Patrick Berkeley Moynihan, 2nd Baron Moynihan1

M, #277061, b. 29 July 1906, d. 30 April 1965
Last Edited=13 Mar 2015
Patrick Moynihan, 2nd Baron Moynihan 2
     Patrick Berkeley Moynihan, 2nd Baron Moynihan was born on 29 July 1906.1 He was the son of Berkeley George Andrew Moynihan, 1st Baron Moynihan and Isabella Wellesley Jessop.1,3 He married, firstly, Irene Helen Candy, daughter of Major Cairnes Derrick Carrington Candy, on 8 April 1931.1 He and Irene Helen Candy were divorced in 1952.1 He married, secondly, June Elizabeth Hopkins, daughter of Arthur Stanley Covacic Hopkins, on 28 November 1952.3 He died on 30 April 1965 at age 58.1
     He was educated at Winchester College, Winchester, Hampshire, England.1 He graduated from University College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1928 with a Bachelor of Arts (B.A.)1 He was admitted to Lincoln's Inn in 1929 entitled to practise as a barrsiter.1 He was partner of Montagu Stanley then Stokes, Priest & Co, of Cheapside.1 He succeeded as the 2nd Baron Moynihan, of Leeds, co. York [U.K., 1929] on 7 September 1936.1 He succeeded as the 2nd Baronet Moynihan, of Leeds, co. York [U.K., 1922] on 7 September 1936.1 He fought in the Second World War.1 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1945.1 He was awarded the Territorial Decoration (T.D.)1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel between 1947 and 1952 in the 53rd (City London) HAA Regiment, Royal Artillery.1 He was chairman of the NW Metropolitan Regional Hospital Board between 1960 and 1965.1

Children of Patrick Berkeley Moynihan, 2nd Baron Moynihan and Irene Helen Candy

Children of Patrick Berkeley Moynihan, 2nd Baron Moynihan and June Elizabeth Hopkins

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2823. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]

John Allsebrook Simon, 1st Viscount Simon1

M, #277062, b. 28 February 1873, d. 11 January 1954
Last Edited=27 Jun 2017
John Simon, 1st Viscount Simon 2
     John Allsebrook Simon, 1st Viscount Simon was born on 28 February 1873.1 He was the son of Reverend Edwin Simon and Fanny Allsebrook.3 He married, firstly, Ethel Mary Venables, daughter of Gilbert Venables, on 24 May 1899.1 He married, secondly, Kathleen Harvey, daughter of Francis Eugene Harvey and Frances Elizabeth Pollock, on 18 December 1917.4 He died on 11 January 1954 at age 80.1
     He was educated at Fettes College, Edinburgh, Midlothian, Scotland.1 He held the office of President of Oxford Union in 1896.1 He was admitted to Inner Temple in 1899 entitled to practise as a barrister.1 He was educated Fell 1912 at Wadham College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for South-West Essex between 1906 and 1918.1 He was appointed King's Counsel (K.C.) in 1908.1 He held the office of Bencher of Inner Temple in 1910.1 He was appointed Knight Bachelor in 1910.1 He held the office of Solicitor-General between 1910 and 1913.1 He was appointed Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1911.1 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1913.1 He held the office of Attorney-General between 1913 and 1915.1 He fought in the First World War, where he was mentioned in dispatches.1 He gained the rank of Staff Captain in the Royal Flying Corps.1 He held the office of Home Secretary between 1915 and 1916.1 He gained the rank of Temporary Major in 1917.1 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1919.1 He was appointed Knight of Grace, Order of St. John of Jerusalem (K.G.St.J.)1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Spen Valley between 1922 and 1940.1 He was appointed Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) in 1930.1 He was president of the R101 Airship Inquiry in 1930.1 He held the office of Treasurer of Inner Temple between 1930 and 1931.1 He held the office of Foreign Secretary between 1931 and 1935.1 He held the office of Home Secretary between 1935 and 1937.1 He was appointed Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1937.1 He held the office of Chancellor of the Exchequer between 1937 and 1940.1 He was leader of the Liberal National Party in 1940.1 He held the office of Lord Chancellor between 1940 and 1945.1 He was created 1st Viscount Simon, of Stackpole Elidor, co. Pembroke [U.K.] on 20 May 1940.1

Children of John Allsebrook Simon, 1st Viscount Simon and Ethel Mary Venables

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3624. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S47] BIFR1976 page 559. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

Sir Henry Samman, 1st Bt.1

M, #277063, b. 14 July 1849, d. 7 March 1928
Last Edited=1 Apr 2008
Sir Henry Samman, 1st Bt. 2
     Sir Henry Samman, 1st Bt. was born on 14 July 1849.1 He died on 7 March 1928 at age 78.1

Citations

  1. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."

