Anthony Robert Greaves, Baron Greaves1

M, #191331, b. 27 July 1942
Last Edited=24 Jul 2011
     Anthony Robert Greaves, Baron Greaves was born on 27 July 1942.2 He is the son of Geoffrey Greaves and Moyra Brookes.2 He married Heather Ann Baxter in 1968.2
     He was educated at Queen Elizabeth Grammar School, Wakefield, Lincolnshire, England.2 He graduated from Hertford College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Bachelor of Arts (B.A.).2 He was a teacher and lecturer between 1968 and 1974.2 He held the office of Member of the Colne Borough Council between 1971 and 1974.2 He held the office of Member of the Pendle Borough Council between 1973 and 1992.2 He held the office of Member of the Lancashire County Council between 1973 and 1997.2 He was managing director of Hebden Royd Publicaitons Ltd between 1985 and 1990.2 He was a second hand book dealer, Liber Books in 1992.2 He held the office of Member of the Pendle Borough Council between 1994 and 1998.2 He co-authored the book Merger: The Inside Story, published 1998.2 He was created Baron Greaves, of Pendle in the County of Lancashire [U.K. Life Peer] on 4 May 2000.1 He lived in 2003 at 3 Hartington Street, Winewall, Colne, Lancashire, England.2

Children of Anthony Robert Greaves, Baron Greaves and Heather Ann Baxter

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1646. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Sidney Francis Greene, Baron Greene of Harrow Weald1

M, #191332, b. 12 February 1910, d. 26 July 2004
Last Edited=26 Jul 2011
     Sidney Francis Greene, Baron Greene of Harrow Weald was born on 12 February 1910.2 He was the son of Frank James Greene and Alice Kerwood.2 He married Masel Elizabeth Carter in 1936.2 He died on 26 July 2004 at age 94.1
     He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for London between 1941 and 1965.2 He was Union Organiser for the National Union of Railwaymen in 1944.2 He was Assistant General Secretary of the National Union of Railwaymen between 1954 and 1957.2 He was General Secretary of the National Union of Railwaymen between 1957 and 1974.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1966.1 He was chairman of the TUC Executive between 1968 and 1975.2 He was director of the Bank of England in 1970.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1970.2 He was created Baron Greene of Harrow Weald, of Harrow in the County of Greater London [U.K. Life Peer] on 21 January 1975.1

Children of Sidney Francis Greene, Baron Greene of Harrow Weald and Masel Elizabeth Carter

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1651. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Professor Susan Adele Greenfield, Baroness Greenfield1

F, #191333, b. 1 October 1950
Last Edited=26 Jul 2011
     Professor Susan Adele Greenfield, Baroness Greenfield was born on 1 October 1950.2 She is the daughter of Reginald Myer Greenfield and Doris Margaret Winifred Thorp.2 She married Professor Peter William Atkins in 1991.2
     She was educated at Godolphin and Latymer School for Girls, London, England.2 She graduated from St. Hilda's College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1973 with a Bachelor of Arts (B.A.).2 She graduated from St. Hilda's College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1977 with a Doctor of Philosophy (D.Phil.).2 She graduated from St. Hilda's College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1978 with a Master of Arts (M.A.).2 She was Lecturer in Synaptic Pharmacology between 1985 and 1996 at Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.2 She wrote the book Mindwaves, published 1987.2 She co-authored the book Journey to the Centre of the Brain, published 1994.2 She wrote the book Journey to the Centres of the Mind, published 1995.2 She wrote the book The Human Mind Explained, published 1996.2 She was Professor of Pharmacology in 1996 at Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.2 She wrote the book The Human Mind: A Guided Tour, published 1997.2 She wrote the book Private Life of the Brain, published 2000.2 She wrote the book Brain Story, published 2000.2 She was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 2000.1 She wrote the book Brain Power, published 2000.2 She was created Baroness Greenfield, of Ot Moor in the County of Oxfordshire [U.K. Life Peer] on 18 June 2001.1


Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1651. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Sally Ralea Rosengarten, Baroness Greengross1

F, #191334, b. 29 June 1935
Last Edited=3 Oct 2011
     Sally Ralea Rosengarten, Baroness Greengross was born on 29 June 1935.2 She is the daughter of Harris Rosengarten and Estelle Woolf.3 She married Sir David Alan Greengross, son of Morris Philip Greengross and Miriam Abrahamson, on 26 May 1959.4
     She was educated at Brighton and Hove High School, Brighton, Sussex, England.2 She was educated at London School of Economics, London, England.2 She was Assistant Director, Director and Director-General of Age Concern England between 1977 and 1987.2 She edited the book Ageing: An Adventure in Living, published 1985.4 She edited the book The Law and Vulnerable Elderly People, published 1986.4 She wrote the book Living, Loving and Ageing, published 1989.4 She was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1993.1 She was invested as a Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.) in 1994.4 She was created Baroness Greengross, of Notting Hill in the Royal Borough of Kensington and Chelsea [U.K. Life Peer] on 10 February 2000.1

