Peter Keith Levene, Baron Levene of Portsoken1

M, #191521, b. 8 December 1941
Last Edited=13 Jan 2014
     Peter Keith Levene, Baron Levene of Portsoken was born on 8 December 1941 at Hendon, London, England.2,3 He is the son of Maurice Pierre Levene and Rose Lewis.4 He married Wendy Ann Fraiman, daughter of Frederick Fraiman, in 1966.4
     He was educated at City of London School, London, England.4 He graduated from Manchester University, Manchester, Lancashire, England, with a Bachelor of Arts (B.A.).4 He was managing director of United Scientific Holdings between 1968 and 1985.4 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for the City of London in 1984.4 He was Chief of Defense Procurement, Ministry of Defense between 1985 and 1991.4 He was invested as a Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1989.1 He was chairman of Docklands Light Railway between 1991 and 1994.4 He was chairman of Canary Wharf Ltd between 1993 and 1996.4 He held the office of Sheriff of London between 1995 and 1996.4 He was created Baron Levene of Portsoken, of Portsoken in the City of London [U.K. Life Peer] on 22 July 1997.1 He was invested as a Knight, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.St.J.) in 1998.4 He held the office of Lord Mayor of London between 1998 and 1999.4 He was invested as a Fellow, Chartered Institute of Transport (F.C.I.T.).4 He was invested as a Fellow, Chartered Instittue of Purchasing and Supply (F.C.I.P.S.).4 He was decorated with the award of the Commander, Order of Merit.4 He was invested as a Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.).4 He was chairman of Lloyds' of London in 2002.4

Child of Peter Keith Levene, Baron Levene of Portsoken and Wendy Ann Fraiman

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2314. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."
  4. [S37] BP2003. [S37]

Leslie Maurice Lever, Baron Lever1

M, #191522, d. 26 July 1977
Last Edited=22 May 2006
     Leslie Maurice Lever, Baron Lever died on 26 July 1977.1
     He was created Baron Lever, of Ardwick in the City of Manchester [U.K. Life Peer] on 10 July 1975.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Norman Harold Lever, Baron Lever of Manchester1

M, #191523, d. 6 August 1995
Last Edited=22 May 2006
     Norman Harold Lever, Baron Lever of Manchester died on 6 August 1995.1
      Norman Harold Lever, Baron Lever of Manchester usually went by his middle name of Harold.1 He was created Baron Lever of Manchester, of Cheetham in the City of Manchester [U.K. Life Peer] on 3 July 1979.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Michael Abraham Levy, Baron Levy1

M, #191524, b. 11 July 1944
Last Edited=29 Dec 2013
     Michael Abraham Levy, Baron Levy was born on 11 July 1944.2 He is the son of Samuel Levy and Annie Berenbaum.2 He married Gilda Altbach, daughter of Benjamin Altbach, on 20 August 1967.2
     He was educated at Hackney Downs School, London, England.2 He was with Lubbock, Fine, chartered accountants between 1961 and 1966.2 He was invested as a Fellow, Institute of Chartered Accountants (F.C.A.) in 1966.2 He was with M. Levy & Company between 1966 and 1969.2 He was partner of Wagner Prager Levy & Partners between 1969 and 1973.2 He was chairman of Magnet Group between 1973 and 1988.2 He was vice-chairamn of Phonographic Performance Ltd between 1979 and 1984.2 He was vice-chairamn of British Phonographic Industry Ltd between 1984 and 1987.2 He was chairman of D & J Securities between 1988 and 1992.2 He was chairman of M & G Music Ltd between 1992 and 1997.2 He was created Baron Levy, of Mill Hill in the London Borough of Barnet [U.K. Life Peer] on 23 September 1997.1

Children of Michael Abraham Levy, Baron Levy and Gilda Altbach

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2319. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Admiral Terence Thornton Lewin, Baron Lewin1