Josiah Charles Stamp, 1st Baron Stamp1

M, #277064, b. 21 June 1880, d. 16 April 1941
Last Edited=17 Jan 2016
Josiah Stamp, 1st Baron Stamp 2
     Josiah Charles Stamp, 1st Baron Stamp was born on 21 June 1880.1 He was the son of Charles Stamp and Clara Jane Evans.3 He married Olive Jessie Marsh, daughter of Alfred Marsh, on 17 October 1903.1 He died on 16 April 1941 at age 60, killed by enemy action.1
     He was memb: Royal Commn Income , NI Fin Arbitration Ctee 1923, Ctee on National Debt 1924, Coal Industry Enquiry 1925, Cncl Duchy Lancaster, Ec Advsy Cncl Tax 1920.1 He lived Shortlands.1 He was County Kent (UK).1 He was Deputy Lieutenant (D.L.)1 He was also known as Josiah Charles Stamp.1 He gained the title of 1st Baron Stamp. In 1896 Clerk Inland Revenue , Assist Sec Inland Revenue 1916–19, Br Rep: League Nations Double Taxation Ctee 1923, Dawes Ctee German Fin 1924 and Young Ctee Reparations 1929.1 He was Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) ) in 1918.1 He was Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1920.1 He was Knight Grand Cross, Order of the British Empire (G.B.E.) ( in 1924.1 He was Rede Lecturer Cambridge , Lieutenant City London, Dir Bank England, Government Advsr Ec Co-ordination and Pres: Inter-deptl Ctee Ec Policy, Royal Statistical Soc, IPA 1937, NIESR, Genealogical Society 1940–41 and Institute Tport in 1926.1 He was president and chairman LMS Railway, Charter Mayor Beckenham , Honour Freeman: Beckenham 1936, Blackpool 1936, a Pilgrim Tstee, Colonel Engr and Rly Staff Corps Royal Engineers (TA), Honour Colonel SR 1938, Newmarch Lecturer Statistics London U, Or in 1935.1 He was Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1935.1 On 28 June 1938 so created.1

Children of Josiah Charles Stamp, 1st Baron Stamp and Olive Jessie Marsh

Children of Josiah Charles Stamp, 1st Baron Stamp

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3717. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]

Robert Ross Achmuty1

M, #277065, b. 1789, d. 1844
Last Edited=1 Apr 2008
     Robert Ross Achmuty was born in 1789.1 He married Alicia Jane (?).1 He died in 1844.1
     He lived at Kilmore House, County Roscommon, IrelandG.1

Child of Robert Ross Achmuty and Alicia Jane (?)

Citations

  1. [S2184] Penny Graham, "re: Sackville-West Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 7 March 2007 - 30 January 2009. Hereinafter cited as "re: Sackville-West Family."


Alicia Jane (?)1

F, #277066
Last Edited=1 Apr 2008
     Alicia Jane (?) married Robert Ross Achmuty.1
     Her married name became Achmuty.1

Child of Alicia Jane (?) and Robert Ross Achmuty

Citations

  1. [S2184] Penny Graham, "re: Sackville-West Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 7 March 2007 - 30 January 2009. Hereinafter cited as "re: Sackville-West Family."

Rosie Helen Zoë Cripps1

F, #277067, b. 1985
Last Edited=14 Feb 2013
     Rosie Helen Zoë Cripps was born in 1985.1 She is the daughter of Christopher John Cripps and Alison Laverick.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3063. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John Matthew Shufflebotham1

M, #277068
Last Edited=1 Apr 2008
     John Matthew Shufflebotham is the son of John Plant Shufflebotham.1 He married Nora Kathleen Cole-Hamilton, daughter of Major William Moore Cole-Hamilton and Ada Beatrice Huddle, on 12 September 1944.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1327. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

N. G. Chittenden1

M, #277069
Last Edited=30 Mar 2008

Child of N. G. Chittenden

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3411. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Hilary Ord Chittenden1

M, #277070
Last Edited=15 Mar 2014
     Hilary Ord Chittenden is the son of N. G. Chittenden.1 He married Sylvie Marie-Thérèse Wichard, daughter of Georges Wichard.2 He married Emma Charlotte Cooper-Key, daughter of Major Sir Edmund McNeill Cooper-Key and Hon. Lorna Peggy Vyvyan Harmsworth, in 1985.1 He and Emma Charlotte Cooper-Key were divorced before 1989.1

Child of Hilary Ord Chittenden and Sylvie Marie-Thérèse Wichard

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3411. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.