean of Harptree was born on 14 September 1924.2 He was the son of Arthur Percival Dean and Jessie Margaret Gaunt.2 He married, firstly, Doris Ellen Webb, daughter of Frank Webb, in 1957.2 He married, secondly, Margaret Frances Dierden in 1980.2 He died on 1 April 2009 at age 84.3
      Arthur Paul Dean, Baron Dean of Harptree usually went by his middle name of Paul.1 He was educated at Ellesmere College, Ellesmere, Shropshire, England.2 He gained the rank of Captain in the service of the Welch Guards.2 He fought in the Second World War.2 He graduated from Exeter College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Bachelor of Letters (B.Litt.).2 He graduated from Exeter College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He was a farmer between 1950 and 1956.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for North Somerset between 1964 and 1983.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary, Department of Health and Social Security between 1970 and 1974.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Woodspring between 1983 and 1992.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1985.2 He held the office of Deputy Speaker, House of Commons between 1987 and 1992.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1991.2 He was created Baron Dean of Harptree, of Wedmore in the County of Somerset [U.K. Life Peer] on 5 October 1993.1 He held the office of Deputy Speaker, House of Lords in 1995.2 He lived in 2003 at Archer's Wyck, Knightcott, Banwell, Weston-super-Mare, Somerset, England.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1059. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Brenda Dean, Baroness Dean of Thornton-le-Fylde1

F, #191187, b. 29 April 1943
Last Edited=1 Apr 2009
     Brenda Dean, Baroness Dean of Thornton-le-Fylde was born on 29 April 1943.2 She is the daughter of Hugh Dean and Lillian (?).2 She married Keith Desmond McDowall, son of William Charters McDowall, on 30 April 1988.2
     She was educated at St. Andrews Church of England Primary School, Eccles, Lancashire, England.2 She was educated at Stretford Grammar School, Stretford, Lancashire, England.2 She was an administration assistant with SOGAT between 1959 and 1972.2 She was Assistant Secretary and Secretary of the Manchester Branch, SOGAT between 1971 and 1983.2 She was president of SOGAT between 1983 and 1985.2 She was General Secretary of SOGAT between 1985 and 1991.2 She was awarded the honorary degree of Master of Arts (M.A.) by Salford University, Salford, Lancashire, England, in 1986.2 From 30 April 1988, her married name became McDowall. She was Deputy General Secreary of GPMU between 1991 and 1992.2 She was invested as a Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.) in 1992.2 She was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by City University, London, England, in 1993.2 She was created Baroness Dean of Thornton-le-Fylde, of Eccles in the County of Greater Manchester [U.K. Life Peer] on 12 October 1993.1 She was a director of Inveresk plc between 1994 and 1997.2 She was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1998.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1059. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Ronald Ernest Dearing, Baron Dearing1

M, #191188, b. 27 July 1930, d. 19 February 2009
Last Edited=1 Nov 2013
     Ronald Ernest Dearing, Baron Dearing was born on 27 July 1930.2 He was the son of Ernest Henry Ashford Dearing and M. T. Hoyle.2 He married Margaret Patricia Riley in 1954.2 He died on 19 February 2009 at age 78.3
     He was educated at Doncaster Grammar School, Doncaster, Yorkshire, England.2 He was with the Ministry of Labour and National Service between 1946 and 1949.2 He was with the Ministry of Power between 1949 and 1962.2 He graduated from Hull University, Hull, Yorkshire, England, with a Bachelor of Science (B.Sc.), Economics.2 He was educated at London Business School, London, England.2 He was with the Treasury between 1962 and 1964.2 He was with the Ministries of Power and Technology and Department of Trade and Industry between 1965 and 1972.2 He held the office of Under-Secretary, Dpartment of Trade and Industry between 1975 and 1976.2 He held the office of Deputy Secretary, Department of Industry between 1976 and 1980.2 He was invested as a Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1979.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1984.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Science (D.Sc.) by Hull University, Hull, Yorkshire, England, in 1986.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Durham University, Durham, County Durham, England, in 1992.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Northumbria University, England, in 1993.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Nottingham University, Nottingham, Nottinghamshire, England, in 1993.2 He held the office of Chancellor of Nottingham University between 1993 and 2000.2 He was created Baron Dearing, of Kingston-upon-Hull in the County of the East Riding of Yorkshire [U.K. Life Peer] on 13 February 1998.1 He has two daughters.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1059. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S200] Announcements, The Guardian, London, U.K.. Hereinafter cited as The Guardian.

Dame Ruth Lynn Deech, Baroness Deech1

M, #191189
Last Edited=27 Jan 2008
     Dame Ruth Lynn Deech, Baroness Deech was invested as a Dame Commander, Order of the British Empire (D.B.E.).1 He was created Baroness Deech, of Cumnor in the County of Oxfordshire [U.K. Life Peer] on 5 October 2005.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

William Francis Deedes, Baron Deedes1

M, #191190, b. 1 June 1913, d. 17 August 2007
Last Edited=9 Apr 2009
Consanguinity Index=0.0%
William Deedes, Baron Deedes 2
     William Francis Deedes, Baron Deedes was born on 1 June 1913.3 He was the son of Herbert William Deedes and Melesina Gladys Chenevix Trench.3 He married Evelyn Hilary Branfoot, daughter of Clive Branfoot, in November 1942.4 He died on 17 August 2007 at age 94.1
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.4 He was a journalist with the Morning Post between 1931 and 1937.4 He gained the rank of Major in the service of the King's Royal Rifle Corps (Territorial Army).4 He fought in the Second World War.4 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1944.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Ashford between 1950 and 1974.4 He was Parliamentary Secretary for the Minister of Housing and Local Government between 1954 and 1955.4 He held the office of Joint Parliamentary Under-Secretary, Home Office between 1955 and 1957.5 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1962.4 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Kent in 1962.4 He held the office of Minister without Portfolio between 1962 and 1964.5 He was editor of the Daily Telegraph between 1974 and 1986.4 He was created Baron Deedes, of Aldington in the County of Kent [U.K. Life Peer] on 23 September 1986.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Kent University, Kent, England, in 1988.4 He wrote the book Dear Bill, published 1997, autobiography.4 He was invested as a Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1999.4 He lived in 2003 at New Hayters, Aldington, Kent, England.4

Children of William Francis Deedes, Baron Deedes and Evelyn Hilary Branfoot

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S35] BLG1965 volume 3, page 245. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 1066. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S37] BP2003. [S37]