Children of Sally Ralea Rosengarten, Baroness Greengross and Sir David Alan Greengross

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1651. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."
  4. [S37] BP2003. [S37]

Denis Arthur Greenhill, Baron Greenhill of Harrow1

M, #191335, b. 7 November 1913, d. 8 November 2000
Last Edited=31 Dec 2007
     Denis Arthur Greenhill, Baron Greenhill of Harrow was born on 7 November 1913.2 He was the son of James Greenhill and Susie Beatrice Matthews.2 He married Angela McCulloch, daughter of William Leitch McCulloch and Doris St. George Stedall, in 1941.2 He died on 8 November 2000 at age 87.1
     He was educated at Bishop's Stortford College, Bishop's Stortford, Hertfordshire, England.2 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He fought in the Second World War, in North Africa, Italy, India and South-East Asia, and was mentioned in despatches twice.2 He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1941.2 He gained the rank of Colonel in 1945 in the service of the Royal Engineers.2 He was with the Foreign Office between 1946 and 1973.2 He was invested as a Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1960.2 He held the office of Assistant Under-Secretary of State, Foreign Office between 1964 and 1966.2 He held the office of Deputy Under-Secretary of State, Foreign Office between 1966 and 1969.2 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1967.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State, Foreign Office between 1969 and 1973.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1972.2 He was Governor of the BBC between 1973 and 1978.2 He was a director of BAT Industries between 1974 and 1983.2 He was a director of Hawker Siddeley Group between 1974 and 1984.2 He was a director of Wellcome Foundation between 1974 and 1985.2 He was a director of Clerical Medical and General Life Assurance between 1974 and 1986.2 He was a director of S. G. Warburg between 1974 and 1987.2 He was created Baron Greenhill of Harrow, of the Royal Borough of Kensington and Chelsea [U.K. Life Peer] on 31 January 1974.1 He was a director of Leyland International between 1977 and 1982.2 He was decorated with the award of the Grand Cross, Order of the Finnish Lion in 1984.2 He wrote the book More by Accident, published 1992.2

Children of Denis Arthur Greenhill, Baron Greenhill of Harrow and Angela McCulloch



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 1216. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]


Arthur William James Greenwood, Baron Greenwood of Rossendale1

M, #191336, d. 12 April 1982
Last Edited=2 Feb 2014
     Arthur William James Greenwood, Baron Greenwood of Rossendale was the son of Rt. Hon. Arthur Greenwood. He married Gillian Crawshay-Williams, daughter of Leslie Crawshay-Williams and Joyce Collier, on 1 June 1940.2 He died on 12 April 1982.1
      Arthur William James Greenwood, Baron Greenwood of Rossendale also went by the nick-name of Anthony.1 He was created Baron Greenwood of Rossendale, of East Mersea in the County of Essex [U.K. Life Peer] on 22 September 1970.1

Children of Arthur William James Greenwood, Baron Greenwood of Rossendale and Gillian Crawshay-Williams

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2738. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

John Gregson, Baron Gregson1

M, #191337, b. 29 January 1924, d. 12 August 2009
Last Edited=28 Oct 2013
     John Gregson, Baron Gregson was born on 29 January 1924.2 He was the son of John Gregson.2 He died on 12 August 2009 at age 85.3
     He was with Fairey Engineering between 1939 and 1994 at Stockport, Cheshire, England.2 He was created Baron Gregson, of Stockport in the County of Greater Manchester [U.K. Life Peer] on 11 July 1975.1 He was member of the Britisih Steel Board between 1976 and 1994.2 He was managing director of Fairey Engineering between 1978 and 1994.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Greater Manchester in 1979.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1657. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Julian Pascoe Francis St. Leger Grenfell, 3rd Baron Grenfell1

