Doreen Rosamund Averil Tobeason1

F, #46571
Last Edited=18 Dec 2003
     Doreen Rosamund Averil Tobeason married Major George Henley Eden, son of William Annesley Eden and Mabel Louisa Homfray Pinsent, in 1951.1 She and Major George Henley Eden were divorced in 1974.1
     From 1951, her married name became Eden.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 143. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Hon. Jean Elizabeth Mary Willoughby1

F, #46572, b. 26 January 1928
Last Edited=5 Nov 2014
     Hon. Jean Elizabeth Mary Willoughby was born on 26 January 1928.1 She is the daughter of Michael Guy Percival Willoughby, 11th Baron Middleton of Middleton and Angela Florence Alfreda Hall.1 She married Major Sir Fergus John Matheson of Matheson, 7th Bt., son of General Sir Torquhil George Matheson of Lochalsh, 5th Bt. and Lady Elizabeth Mary Gertrude Keppel, on 17 May 1952.2
     Her married name became Matheson. She held the office of Justice of the Peace (J.P.)2 She lived in 2003 at Hedenham Old rectory, Bungay, Norfolk, England.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2681. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Major Sir Fergus John Matheson of Matheson, 7th Bt.1

M, #46573, b. 22 February 1927, d. 27 January 2017
Last Edited=7 May 2017
Consanguinity Index=0.0%
     Major Sir Fergus John Matheson of Matheson, 7th Bt. was born on 22 February 1927.1 He was the son of General Sir Torquhil George Matheson of Lochalsh, 5th Bt. and Lady Elizabeth Mary Gertrude Keppel. He married Hon. Jean Elizabeth Mary Willoughby, daughter of Michael Guy Percival Willoughby, 11th Baron Middleton of Middleton and Angela Florence Alfreda Hall, on 17 May 1952.1 He died on 27 January 2017 at age 89.2
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1 He was commissioned in 1945, in the service of the Coldstream Guards.1 He retired from the military in 1964, with the rank of Major.1 He was Member of the Gentlemen-at-Arms between 1979 and 1997.1 He was President of St. John Ambulance, Norfolk between 1992 and 1996.1 He held the position of Chief of the Clan Matheson from in 1993.1 He succeeded as the 7th Baronet Matheson, of Lochalsh, co. Ross [U.K., 1882] in 1993.1 He was Standard Bearer of the Gentlemen-at-Arms between 1993 and 1997.1 He was awarded the Commander, Order of St. John.1 He lived in 2003 at The Old Rectory, Hedenham, Norfolk, EnglandG.1

Children of Major Sir Fergus John Matheson of Matheson, 7th Bt. and Hon. Jean Elizabeth Mary Willoughby

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2644. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK. Hereinafter cited as The Telegraph.
  3. [S37] BP2003. [S37]

Stella Frances Duplock1

F, #46574, d. 25 February 2003
Last Edited=14 Aug 2015
     Stella Frances Duplock was the daughter of W. H. Duplock.1 She married Major George Henley Eden, son of William Annesley Eden and Mabel Louisa Homfray Pinsent, in 1974.1 She died on 25 February 2003.2
     From 1974, her married name became Eden.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 143. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Major Sir Torquhil Alexander Matheson of Matheson, 6th Bt.1

M, #46575, b. 15 August 1925, d. 9 April 1993
Last Edited=21 Feb 2013
Consanguinity Index=0.0%
     Major Sir Torquhil Alexander Matheson of Matheson, 6th Bt. was born on 15 August 1925.1 He was the son of General Sir Torquhil George Matheson of Lochalsh, 5th Bt. and Lady Elizabeth Mary Gertrude Keppel.1 He married Serena Mary Francesca Peto, daughter of Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt. and Frances G. Carnegie, on 21 April 1954.1 He died on 9 April 1993 at age 67.2
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1 He succeeded as the 6th Baronet Matheson, of Lochalsh, co. Ross [U.K., 1882] on 13 November 1963.1 He retired from the military in 1964, with the rank of Major, late of the Coldstream Guards.1 He held the position of Chief of the Clan Matheson from in 1975.1 He was Member of the Gentlemen-at-Arms between 1977 and 1993.1 He was appointed Fellow, Society of Antiquaries of Scotland (F.S.A.Scot) in 1989.1

Children of Major Sir Torquhil Alexander Matheson of Matheson, 6th Bt. and Serena Mary Francesca Peto

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2645. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK, 13 April 1993. Hereinafter cited as The Telegraph.
  3. [S37] BP2003. [S37]


W. H. Duplock1

M, #46576
Last Edited=18 Dec 2003

Child of W. H. Duplock

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 143. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt.

