Richard Andrew Rosser, Baron Rosser1

M, #191781
Last Edited=26 May 2006
     Richard Andrew Rosser, Baron Rosser was created Baron Rosser, of Ickenham in the London Borough of Hillingdon [U.K. Life Peer] on 14 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Edward Rowlands, Baron Rowlands1

M, #191782
Last Edited=26 May 2006
     Edward Rowlands, Baron Rowlands was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.).1 He was created Baron Rowlands, of Merthyr Tydfil and of Rhymney in the County of Mid-Glamorgan [U.K. Life Peer] on 28 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Arthur Henderson, Baron Rowley1

M, #191783, b. 27 August 1893, d. 28 August 1968
Last Edited=5 Aug 2007
     Arthur Henderson, Baron Rowley was born on 27 August 1893.2 He was the son of Rt. Hon. Arthur Henderson.2 He married Mary Elizabeth Barnes, daughter of E. V. Barnes, on 27 August 1958.2 He died on 28 August 1968 at age 75.1
     He was educated at Central School, Darlington, County Durham, England.2 He was educated at Queen's College, Taunton, Somerset, England.2 He graduated from Trinity Hall, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Bachelor of Law (LL.B.).2 He graduated from Trinity Hall, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He fought in the First World War between 1914 and 1918.2 He was admitted to Middle Temple in 1921 entitled to practice as a Barrister-at-Law.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Cardiff, South Division between 1923 and 1924.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Cardiff, South Division between 1929 and 1931.2 He wrote the book Trade Unions and Law.2 He wrote the book Industrial Law and Housing Law.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Staffordshire, Kingswinford Division between 1935 and 1950.2 He was invested as a King's Counsel (K.C.) in 1939.2 He gained the rank of Major in 1941.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1947.2 He held the office of Secretary of State for Air between 1947 and 1951.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Rowley Regis and Tipton between 1950 and 1966.2 He was created Baron Rowley, of Rowley Regis in the County of Staffordshire [U.K. Life Peer] on 27 May 1966.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 241. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Janet Anne Royall, Baroness Royall of Blaisdon1

F, #191784
Last Edited=26 May 2006
     Janet Anne Royall, Baroness Royall of Blaisdon was created Baroness Royall of Blaisdon, of Blaisdon in the County of Gloucestershire [U.K. Life Peer] on 25 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Charles Royle, Baron Royle1

M, #191785, d. 1 October 1975
Last Edited=26 May 2006
     Charles Royle, Baron Royle died on 1 October 1975.1
     He held the office of Justice of the Peace (J.P.).1 He was created Baron Royle, of Pendleton in the City of Salford [U.K. Life Peer] on 25 August 1964.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.


Rt. Rev. and Rt. Hon. Robert Alexander Kennedy Runcie, Baron Runcie1

M, #191786, b. 2 October 1921, d. 11 July 2000
Last Edited=18 Jul 2007
     Rt. Rev. and Rt. Hon. Robert Alexander Kennedy Runcie, Baron Runcie was born on 2 October 1921.2 He was the son of Robert Dalziel Runcie and Anne (?).3 He married Angela Rosalind Turner, daughter of J. W. Cecil Turner, in 1957.2 He died on 11 July 2000 at age 78.1
     He was educated at Merchant Taylors' School, London, England.2 He fought in the Second World War, with the Scots Guards.2 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1945.2 He graduated from Brasenose College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He graduated from Westcott House, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Diploma of Theology.2 He was the Curate between 1950 and 1952 at All Saints Church, Gosforth, Cumberland, England.2 He was Chaplain and Vice-Presdent between 1953 and 1956 at Westcott House, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was the Dean between 1956 and 1960 at Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was the Principal between 1960 and 1970 at Cuddesdon Theological College, Cuddesdon, Oxfordshire, England.2 He held the office of Bishop of St. Andrews between 1970 and 1980.2 He wrote the book Cathedral and City: St. Albans Ancient and Modern, published 1978, editor.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1980.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1980.2 He held the office of Archbishop of Canterbury between 1980 and 1991.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1981.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Literature (D.Litt.) by Keele University, Keele, Staffordshire, England, in 1981.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Kent University, Kent, England, in 1982.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Literature (Litt.D.) by Liverpool University, Liverpool, Lancashire, England, in 1983.2 He wrote the book Windows onto God, published 1983.2 He wrote the book Seasons of the Spirit, published 1983.2 He wrote the book One Light for One World, published 1988.2 He wrote the book Authority in Crisis? An Anglican Response, published 1988.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by St. Andrews University, St. Andrews, Fife, Scotland, in 1989.2 He wrote the book The Unity We Seek, published 1989.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Yale University, New Haven, Connecticut, U.S.A., in 1989.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by London University, London, England, in 1990.2 He held the office of High Steward of Cambridge University in 1991.2 He was decorated with the award of the Royal Victorian Chain in 1991.2 He was created Baron Runcie, of Cuddesdon in the County of Oxfordshire [U.K. Life Peer] on 1 February 1991.1

Children of Rt. Rev. and Rt. Hon. Robert Alexander Kennedy Runcie, Baron Runcie and Angela Rosalind Turner



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 2476. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]

