Lady Mary Elizabeth Lascelles1

F, #11321, b. circa 1843, d. 7 February 1866
Last Edited=13 Apr 2011
Consanguinity Index=0.03%
     Lady Mary Elizabeth Lascelles was born circa 1843. She was the daughter of Henry Lascelles, 3rd Earl of Harewood and Lady Louisa Thynne.1,2 She married Hon. Sir Robert Henry Meade, son of Richard Charles Francis Christian Meade, 3rd Earl of Clanwilliam and Lady Elizabeth Herbert, on 19 April 1865.2 She died on 7 February 1866.2
      Her married name became Meade.

Child of Lady Mary Elizabeth Lascelles and Hon. Sir Robert Henry Meade

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1787. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lady Maud Caroline Lascelles1

F, #11322, b. 1846, d. 14 April 1938
Last Edited=13 Apr 2011
Consanguinity Index=0.03%
     Lady Maud Caroline Lascelles was born in 1846. She was the daughter of Henry Lascelles, 3rd Earl of Harewood and Lady Louisa Thynne.2 She married Rt. Hon. Lord Sir George Francis Hamilton, son of James Hamilton, 1st Duke of Abercorn and Lady Louisa Jane Russell, on 28 November 1871.1 She died on 14 April 1938.1
      Her married name became Hamilton. She was decorated with the award of the Imperial Order of the Crown of India (C.I.).1

Children of Lady Maud Caroline Lascelles and Rt. Hon. Lord Sir George Francis Hamilton

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 5. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 1787. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Rt. Hon. Lord Sir George Francis Hamilton1

M, #11323, b. 17 December 1845, d. 22 September 1927
Last Edited=17 Jan 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Rt. Hon. Lord Sir George Francis Hamilton was born on 17 December 1845.1 He was the son of James Hamilton, 1st Duke of Abercorn and Lady Louisa Jane Russell. He married Lady Maud Caroline Lascelles, daughter of Henry Lascelles, 3rd Earl of Harewood and Lady Louisa Thynne, on 28 November 1871.1 He died on 22 September 1927 at age 81.1
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Middlesex between 1868 and 1885.1 He gained the rank of Lieutenant in the service of the Rifle Brigade and Coldstream Guards.1 He held the office of Under-Secretary of State for India between 1874 and 1878.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1878.1 He held the office of Chairman of the London School Board between 1878 and 1880.1 He held the office of Vice-President for Committee Council on Education between 1878 and 1880.1 He held the office of First Lord of the Admiralty between 1885 and 1892.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Ealing between 1885 and 1906.1 He held the office of Secretary of State for India between 1895 and 1903.1 He held the office of Captain of Deal Castle between 1899 and 1923.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Laws (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws (L.L.D.) by University of Glasgow, Glasgow, Lanarkshire, Scotland.1 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) in 1903.1 He held the office of Mayor of Deal in 1909.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Middlesex and Westminster.1

Children of Rt. Hon. Lord Sir George Francis Hamilton and Lady Maud Caroline Lascelles

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 5. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Lady Ida Louisa Bennet

F, #11324, b. 22 June 1857, d. 24 November 1887
Last Edited=22 Jul 2007
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Ida Louisa Bennet was born on 22 June 1857 at South Audley Street, London, England.1 She was the daughter of Charles Augustus Bennet, 6th Earl of Tankerville and Lady Olivia Montagu. She married John William Ramsay, 13th Earl of Dalhousie, son of Admiral George Ramsay, 12th Earl of Dalhousie and Sarah Frances Robertson, on 6 December 1877 at St. James, Westminster, London, England.1 She died on 24 November 1887 at age 30 at Hotel Frascati, Le Havre, France.1
      Her married name became Ramsey. As a result of her marriage, Lady Ida Louisa Bennet was styled as Countess of Dalhousie on 20 July 1880.

Children of Lady Ida Louisa Bennet and John William Ramsay, 13th Earl of Dalhousie

Citations

  1. [S145] George Naylor, The Register's of Thorrington (n.n.: n.n., 1888). Hereinafter cited as Registers of Thorrington.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie1

M, #11325, b. 4 September 1878, d. 23 December 1928
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie was born on 4 September 1878 at Atkinson's Hotel, Torquay, Devon, England.2 He was the son of John William Ramsay, 13th Earl of Dalhousie and Lady Ida Louisa Bennet.1 He married Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond, daughter of Gilbert Henry Heathcote-Drummond-Willoughby, 1st Earl of Ancaster and Lady Evelyn Elizabeth Gordon, on 14 July 1903 at St. Michael Chest, Westminster, London, England.2 He died on 23 December 1928 at age 50.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He succeeded to the title of 3rd Baron Ramsay of Glenmark, co. Forfar [U.K., 1875] on 25 November 1887.1 He succeeded to the title of 14th Lord Ramsay of Carrington [S., 1633] on 25 November 1887.1 He succeeded to the title of 14th Earl of Dalhousie, co. Midlothian [S., 1633] on 25 November 1887.1 He succeeded to the title of 15th Lord Ramsay of Dalhousie [S., 1619] on 25 November 1887.1 He was educated at University College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He gained the rank of Captain in the service of the Scots Guards.1 He fought in the Boer War between 1901 and 1902.1 He gained the rank of Honorary Colonel in the service of the North Scottish Royal Garrison Artillery (territorial Forces).1 He fought in the First World War, where he was wounded.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Forfar.1