M, #191525, b. 19 November 1920, d. 23 January 1999
Last Edited=21 Mar 2010
     Admiral Terence Thornton Lewin, Baron Lewin was born on 19 November 1920.2 He was the son of E. H. Lewin.3 He married Jane Branch-Evans, daughter of Reverend Charles James Branch-Evans, in 1944.2 He died on 23 January 1999 at age 78.1
     He was educated at The Judd School, Tonbridge, Kent, England.2 He fought in the Second World War, with the Home and Mediterranean Fleets, and was mentioned in despatches.2 He was decorated with the award of the Distinguished Service Cross (D.S.C.) in 1942.2 He was commander of the H.M.S. Corunna between 1955 and 1956.2 He was commander of the H.M. Yacht Britannia between 1957 and 1958.2 He was invested as a Member, Royal Victorian Order (M.V.O.) in 1958.2 He gained the rank of Captain (F) between 1961 and 1963 in the service of the Dartmouth Training Sqadron and H.M.S. Urchin and Tenby.2 He was Director of Naval Tactical and Weapons Policy Division, Ministry of Defence in 1964.2 He was commander of the H.M.S. Hermes in 1966.2 He was Vice-Chairman of Naval Staff between 1971 and 1973.2 He was invested as a Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.) in 1973.2 He was Commander-in-Chief of the Fleet between 1973 and 1975.2 He held the office of Flag Aide-de-Camp to HM Queen Elizabeth II in 1975.2 He gained the rank of Admiral of the Fleet.1 He was Commander-in-Chief of the Naval Home Command between 1975 and 1977.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1976.2 He held the office of First and Principal Aide-de-Camp to HM Queen Elizabeth II in 1977.2 He held the office of First Sea Lord between 1977 and 1979.2 He held the office of Chief of the Defence Staff in 1979.2 He was created Baron Lewin, of Greenwich in Greater London [U.K. Life Peer] on 19 November 1982.1 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1983.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Science (D.Sc.) by City University, London, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Letters (D.Litt.) by Greenwich University, Greenwich, London, England, in 1993.2 He gained the rank of Life Colonel Commandant in 1995 in the service of the Royal Marines.2

Children of Admiral Terence Thornton Lewin, Baron Lewin and Jane Branch-Evans

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 1697. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]


Professor Jack Lewis, Baron Lewis of Newnham1

M, #191526, b. 13 February 1928, d. 17 July 2014
Last Edited=20 Oct 2014
     Professor Jack Lewis, Baron Lewis of Newnham was born on 13 February 1928.2 He was the son of Robert Lewis.2 He married Elfreida Mabel Lamb, daughter of Frank Alfred Lamb, in 1951.2 He died on 17 July 2014 at age 86.3
     He was educated at Barrow Grammar School, Barrow, Suffolk, England.2 He graduated from London University, London, England, in 1949 with a Bachelor of Science (B.Sc.).2 He graduated from Nottingham University, Nottingham, Midlands, England, in 1952 with a Doctor of Philosophy (Ph.D.).2 He was a lecturer between 1954 and 1956 at Sheffield University, Sheffield, Yorkshire, West Riding, England.2 He was a lecturer between 1956 and 1957 at Imperial College of Science, Technology, London, England.2 He was a reader between 1957 and 1961 at University College London, London, England.2 He graduated from London University, Barrow, London, England, in 1961 with a Doctor of Science (D.Sc.).2 He was Professor of Chemistry between 1961 and 1967 at Manchester University, Manchester, Lancashire, England.2 He graduated from Manchester University, Manchester, Lancashire, England, in 1962 with a Master of Science (M.Sc.).2 He was Professor of Chemistry between 1967 and 1970 at University College London, London, England.2 He graduated from Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1970 with a Master of Arts (M.A.).2 He was Professor of Chemistry between 1970 and 1995 at Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.) in 1973.1 He graduated from Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1977 with a Doctor of Science (Sc.D.).2 He was created Baron Lewis of Newnham, of Newnham in the County of Cambridgeshire [U.K. Life Peer] on 8 February 1989.1

Children of Professor Jack Lewis, Baron Lewis of Newnham and Elfreida Mabel Lamb

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2320. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK. Hereinafter cited as The Telegraph.