Dennis Forwood Vosper, Baron Runcorn1

M, #191787, b. 2 January 1916, d. 20 January 1968
Last Edited=5 Aug 2007
     Dennis Forwood Vosper, Baron Runcorn was born on 2 January 1916.2 He was the son of Gerald Linn Vosper and Margery Forwood.2 He married, firstly, Margaret Eva Ashford, daughter of S. G. Ashford, on 26 July 1940.2 He and Margaret Eva Ashford were divorced in 1966.2 He married, secondly, Helen Norah Graham, daughter of Sir Joseph Crossland Graham, on 16 December 1966.3 He died on 20 January 1968 at age 52.1
     He was educated at The Leys School, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was educated at Marlborough College, Marlborough, Wiltshire, England.2 He graduated from Pembroke College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1937 with a Bachelor of Arts (B.A.).2 He was a partner with Wilson, Vosper and Coltart.2 He fought in the Second World War between 1939 and 1946, with the Cheshire Regiment.2 He was decorated with the award of the Territorial Decoration (T.D.) in 1950.3 He held the office of Conservative Whip between 1950 and 1964.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Cheshire, Runcorn Division between 1950 and 1964.2 He held the office of Lord Commissioner of the Treasury between 1951 and 1954.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1957.3 He held the office of Minister of Health in 1957.2 He held the office of Minister of State, Home Office between 1960 and 1961.2 He was chairman of the National Asisstance Board in 1964.2 He was created Baron Runcorn, of Heswall in the County Palatine of Cheshire [U.K. Life Peer] on 20 April 1964.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 242. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  3. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage, page 243.

David Russell Russell-Johnston, Baron Russell-Johnston1

M, #191788, b. 28 July 1932, d. 27 July 2008
Last Edited=22 Aug 2014
     David Russell Russell-Johnston, Baron Russell-Johnston was born on 28 July 1932 at Edinburgh, Midlothian, Scotland.2 He married Joan Graham Menzies in 1967.2 He died on 27 July 2008 at age 75 at Paris, France.2
     He was given the name of David Russell Johnston at birth.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Inverness between 1964 and 1983.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Inverness, Nairn and Lochaber between 1983 and 1997.2 He was invested as a Knight in 1985.2 In 1997 his name was legally changed to David Russell Russell-Johnston by Deed Poll.2 He was created Baron Russell-Johnston, of Minginish in Highlands [U.K. Life Peer] on 21 July 1997.1 He was president of Parliamentary Assembly, Council of Europe between 1999 and 2002.2

Children of David Russell Russell-Johnston, Baron Russell-Johnston and Joan Graham Menzies

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S200] Announcements, The Guardian, London, U.K.. Hereinafter cited as The Guardian.

Sydney Thomas Franklin Ryder, Baron Ryder of Eaton Hastings1

M, #191789, b. 16 September 1916, d. 12 May 2003
Last Edited=18 Jul 2007
     Sydney Thomas Franklin Ryder, Baron Ryder of Eaton Hastings was born on 16 September 1916.2 He was the son of John Ryder.3 He married Eileen Dodds, daughter of William Dodds, in 1950.2 He died on 12 May 2003 at age 86.1
      Sydney Thomas Franklin Ryder, Baron Ryder of Eaton Hastings also went by the nick-name of Don.1 He was educated at Ealing County Grammar School, Ealing, London, England.2 He was editor of the Stock Exchange Gazette between 1950 and 1960.2 He was joint managing director of Kelly Iliffe Holdings and Associated Iliffe Press between 1961 and 1963.3 He was managing director of IPC between 1961 and 1963.2 He was managing director of Reed Paper Group between 1963 and 1968.2 He was a director of IPC between 1963 and 1970.2 He was chairman and chief executive of Reed International between 1968 and 1975.2 He was President of the National Materials Handling Centre between 1970 and 1975.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1972.2 He was created Baron Ryder of Eaton Hastings, of Eaton Hastings in the County of Oxfordshire [U.K. Life Peer] on 15 July 1975.1

Children of Sydney Thomas Franklin Ryder, Baron Ryder of Eaton Hastings and Eileen Dodds

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 2489. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]

Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw1

F, #191790, b. 3 July 1923, d. 2 November 2000
Last Edited=1 Nov 2008
Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw 2
     Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw was born on 3 July 1923.3 She was the daughter of Charles Ryder and Elizabeth (?).4 She married G/Capt. Geoffrey Leonard Cheshire, Baron Cheshire in 1959.3 She died on 2 November 2000 at age 77.1
      Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw usually went by her middle name of Susan.3 She was educated at Benenden School, Cranbrook, Kent, England, Benenden.3 She was with the First Aid Nursing Yeomanry and Special Operations Executive during the Second World War.3 She was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1957.3 She was decorated with the award of the Officer's Cross, Order of Polonia Restituta in 1965.3 She was decorated with the award of the Medal of Yugoslav Flag with Gold Wreath and Dipl. in 1971.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Liverpool University, Liverpool, Lancashire, England, in 1973.3 She wrote the book And the Morrow is Theirs, published 1975.3 She was invested as a Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1976.3 She was decorated with the award of the Golden Order of Merit of Poland in 1976.3 She was created Baroness Ryder of Warsaw, of Warsaw in Poland and of Cavendish in the County of Suffolk [U.K. Life Peer] in 1978.1 She was decorated with the award of the Polish Order of Smile in 1980.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Exeter University, Exeter, Devon, England, in 1980.3 She was founder of the Sue Ryder Foundation for Sick and Disabled.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by London University, London, England, in 1981.3 She was Honour Doctor of Letters (D.Litt.) Reading in 1982.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Literature (D.Litt.) by Reading University, Reading, Berkshire, England, in 1982.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Leeds University, Leeds, Yorkshire, West Riding, England, in 1984.3 She wrote the book Child of My Love, published 1986.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Kent University, Kent, England, in 1986.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1989.3 She was decorated with the award of the Commander's Cross, Order of Polonia Restituta in 1992.3 She was awarded the honorary degree of Doctor of University (D.U.) by Essex University, Essex, England, in 1993.3

Children of Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw and G/Capt. Geoffrey Leonard Cheshire, Baron Cheshire

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S8] BP1999 volume 2, page 2490. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]