Reverend Quintin Dick Hume1

M, #49981
Last Edited=24 Nov 2008

Child of Reverend Quintin Dick Hume

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1987. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John H. Davis1

M, #49982
Last Edited=23 Oct 2009

Child of John H. Davis

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1988. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Terence John Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 2nd Marquess of Dufferin and Ava1

M, #49983, b. 16 March 1866, d. 11 February 1919
Last Edited=23 Jan 2014
Consanguinity Index=0.0%
     Terence John Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 2nd Marquess of Dufferin and Ava was born on 16 March 1866.1 He was the son of Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava and Hariot Georgina Rowan-Hamilton.2 He married Florence Davis, daughter of John H. Davis, on 16 October 1893.1 He died on 11 February 1919 at age 52 at Putney, London, England, from double pneumonia.3 He was also reported to have died on 7 February 1918.1
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.1 He was with the Foreign Ofice Diplomatic Service, and served Constantinople, Paris and Stockholm, reaching rank of 2nd Sec, later Senior Clerk between 1891 and 1916.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Down.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of County Down.1 He succeeded to the title of 2nd Viscount Claneboye, of Claneboye, co. Down [U.K., 1871] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 7th Baronet Blackwood, of Ballyleidy, co. Down [I., 1763] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 6th Baron Dufferin and Claneboye of Ballyleidy and Killyleagh, co. Down [I., 1800] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 2nd Marquess of Dufferin and Ava [U.K., 1888] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 2nd Earl of Ava, co. Down and Burma [U.K., 1888] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 2nd Earl of Dufferin, co. Down [U.K., 1871] on 12 February 1902.1 He succeeded to the title of 2nd Baron Claneboye, of Claneboye, co. Down [U.K., 1850] on 12 February 1902.1

Children of Terence John Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 2nd Marquess of Dufferin and Ava and Florence Davis

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1195. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 281. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava1

M, #49984, b. 21 June 1826, d. 12 February 1902
Last Edited=23 Jan 2014
     Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava was born on 21 June 1826 at Florence, Italy.2 He was the son of Price Blackwood, 4th Baron Dufferin and Claneboye and Helen Selina Sheridan.3 He married Hariot Georgina Rowan-Hamilton, daughter of Archibald Rowan Rowan-Hamilton and Catherine Anne Caldwell, on 23 October 1862.4 He died on 12 February 1902 at age 75 at Clandeboye, Ireland.2
     He was given the name of Frederick Temple Blackwood at birth.1 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.5 He succeeded to the title of 5th Baron Dufferin and Claneboye of Ballyleidy and Killyleagh, co. Down [I., 1800] on 21 July 1841.5 He succeeded to the title of 6th Baronet Blackwood, of Ballyleidy, co. Down [I., 1763] on 21 July 1841.5 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).5 He held the office of Lord-in-Waiting between 1849 and 1852.5 He was created 1st Baron Claneboye, of Claneboye, co. Down [U.K.] on 22 January 1850.5 He held the office of Lord-in-Waiting between 1854 and 1858.5 He was attaché to Lord John Russell at the abortive Vienna conference called to end the Crimean War in 1855.5 He wrote the book Letters from High Latitudes, published 1856.5 He was Special Commissioner to Syria (investigating massacres in Lebanon)
between 1860 and 1861.5 He was invested as a Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.) in 1861.5 On 9 September 1862 his name was legally changed to Frederick Temple Hamilton-Blackwood by Royal Licence.1 He was invested as a Knight, Order of St. Patrick (K.P.) in 1863.4 He held the office of Under-Secretary of State to India between 1864 and 1866.5 He held the office of Lord-Lieutenant of County Down between 1864 and 1902.5 He held the office of Custos Rotulorum of County Down between 1864 and 1902.5 He held the office of President of Oxford Union in 1865.5 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.) in 1865.4 He gained the rank of Honorary Colonel in the service of the 3rd Battalion, Royal Irish Rifles.5 He held the office of Under-Secretary of State for War between February 1866 and June 1866.5 He wrote the book Mr. Mill's Plan for the Pacification of Ireland examined, published 1868.5 He held the office of Chancellor of the Duchy of Lancaster between 1868 and 1872.5 He held the office of Paymaster-General between 1868 and 1872.5 He was Chairman of the Royal Commission on Education in 1871.5 He was created 1st Earl of Dufferin, co. Down [U.K.] on 13 November 1871.5 He was created 1st Viscount Dufferin, of Claneboye, co. Down [U.K.] on 13 November 1871.5 He held the office of Governor-General of Canada between 1872 and 1878.5 On 13 November 1872 his name was legally changed to Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood by Royal Licence.1 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1876.4 He graduated from Harvard University, Cambridge, Massachusetts, U.S.A., in 1878 with a Doctor of Law (LL.D.).5 He held the office of President of the Royal Society between 1878 and 1879.5 He graduated from Dublin University, Dublin, County Dublin, Ireland, in 1879 with a Doctor of Law (LL.D.).5 He held the office of Ambassador to Russia between 1879 and 1881.5 He held the office of Ambassador to the Ottoman Empire between 1881 and 1884.5 He was Special Commissioner to Egypt in 1882.5 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1883.4 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) in 1884.4 He held the office of Viceroy of India between 1884 and 1888.5 He held the office of Vice-Admiral of the Province of Ulster.5 He held the office of Chancellor of the Royal University of ireland between 1886 and 1902.5 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Indian Empire (G.C.I.E.) in 1887.4 He held the office of Ambassador to Italy between 1888 and 1891.5 He was created 1st Marquess of Dufferin and Ava [U.K.] on 17 November 1888.5 He was created 1st Earl of Ava, co. Down and Burma [U.K.] on 17 November 1888.5 He held the office of Lord Rector of Glasgow University between 1890 and 1892.5 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1891.5 He held the office of Lord Warden of the Cinque Ports between 1891 and 1895.5 He held the office of Ambassador to France between 1891 and 1896.5 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) [Ireland] in 1897.4 He was chairman of London and Globe Finance Corporation between 1897 and 1900.5 He held the office of Lord Rector of the University of Edinburgh between 1899 and 1902.5 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Middlesex and Westminster.5