M, #191338, b. 23 May 1935
Last Edited=29 Jul 2011
     Julian Pascoe Francis St. Leger Grenfell, 3rd Baron Grenfell was born on 23 May 1935.2 He is the son of Pascoe Christian Victor Francis Grenfell, 2nd Baron Grenfell and Elizabeth Sarah Polk Shaughnessy.3 He married, firstly, Loretta Maria Olga Hildegarde Reali, daughter of Alfredo Reali, on 3 April 1961.2 He and Loretta Maria Olga Hildegarde Reali were divorced in 1970.2 He married, secondly, Gabrielle Katharina Raab, daughter of Dr. Ernest Raab, on 10 December 1970.3 He and Gabrielle Katharina Raab were divorced in 1987.3 He married, thirdly, Elizabeth Scott, daughter of Buford Scott, on 27 June 1987.3 He married, fourthly, Dagmar Langbehn, daughter of Dr. Carl Langbehn, on 28 October 1993.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.2 He gained the rank of 2nd Lieutenant in 1954 in the service of the King's Royal Rifle Corps (60th Rifles).2 He was president of Cambridge Union in 1959.2 He graduated from King's College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1959 with a Bachelor of Arts (B.A.).2 He gained the rank of Captain in the service of the Queen's Westminsters (KRRC) (TA).2 He was a film and TV advisor for Encyclopaedia Britannica between 1961 and 1964.2 He was a programme writer and commentator for ATV.3 He was deputy director of World Bank Group in 1973.2 He was Special Representative of the World Bank to the UN between 1974 and 1981.2 He succeeded to the title of 3rd Baron Grenfell, of Kilvey, co. Glamorgan [U.K., 1902] on 24 September 1976.3 He was Senior Advisor of External Affairs between 1983 and 1990.3 He wrote the book Margot, published 1984.2 He was Head External Affairs Europe between 1990 and 1995.3 He was created Baron Grenfell of Kilvey, of Kilvey in the County of Swansea [U.K. Life Peer] on 17 April 2000.1 He lived in 2003 at 24 rue Chaptal, Paris, France.2 He wrote the book The Gazelle, published 2004.2

Child of Julian Pascoe Francis St. Leger Grenfell, 3rd Baron Grenfell and Loretta Maria Olga Hildegarde Reali

Children of Julian Pascoe Francis St. Leger Grenfell, 3rd Baron Grenfell and Gabrielle Katharina Raab



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1657. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Ralph Francis Alnwick Grey, Baron Grey of Naunton1

M, #191339, b. 15 April 1910, d. 17 October 1999
Last Edited=1 Jul 2007
     Ralph Francis Alnwick Grey, Baron Grey of Naunton was born on 15 April 1910.2 He was the son of Francis Arthur Grey and Mary Wilke Spence.3 He married Esme Mae Burcher, daughter of Albert Victor Kerry Burcher, in 1944.2 He died on 17 October 1999 at age 89.1
     He was educated at Wellington College, Wellington, New Zealand.2 He graduated from Auckland University College, Auckland, New Zealand, with a Bachelor of Law (LL.B.).2 He was educated at Pembroke College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was barrister and solicitor [New Zealand] in 1932.2 He was a Probationer with Colonial Administration Service in 1936.2 He was with the Administrative Service of Nigeria between 1937 and 1959.2 He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1951.2 He was invested as a Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1955.2 He was invested as a Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1956.4 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1959.2 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of British Guiana between 1959 and 1964.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1964.2 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of the Bahamas between 1964 and 1968.2 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of the Turks and Caicos Islands between 1965 and 1968.2 He held the office of Governor of Northern Ireland between 1968 and 1973.2 He was created Baron Grey of Naunton, of Naunton in the County of Gloucestershire [U.K. Life Peer] on 17 September 1968.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Queen's University, Belfast, County Antrim, Ireland, in 1971.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1973.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Literature (D.Litt.) by New University of Ulster, Coleraine, County Londonderry, Ireland, in 1980.2 He was invested as a Bailiff Grand Cross, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (G.C.St.J.).2 He held the office of Chancellor of New University of Ulster between 1980 and 1984.2 He held the office of Chancellor of Ulster University between 1984 and 1993.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Science (D.Sc.) by Ulster University, Ireland, in 1985.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by National Univeristy of Ireland, County Galway, Ireland, in 1985.2 He was invested as a Officer, Most Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem (O.St.J.) in 1988.2 He was invested as a Lord Prior, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (O.St.J.) between 1988 and 1991.2 He was invested as a Grand Commander, Merito Melitense in 1989.2

Children of Ralph Francis Alnwick Grey, Baron Grey of Naunton and Esme Mae Burcher

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 1232. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 297, says 11 February 1995. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Reverend Dr. Leslie John Griffiths, Baron Griffiths of Burry Port1

M, #191340
Last Edited=15 May 2006
     Reverend Dr. Leslie John Griffiths, Baron Griffiths of Burry Port was created Baron Griffiths of Burry Port, of Pembrey and Burry Port in the County of Dyfed [U.K. Life Peer] on 30 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.