George Samuel Lindgren, Baron Lindgren1

M, #191527, b. 11 November 1900, d. 8 September 1971
Last Edited=2 Jul 2007
     George Samuel Lindgren, Baron Lindgren was born on 11 November 1900.2 He was the son of George William Lindgren and Emily Maude Hiom.2 He married Elsie Olive Reed, daughter of Frank Reed, on 10 July 1926.2 He died on 8 September 1971 at age 70.1
     He was educated at Hungerford Road Elementary School, England.2 He was a clerk with LNER.2 He was member of the National Executive Committee of Railway Clerks between 1933 and 1946.2 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of National Insurance between 1945 and 1946.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Northamptonshire, Wellingborough Division between 1945 and 1959.2 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Civil Aviation between 1946 and 1950.2 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Local Government and Planning between 1950 and 1951.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.).1 He was created Baron Lindgren, of Welwyn Garden City in the County of Hertfordshire [U.K. Life Peer] on 9 February 1961.1 He was invested as a Officer, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (O.St.J.) in 1965.2 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Power in 1966.2

Child of George Samuel Lindgren, Baron Lindgren and Elsie Olive Reed

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 178. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Margaret Ruth Maude1

F, #191528, b. 29 January 1920
Last Edited=19 Sep 2010
     Margaret Ruth Maude was born on 29 January 1920.2 She is the daughter of G/Capt. Christopher Edward Maude.1 She married Arthur Edmund Leveson, son of Admiral Sir Arthur Cavenagh Leveson and Jemima Adeline Beatrice Blackwood, in 1944 at New Delhi, India.2
      From 1944, her married name became Leveson.

Children of Margaret Ruth Maude and Arthur Edmund Leveson

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2352. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S1605] J.N. Houterman, "re: Crosby Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 6 February 2006. Hereinafter cited as "re: Crosby Family."

David Lawrence Lipsey, Baron Lipsey1

M, #191529, b. 21 April 1948
Last Edited=22 May 2010
     David Lawrence Lipsey, Baron Lipsey was born on 21 April 1948.2 He is the son of Lawrence M. Lipsey and Penelope Rawson.2 He married Margaret Robson in 1982.2
     He was educated at Bryanston School, Blandford, Dorset, England.2 He was educated at Magdalen College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.2 He wrote the book Labour and Land, published 1972.2 He was with the Prime Minister's staff between 1977 and 1979.2 He edited the book The Socilaist Agenda: Crosland's Legacy, published 1981.2 He wrote the book Making Government Work, published 1982.2 He was with the Sunday Times between 1982 and 1986.2 He was editor of the New Society between 1986 and 1988.2 He was co-founder and deputy editor of the New Correspondent between 1988 and 1990.2 He was associate editor for The Times between 1990 and 1992.2 He was decorated with the award of the The Name of the Rose in 1992.2 He was a journalist with The Economist between 1992 and 1999.2 He was created Baron Lipsey, of Tooting Bec in the London Borough of Wandsworth [U.K. Life Peer] on 30 July 1999.1 He wrote the book The Secret Economy: how Britain's economy is really run, published 2000.2 He lived in 2003 at 91 Drewstead Road, London, England.2

Child of David Lawrence Lipsey, Baron Lipsey and Margaret Robson



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2359. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Richard Arthur Lloyd Livsey, Baron Livsey of Talgarth1

M, #191530, b. 2 May 1935, d. 16 September 2010
Last Edited=14 Apr 2014
     Richard Arthur Lloyd Livsey, Baron Livsey of Talgarth was born on 2 May 1935 at Talgarth, Breconshire, Wales.2 He was the son of Arthur Norman Livsey and Lilian Mairsie James.2 He married Irene Martin Earsmen in 1964.3 He died on 16 September 2010 at age 75.4
     He was educated at Bedales School, Petersfield, Hampshire, England.2 He was educated at Seale Hayne Agricultural College, Newton Abbot, Devon, England.2 He graduated from Reading University, Reading, Berkshire, England, with a Master of Science (M.Sc.).2 He was a farm manager between 1967 and 1971 at Blairdrummond, Stirlingshire, Scotland.2 He was a senior lecturer in farm management between 1971 and 1985 at Welsh Agricultural College, Wales.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Brecon and Radnorshire between 1985 and 1992.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1994.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Brecon and Radnorshire between 1997 and 2001.2 He was created Baron Livsey of Talgarth, of Talgarth in the County of Powys [U.K. Life Peer] on 31 August 2001.1

Children of Richard Arthur Lloyd Livsey, Baron Livsey of Talgarth and Irene Martin Earsmen

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2370. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S200] Announcements, The Guardian, London, U.K.. Hereinafter cited as The Guardian.
  4. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.