Hon. Vera Kate Churchman1

F, #474931, b. 22 February 1913
Last Edited=21 Jul 2011
     Hon. Vera Kate Churchman was born on 22 February 1913.1 She is the daughter of Arthur Charles Churchman, 1st and last Baron Woodbridge and Edith Harvey.1 She married Peter William Barnett on 26 October 1936.1
      From 26 October 1936, her married name became Barnett.1

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Peter William Barnett1

M, #474932
Last Edited=21 Jul 2011
     Peter William Barnett married Hon. Vera Kate Churchman, daughter of Arthur Charles Churchman, 1st and last Baron Woodbridge and Edith Harvey, on 26 October 1936.1

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Field Marshal Garnet Joseph Wolseley, 1st Viscount Wolseley1

M, #474933, b. 4 June 1833, d. 25 March 1913
Last Edited=4 Jan 2013
Field Marshal Garnet Wolseley, 1st Viscount Wolseley 2
     Field Marshal Garnet Joseph Wolseley, 1st Viscount Wolseley was born on 4 June 1833 at County Dublin, Ireland.1 He was born on 4 June 1833.3 He was the son of Major Garnet Joseph Wolseley and Anne Smith.1,4 He married Louisa Holmes, daughter of Alexander Erskine Holmes, on 4 June 1867.3 He married Louisa Erskine, daughter of Alexander Erskine, on 4 June 1867.1 He died on 25 March 1913 at age 79, when the Barony expired.3 He died on 25 March 1913 at age 79.1
     He was County Stafford.3 With remainder in default of male issue.3 To his daughter and her male issue.3 He was Royal Naval Volunteer Reserve Officers' Decoration (V.D.).3 1st VISCOUNT WOLSELEY.3 He lived Wolseley.3 He was also known as Garnet Joseph Wolseley Wolseley.3 With remainder to heirs male of his body.3 He was Order of Merit (O.M.).3 He was County Stafford (both UK).3 He was Privy Counsellor (P.C.) (I ) in 1850.3 He was commissioned in 1852, in the service of the Briitsh Army.1 He fought in the Second Burma War between 1852 and 1853.1 He was Ensign 12th (E Suffolk) Foot , tfd to 80th (Staffs Regt) Foot April 1852, Burmese War 1852–53 (severely wounded, despatches), Lieutenant 1853, tfd to 84th (York and Lancaster) Foot Jan 1854 and 90th (Perths Vol LI) Foot Feb 1854, Crimean War 1854– in March 1852.3 He fought in the Crimean War between 1854 and 1856.1 He fought in the Indian Mutiny between 1857 and 1859.1 He fought in the China War in 1860.1 He was Assistant Quartermaster-General in 1861 at Canada.1 He gained the rank of Colonel in 1865.1 In 1869 author: Soldier's Pocket-Book for field service , The Life of John Churchill, Duke of Marlborough (1894), The Decline and Fall of Napoleon (1895) and Story of a Soldier's Life (1903).3 He was Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) ) in 1870.3 He fought in the Red River Rebellion in 1870, as commander of the expedition to put the rebellion down.1 He was Companion, Order of the Bath (C.B.) ) in 1871.3 He fought in the Ashanti War in 1873, as commander of the expedition.1 He was Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) (KCB in 1874.3 He was Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) ( in 1874.3 He held the office of Administrator of Cyprus in 1878.1 He fought in the Zuu War in 1879, capturing King Cetewayo.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.).1 He fought in the Eyptian Campaign in 1882, capturing Cairo.1 On 25 November 1882 as also earlier (plus thanks of Parl and grant of £30,000 (over £1.4m in early-2000s terms)) BARON WOLSELEY OF CAIRO AND OF WOLSELEY.3 He was created 1st Baron Wolseley, of Cairo and Wolseley, co. Stafford [U.K.] on 25 November 1882.1 He fought in the Nile Campaign between 1883 and 1885, to relieve General Gordon.1 He was Knight, Order of St. Patrick (K.P.) in 1885.3 On 28 September 1885 so created.3 He was created 1st Viscount Wolseley, of Wolseley, co. Stafford [U.K.] on 28 September 1885, with a special remainder to his daughter.1 He was invested as a Knight, Order of St. Patrick (K.P.).1 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.).1 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.).1 He was Commander-in-Chief of the Ireland between 1890 and 1895.1 He was Commander-in-Chief of the British Army between 1895 and 1899.1

Children of Field Marshal Garnet Joseph Wolseley, 1st Viscount Wolseley and Louisa Erskine

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S37] BP2003 volume 3, page 4232. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

Louisa Erskine1

F, #474934, d. 10 April 1920
Last Edited=21 Jul 2011
     Louisa Erskine was the daughter of Alexander Erskine.1 She married Field Marshal Garnet Joseph Wolseley, 1st Viscount Wolseley, son of Major Garnet Joseph Wolseley and Anne Smith, on 4 June 1867.1 She died on 10 April 1920.1
      From 4 June 1867, her married name became Wolseley.1 As a result of her marriage, Louisa Erskine was styled as Baroness Wolseley on 26 November 1882. As a result of her marriage, Louisa Erskine was styled as Viscountess Wolseley on 28 September 1885.