Citations

  1. [S37] BP2003 rvolume 1, page 1195. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S1457] Paul W. Harding, "re: British Admirals-Age of Nelson," e-mail message to Darryl Lundy, 10 September 2005. Hereinafter cited as "re: Age of Nelson."
  3. [S47] BIFR1976 See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  4. [S47] BIFR1976. [S47]
  5. [S37] BP2003. [S37]
  6. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 208. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Hariot Georgina Rowan-Hamilton1

F, #49985, b. 5 February 1843, d. 25 October 1936
Last Edited=24 Oct 2009
     Hariot Georgina Rowan-Hamilton was born on 5 February 1843.2 She was the daughter of Archibald Rowan Rowan-Hamilton and Catherine Anne Caldwell.3 She married Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava, son of Price Blackwood, 4th Baron Dufferin and Claneboye and Helen Selina Sheridan, on 23 October 1862.1 She died on 25 October 1936 at age 93.1
      From 23 October 1862, her married name became Hamilton-Blackwood. As a result of her marriage, Hariot Georgina Rowan-Hamilton was styled as Baroness Dufferin and Clandeboye on 23 October 1862. As a result of her marriage, Hariot Georgina Rowan-Hamilton was styled as Countess of Dufferin on 13 November 1871. From 13 November 1872, her married name became Hamilton-Temple-Blackwood. She was decorated with the award of the Order of the Lion and Sun of Persia.1 She was decorated with the award of the Grand Commander, Order of the Shefkat of Turkey.1 She was invested as a Imperial Order of the Crown of India (C.I.).1 As a result of her marriage, Hariot Georgina Rowan-Hamilton was styled as Marchioness of Dufferin and Ava on 17 November 1888. She was invested as a Lady, Royal Order of Victoria and Albert (V.A.) in 1889 3rd class.2 She wrote the book Our Viceregal Life in India, published 1889.2 She wrote the book My Canadian Journal, published 1891.2 She wrote the book A Record of Three Years' Work of the National Association for Supplying Female Medical Aid to the Women of India.2 She wrote the book My Russian and Turkish Journals, published 1916.2 She was invested as a Dame Commander, Order of the British Empire (D.B.E.) in 1917.1