M, #46577, b. 8 May 1894, d. 24 March 1971
Last Edited=26 Feb 2013
     Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt. was born on 8 May 1894.1 He was the son of Sir Basil Edward Peto, 1st Bt. and Mary Matilda Annie Baird. He married Frances G. Carnegie, daughter of Rev. Canon William Hartley Carnegie and Albinia Frances Crawley-Boevey, on 17 February 1920.1 He died on 24 March 1971 at age 76.1
     Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt. usually went by his middle name of Michael.1 He was educated at Harrow School, Harrow, London, EnglandG.1 He was educated at Balliol College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, EnglandG.1 He fought in the First World War, he ws mentioned in despatches.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Coldstream Guards.1 He fought in the Second World War.1 He was the Deputy Assistant Quartermaster-General in 1939 at Staff Headquarters, London, England.1 He was the Assistant Quartermaster-General in 1940 at Staff Headquarters, London, England.1 He was the Military Liaison Officer to the Minister of Transport between 1942 and 1945.1 He succeeded as the 2nd Baronet Peto, of Barnstaple, co. Devon [U.K., 1927] on 28 January 1945.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) in 1951.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Ross-shire in 1952.1

Child of Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt. and Frances G. Carnegie

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3115. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Frances G. Carnegie1

F, #46578, d. 14 March 1971
Last Edited=21 Feb 2013
     Frances G. Carnegie was the daughter of Rev. Canon William Hartley Carnegie and Albinia Frances Crawley-Boevey. She married Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt., son of Sir Basil Edward Peto, 1st Bt. and Mary Matilda Annie Baird, on 17 February 1920.1 She died on 14 March 1971.1
     From 17 February 1920, her married name became Peto.1

Child of Frances G. Carnegie and Lt.-Col. Sir James Michael Peto, 2nd Bt.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3115. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Dudley Sinclair Elliot1

M, #46579, b. 14 January 1890, d. 12 October 1917
Last Edited=26 Jun 2012
     Dudley Sinclair Elliot was born on 14 January 1890.1 He was the son of Commander Charles Sinclair Elliot and Florence Louisa Dudley.1 He married Annie Caroline Howard, daughter of William Hammett Howard, on 28 August 1913.1 He died on 12 October 1917 at age 27, killed in action.1
     He fought in the First World War.1 He gained the rank of Lieutenant in the Australian Imperial Force.1

Child of Dudley Sinclair Elliot and Annie Caroline Howard

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2711. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lt.-Col. Sir Alexander Fergus Matheson of Matheson, 8th Bt.1

M, #46580, b. 26 August 1954
Last Edited=7 May 2017
Consanguinity Index=0.0%
     Lt.-Col. Sir Alexander Fergus Matheson of Matheson, 8th Bt. was born on 26 August 1954.1 He is the son of Major Sir Fergus John Matheson of Matheson, 7th Bt. and Hon. Jean Elizabeth Mary Willoughby.1 He married Katharine Davina Mary Oswald, daughter of Sir William Richard Michael Oswald and Lady Angela Mary Rose Cecil, on 8 November 1983.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1 He was educated at Durham University, Durham, County Durham, EnglandG, Eton and Durham U.1 He was commissioned in 1973, in the service of the Coldstream Guards.1 He was Temporary Equerry to HM Queen Elizabeth II between 1982 and 1984.1 He was Chief of Staff, British Forces Belize between 1992 and 1994.1 He was the Adjutant between 1995 and 1996 at Royal Military Academy, Sandhurst, Berkshire, EnglandG.1 He was Brigade Major of the Household Division between 1996 and 1998.1 He retired from the military in 2001, with the rank of Lieutenant-Colonel.1 He was Executive Director of BSES Expeditions in 2001.1 He succeeded as the 8th Baronet Matheson, of Lochalsh, co. Ross [U.K., 1882] on 27 January 2017.

Children of Lt.-Col. Sir Alexander Fergus Matheson of Matheson, 8th Bt. and Katharine Davina Mary Oswald

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2644. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]