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Alexander Erskine1

M, #474935
Last Edited=21 Jul 2011

Child of Alexander Erskine

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.


Frances Garnet Wolseley, Viscountess Wolseley1

F, #474936, b. 15 September 1872, d. 24 December 1936
Last Edited=4 Jan 2013
     Frances Garnet Wolseley, Viscountess Wolseley was born on 15 September 1872.1 She was the daughter of Field Marshal Garnet Joseph Wolseley, 1st Viscount Wolseley and Louisa Erskine.1 She died on 24 December 1936 at age 64, unmarried.1
     She wrote the book Some of the Smaller Manor Houses of Sussex.1 She wrote the book Gardening for Women.1 She wrote the book Some Sussex Byways.1 She wrote the book Byegone Sussex in and Around Steyning.1 She was the founder of the College of Gardening at Glynde.1 She succeeded to the title of 2nd Viscountess Wolseley, of Wolseley, co. Stafford [U.K., 1885] on 25 March 1913.1


Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Henry Hartley Fowler, 1st Viscount Wolverhampton1

M, #474937, b. 16 May 1830, d. 25 February 1911
Last Edited=21 Jul 2011
     Henry Hartley Fowler, 1st Viscount Wolverhampton was born on 16 May 1830 at Sunderland, Scotland.1 He was the son of Reverend Joseph Fowler and Eliza Laing.1 He married Ellen Thorneycroft, daughter of George Benjamin Thorneycroft, on 6 October 1857.1 He died on 25 February 1911 at age 80.1
     He was educated at Wood House Grove School, Sunderland, Scotland.1 He was educated at St. Saviour's Grammar School, Southwark, London, England.1 He was a practising solicitor in 1852.1 He held the office of Mayor of Wolverhampton in 1863.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Wolverhampton between 1880 and 1908.1 He held the office of Under-Secretary of State, Home department between 1884 and 1885.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1886.1 He held the office of Finance Secretary to the Treasury in 1886.1 He held the office of President of the Local Government Board between 1892 and 1894.1 He held the office of Secretary of State, India between 1894 and 1895.1 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) in 1895.1 He held the office of Chancellor of the Duchy of Lancaster between 1895 and 1900.1 He held the office of Lord President of the Council between 1908 and 1910.1 He was created 1st Viscount Wolverhampton, of Wolverhampton, oo. Stafford [U.K.] on 4 May 1908.1

Children of Henry Hartley Fowler, 1st Viscount Wolverhampton and Ellen Thorneycroft

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Henry Ernest Fowler, 2nd Viscount Wolverhampton1

M, #474938, b. 4 April 1870, d. 9 March 1943
Last Edited=21 Jul 2011
     Henry Ernest Fowler, 2nd Viscount Wolverhampton was born on 4 April 1870.1 He was the son of Henry Hartley Fowler, 1st Viscount Wolverhampton and Ellen Thorneycroft.1 He married Hon. Evelyn Henrietta Wrottesley, daughter of Arthur Wrottesley, 3rd Baron Wrottesley and Hon. Augusta Elizabeth Denison, on 8 June 1910.1 He died on 9 March 1943 at age 72, without issue.1
     He was educated at Charterhouse School, Godalming, Surrey, England.1 He was educated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He succeeded to the title of 2nd Viscount Wolverhampton, of Wolverhampton, oo. Stafford [U.K., 1908] on 25 February 1911.1 On his death, his title became extinct.1

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Reverend Joseph Fowler1

M, #474939, b. July 1791, d. 25 March 1851
Last Edited=21 Jul 2011
     Reverend Joseph Fowler was born in July 1791 at Arnley, Leeds, Yorkshire, West Riding, England.1 He married, firstly, Mary Moate, daughter of John Moate, in 1815.1 He married, secondly, Jane Bentley, daughter of Timothy Bentley, between 1824 and 1829.1 He married, thirdly, Eliza Laing, daughter of Alexander Laing, in 1829.1 He died on 25 March 1851 at age 59.1
     He was educated at Bradford Grammar School, Bradford, Yorkshire, England.1 He was a Wesleyan Minister in 1811.1 He lived at Arnley, Leeds, Yorkshire, West Riding, England.1

Children of Reverend Joseph Fowler and Mary Moate

Children of Reverend Joseph Fowler and Eliza Laing

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Mary Moate1

F, #474940, d. 1824
Last Edited=21 Jul 2011
     Mary Moate was the daughter of John Moate.1 She married Reverend Joseph Fowler in 1815.1 She died in 1824.1
      From 1815, her married name became Fowler.1

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 297. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.