Thomas Maunsell1

M, #365881
Last Edited=11 Nov 2010
     Thomas Maunsell is the son of Edward Maunsell and Wilhelmina Cannon.2 He married Katherine Clarke, daughter of Robert Hare Clarke and Anne Butler.1
     He lived at Deer Park, Sixmilebridge, County Clare, IrelandG.1

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]

John Grant Edwards1

M, #365882
Last Edited=1 Jan 2010
     John Grant Edwards lived at Hoylake, Cheshire, EnglandG.1

Child of John Grant Edwards

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

William Butler1

M, #365883, b. 1819, d. 1870
Last Edited=1 Jan 2010
     William Butler was born in 1819.2 He was the son of Reverend Theobald Butler and Anne Kearney.2 He married Catherine Lloyd, daughter of John Lloyd, in 1842.2 He died in 1870.2
     He lived at Drom, County Tipperary, IrelandG.1

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1213. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S47] BIFR1976. [S47]

Lt.-Col. Charles James Butler-Kearney1

M, #365884, b. 1851, d. 1933
Last Edited=1 Jan 2010
     Lt.-Col. Charles James Butler-Kearney was born in 1851.2 He was the son of William Butler and Catherine Lloyd.2,3 He married Georgina Hannah Clarke, daughter of Robert Hare Clarke and Anne Butler, on 5 June 1873.1 He died in 1933.2
     He was given the name of Charles James Butler at birth.2 His name was legally changed to Charles James Butler-Kearney.2 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Royal Munster Fusiliers.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for County Kilkenny.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Kilkenny.2 He held the office of High Sheriff of County Kilkenny in 1903.2 He lived at Three Castles, County Kilkenny, IrelandG.2

Children of Lt.-Col. Charles James Butler-Kearney and Georgina Hannah Clarke

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1213. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S47] BIFR1976. [S47]

Reverend Mark Clarke1

M, #365885, b. 1809, d. 6 September 1848
Last Edited=1 Jan 2010
     Reverend Mark Clarke was born in 1809.1 He was the son of Reverend Marshal Clarke and Elizabeth Hare.2 He married Maria Hill, daughter of William Hill, on 6 April 1837.1 He died on 6 September 1848.1
     He graduated from Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, in 1831 with a Bachelor of Arts (B.A.)2 He graduated from Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, with a Master of Arts (M.A.)1 He was the Rector and Vicar at Shronell, County Tipperary, IrelandG.1

Children of Reverend Mark Clarke and Maria Hill

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]


William Hill1

M, #365886
Last Edited=1 Jan 2010
     William Hill lived at Donnybrook, Doneraile, County Cork, IrelandG.1

Child of William Hill

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]

Maria Hill1

F, #365887
Last Edited=1 Jan 2010
     Maria Hill is the daughter of William Hill.2 She married Reverend Mark Clarke, son of Reverend Marshal Clarke and Elizabeth Hare, on 6 April 1837.1
     From 6 April 1837, her married name became Clarke.

Children of Maria Hill and Reverend Mark Clarke

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]

Lt.-Col. Sir Marshal James Clarke1

M, #365888, b. 24 October 1841, d. 1 April 1909
Last Edited=1 Jan 2010
     Lt.-Col. Sir Marshal James Clarke was born on 24 October 1841.1 He was the son of Reverend Mark Clarke and Maria Hill.2 He married Annie Stacy Lloyd, daughter of Maj.-Gen. Banastre Pryce Lloyd and Anna Maria Grimes Stacy, in 1880.1 He died on 1 April 1909 at age 67.1
     He was educated at Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG.1 He was educated at Royal Military Academy, Woolwich, Kent, EnglandG.1 He was Resident Magistrate of Pietermaritzburg in 1874.1 He was Aide-de-Camp to the Special Commissioner of South Africa in 1876, Sir T. Shepstone.1 He was Political Officer and Special Commissioner of Lydenburg in 1877.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Royal Artillery.1 He was Resident Magistrate of Basutoland in 1881.1 He was Colonel of the Turkish Regiment Egyptian Gendarmerie in 1882.1 He was Commissioner of Cape Police in 1882.1 He held the office of Resident Commissioner of Basutoland between 1884 and 1893.1 He was appointed Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1886.1 He was Acting Administrator of Zululand between 1893 and 1898.1 He held the office of Resident Commissioner of Southern Rhodesia between 1898 and 1905.1

Children of Lt.-Col. Sir Marshal James Clarke and Annie Stacy Lloyd

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]

Admiral Sir Marshal Llewelyn Clarke1

M, #365889, b. 9 May 1887, d. 8 April 1959
Last Edited=1 Jan 2010
     Admiral Sir Marshal Llewelyn Clarke was born on 9 May 1887.1 He was the son of Lt.-Col. Sir Marshal James Clarke and Annie Stacy Lloyd.2,1 He married Ina Leonora Edwards, daughter of John Grant Edwards, on 22 February 1922.1 He and Ina Leonora Edwards were divorced in 1940.1 He died on 8 April 1959 at age 71.1
     He was educated at H.M.S. Britannia, EnglandG.1 He fought in the First World War.1 He was awarded the Distinguished Service Cross (D.S.C.) in 1916.1 He was Deputy Director of the Royal Navy Staff College between 1931 and 1933.1 He fought in the Second World War.1 He was Admiral Superintendent of the Portsmouth Dockyard between 1940 and 1945.1 He was appointed Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1942.1 He was appointed Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1946.1

Children of Admiral Sir Marshal Llewelyn Clarke and Ina Leonora Edwards

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]

Lt.-Cdr. Brian William Marshal Clarke1

M, #365890, b. 9 May 1923, d. 9 August 1991
Last Edited=20 Jul 2015
     Lt.-Cdr. Brian William Marshal Clarke was born on 9 May 1923.1 He was the son of Admiral Sir Marshal Llewelyn Clarke and Ina Leonora Edwards.2,1 He married Dorothy Frances Suzanne Layard, daughter of Captain Brownlow Villiers Layard, on 15 September 1951.1 He died on 9 August 1991 at age 68 at Forest of Dean, Gloucestershire, England.3
     He was educated at Royal Naval College, Dartmouth, Devon, EnglandG.1 He fought in the Second World War, with the Submarine Service.1 He gained the rank of Lieutenant-Commander in the Royal Navy.1 He lived in 1976 at Castel Prydydd, Abergavenny, Monmouthshire, WalesG.1

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 241. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]
  3. [S266] World War II Unit Histories - Officers, online http://www.unithistories.com/units_index/default.asp?file=../officers/personsx.html. Hereinafter cited as World War II Unit Histories - Officers.