unknown Ward1

M, #256101
Last Edited=17 Dec 2007
     unknown Ward is the son of Thomas Ward.1

Child of unknown Ward

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1189. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Sir Edward Ward, 1st Bt.1

M, #256102
Last Edited=17 Dec 2007
     Sir Edward Ward, 1st Bt. is the son of unknown Ward.1
     He was created 1st Baronet Ward, of Bixley on 19 December 1660.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1189. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Elizabeth Humble1

F, #256103
Last Edited=17 Dec 2007
     Elizabeth Humble is the daughter of Richard Humble.1 She married William Ward, son of Edward Ward and Anne Havers.1
     Her married name became Ward.1

Child of Elizabeth Humble and William Ward

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1189. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Richard Humble1

M, #256104
Last Edited=17 Dec 2007
     Richard Humble was a vintner at Southwark, London, EnglandG.1 He lived at Goosehayes, Hornchurch, Essex, EnglandG.1

Child of Richard Humble

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1189. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Humble Ward1

M, #256105
Last Edited=16 Mar 2011
     Humble Ward was the son of Humble Ward, 1st Baron Ward of Birmingham and Frances Dudley, Baroness Dudley.1 He died, young.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1189. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair1

M, #256106, b. 4 March 1885, d. 22 May 1975
Last Edited=31 Aug 2014
Arnold McNair, 1st Baron McNair 2
     Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair was born on 4 March 1885.1 He was the son of John McNair and Jeannie Ballantyne.1,3 He married Marjorie Bailhache, daughter of Sir Clement Meacher Bailhache, on 28 March 1912.1 He died on 22 May 1975 at age 90.1
     He was educated at Aldenham School, Elstree, Hertfordshire, EnglandG.1 He graduated from Gonville and Caius College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Bachelor of Laws (LL.B.)4 He graduated from Gonville and Caius College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, with a Bachelor of Arts (B.A.)1 He was a practising solicitor.4 He was a Fellow in 1912 at Gonville and Caius College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.4 He graduated from Gonville and Caius College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, in 1913 with a Master of Laws (LL.M.)4 He was admitted to Gray's Inn in 1917 entitled to practise as a barrister.4 He was Secretary of the Coal Controllers Advisoy Board between 1917 and 1919.4 He was appointed Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1918.1 He was Coal Industry (Sankey) Commission in 1919.4 He was appointed Queen's Counsel (Q.C.)1 He was Whewell Professor of International Law at Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.4 He graduated from Gonville and Caius College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1925 with a Doctor of Law (LL.D.)4 He was Tagore Professor in 1931 at University of Calcutta, Calcutta, India.4 He held the office of Bencher of Gray's Inn in 1936.4 He held the office of Vice-Chancellor to the University of Liverpool between 1937 and 1945.4 He was appointed Knight in 1943.4 He was member of the Hague Permanent Court of Arbitration in 1945.4 He was appointed King's Counsel (K.C.) in 1945.4 He held the office of Judge of the International Court of Justice between 1946 and 1955.4 He held the office of Treasurer of Gray's Inn in 1947.4 He was appointed Fellow, British Academy (F.B.A.)4 He was created 1st Baron McNair, of Gleniffer, co. Renfrew [U.K.] on 4 August 1955.1

Children of Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair and Marjorie Bailhache

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 814. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

John McNair1

M, #256107, b. 13 April 1855
Last Edited=30 Aug 2014
     John McNair was born on 13 April 1855.2 He was the son of Duncan McNair and Catherine Gibb.3 He married Jeannie Ballantyne, daughter of John Ballantyne, on 11 April 1884.2
     He lived at Court Lane, Dulwich Village, London, EnglandG.1

Children of John McNair and Jeannie Ballantyne

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 814. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2545. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Marjorie Bailhache1

F, #256108, d. 22 January 1971
Last Edited=15 Dec 2011
     Marjorie Bailhache was the daughter of Sir Clement Meacher Bailhache.1 She married Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair, son of John McNair and Jeannie Ballantyne, on 28 March 1912.1 She died on 22 January 1971.2
     From 28 March 1912, her married name became McNair.1 After her marriage, Marjorie Bailhache was styled as Lady McNair on 4 August 1955.

Children of Marjorie Bailhache and Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 814. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2546. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Sir Clement Meacher Bailhache1

M, #256109
Last Edited=15 Dec 2011
     Sir Clement Meacher Bailhache held the office of High Court Judge.2 He lived at Totteridge, Hertfordshire, EnglandG.1

Child of Sir Clement Meacher Bailhache

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 814. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2546. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Clement John McNair, 2nd Baron McNair1

M, #256110, b. 11 January 1915, d. 7 August 1989
Last Edited=31 Aug 2014
     Clement John McNair, 2nd Baron McNair was born on 11 January 1915.1 He was the son of Arnold Duncan McNair, 1st Baron McNair and Marjorie Bailhache.1 He married Vera Frances Faithfull, daughter of Theodore James Faithfull, on 16 November 1941.2 He died on 7 August 1989 at age 74.1
     He was also known as John.2 He was educated at Shrewsbury School, Shrewsbury, Shropshire, EnglandG.1 He was educated at King's College Choir School, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was educated at Balliol College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He fought in the Second World War between 1940 and 1945, in Tunisia, Italy and Austria, and he was mentioned in despatches and was wounded.2 He gained the rank of Major in the Royal Artillery.2 He wrote the book Wagonload, published 1971.2 He succeeded as the 2nd Baron McNair, of Gleniffer, co. Renfrew [U.K., 1955] on 22 May 1975.1 He wrote the book A Place called Marathon, published 1976.2 He was member of the General Advisoy Council IBA between 1978 and 1989.2 He was member of the UK Delegation Council of Europe on WEU.2

Children of Clement John McNair, 2nd Baron McNair and Vera Frances Faithfull

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 814. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2546. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]