Citations

  1. [S47] BIFR1976 page 554. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1195. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S47] BIFR1976. [S47]
  4. [S37] BP2003. [S37]


Emma May Hardinge1

F, #49986, d. 17 March 1955
Last Edited=2 May 2010
     Emma May Hardinge was the daughter of Bradford Hardinge and Caroline Jane Christina Edwards.2 She married George Lawrence Stewart, son of Alexander John Robert Stewart, on 2 May 1911.1 She died on 17 March 1955.1
      Her married name became Stewart.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1775. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Archibald James Leofric Temple Hamilton-Temple-Blackwood, Earl of Ava1

M, #49987, b. 28 July 1863, d. 11 January 1900
Last Edited=17 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Archibald James Leofric Temple Hamilton-Temple-Blackwood, Earl of Ava was born on 28 July 1863.1 He was the son of Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava and Hariot Georgina Rowan-Hamilton.2 He died on 11 January 1900 at age 36 at Ladysmith, South Africa, mortally wounded in a sortie from the town.1
     He held the office of Aide-de-Camp to the Viceroy of India between 1884 and 1888.1 He was styled as Earl of Ava between 1888 and 1900.1 He gained the rank of Lieutenant in the service of the 17th Lancers.1 He fought in the Siege of Ladysmith between 1899 and 1900.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1195. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lord Ian Basil Gawaine Temple Hamilton-Temple-Blackwood1

M, #49988, b. 4 November 1870, d. 3 July 1917
Last Edited=17 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
Lord Ian Hamilton-Temple-Blackwood
     Lord Ian Basil Gawaine Temple Hamilton-Temple-Blackwood was born on 4 November 1870.1 He was the son of Frederick Temple Hamilton-Temple-Blackwood, 1st Marquess of Dufferin and Ava and Hariot Georgina Rowan-Hamilton.2 He died on 3 July 1917 at age 46, killed in action.1
      Lord Ian Basil Gawaine Temple Hamilton-Temple-Blackwood usually went by his middle name of Basil.1 He was a practising barrister.1 He held the office of Deputy Judge-Advocate [South Africa] in 1900.1 He was Secretary to the High Commissioner of South Africa in 1902.1 He held the office of Assistant Colonial Secretary of the Orange River Colony in 1903.1 He held the office of Colonial Secretary of Barbados between 1907 and 1909.1 He held the office of Assistant Secretary to the Development Commisioner
between 1910 and 1914.1 He was an artist and illustrator.1 He gained the rank of 2nd Lieutenant in the service of the 9th Lancers and Intelligence Corps.1 He fought in the First World War, where he was wounded.1 He was Private Secretary of the Lord-Lieutenant of Ireland in 1916.1 He gained the rank of Lieutenant in 1916 in the service of the Grenadier Guards.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1195. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Frances Anne Hardinge1

F, #49989, b. 1819, d. 15 September 1891
Last Edited=2 May 2010
     Frances Anne Hardinge was born in 1819.1 She was the daughter of Maj.-Gen. Richard Hardinge and Anne Papillon.2 She died on 15 September 1891, unmarried.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1775. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Brig.-Gen. Robert Dampier Hallifax1

M, #49990, b. 28 July 1804, d. 1 June 1857
Last Edited=14 Aug 2012
     Brig.-Gen. Robert Dampier Hallifax was born on 28 July 1804.2 He was the son of Reverend Robert Fitzwilliam Hallifax and Elizabeth Bourke Ricketts.2 He married Harriett Thomson on 10 July 1832 at Wynberg, Cape Province, South Africa.2 He died on 1 June 1857 at age 52.2
     He gained the rank of Brigadier-General in the service of the 75th Regiment.3 He fought in the Kaffir War in 1834.2

Children of Brig.-Gen. Robert Dampier Hallifax and Harriett Thomson

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 163. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 2165. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]
  5. [S2796] Jane Nantais, "re: Hallifax Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 7 May 2008. Hereinafter cited as "re: Hallifax Family."