Children of Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie and Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S145] George Naylor, The Register's of Thorrington (n.n.: n.n., 1888). Hereinafter cited as Registers of Thorrington.


Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond1

F, #11326, b. 25 April 1878, d. 23 May 1960
Last Edited=22 Feb 2012
Consanguinity Index=0.02%
     Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond was born on 25 April 1878 at Belgrave Square, Westminster, London, England.2 She was the daughter of Gilbert Henry Heathcote-Drummond-Willoughby, 1st Earl of Ancaster and Lady Evelyn Elizabeth Gordon.1 She married Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie, son of John William Ramsay, 13th Earl of Dalhousie and Lady Ida Louisa Bennet, on 14 July 1903 at St. Michael Chest, Westminster, London, England.2 She died on 23 May 1960 at age 82.1
      From 14 July 1903, her married name became Ramsay. As a result of her marriage, Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond was styled as Countess of Dalhousie on 14 July 1903.

Children of Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond and Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S145] George Naylor, The Register's of Thorrington (n.n.: n.n., 1888). Hereinafter cited as Registers of Thorrington.

John Gilbert Ramsay, 15th Earl of Dalhousie1

M, #11327, b. 25 July 1904, d. 3 May 1950
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.02%
     John Gilbert Ramsay, 15th Earl of Dalhousie was born on 25 July 1904.1 He was the son of Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie and Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond.1 He died on 3 May 1950 at age 45, unmarried.1
     He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Bachelor of Arts (B.A.).1 He was with the Scots Guards between 1925 and 1930.1 He succeeded to the title of 4th Baron Ramsay of Glenmark, co. Forfar [U.K., 1875] on 23 December 1928.1 He succeeded to the title of 15th Lord Ramsay of Carrington [S., 1633] on 23 December 1928.1 He succeeded to the title of 15th Earl of Dalhousie, co. Midlothian [S., 1633] on 23 December 1928.1 He succeeded to the title of 16th Lord Ramsay of Dalhousie [S., 1619] on 23 December 1928.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Angus.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie1

M, #11328, b. 17 October 1914, d. 15 July 1999
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.02%
     Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie was born on 17 October 1914.1 He was the son of Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie and Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond.1 He married Margaret Elizabeth Mary Stirling, daughter of Brig.-Gen. Archibald Stirling of Keir and Hon. Margaret Mary Fraser, on 26 June 1940.1 He died on 15 July 1999 at age 84.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He fought in the Second World War, where he became a POW.1 He gained the rank of Major in the service of the 4/5th Battalion, Black Watch (Territorial Army).1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1944.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Forfar between 1945 and 1950.1 He held the office of Chief Whip of the House of Commons between 1946 and 1948.1 He succeeded to the title of 16th Lord Ramsay of Carrington [S., 1633] on 3 May 1950.1 He succeeded to the title of 16th Earl of Dalhousie, co. Midlothian [S., 1633] on 3 May 1950.1 He succeeded to the title of 5th Baron Ramsay of Glenmark, co. Forfar [U.K., 1875] on 3 May 1950.1 He succeeded to the title of 17th Lord Ramsay of Dalhousie [S., 1619] on 3 May 1950.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Angus in 1951.1 He was invested as a Officer, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (O.St.J.) in 1957.1 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the British Empire (G.B.E.) in 1957.1 He held the office of Governor-General of the Federation of Rhodesia and Nyasaland between 1957 and 1963.1 He was decorated with the award of the Knight Commander, Commandery of Central Africa.1 He held the office of Lord Chamberlain to HM Queen Elizabeth The Queen Mother between 1965 and 1992.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Angus in 1967.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Angus between 1967 and 1989.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1971.1 He held the office of Chancellor of Dundee University between 1977 and 1992.1 He was invested as a Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1978.1

Children of Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie and Margaret Elizabeth Mary Stirling

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Margaret Elizabeth Mary Stirling1

F, #11329, b. 4 July 1914, d. 9 February 1997
Last Edited=6 Mar 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Margaret Elizabeth Mary Stirling was born on 4 July 1914.2 She was the daughter of Brig.-Gen. Archibald Stirling of Keir and Hon. Margaret Mary Fraser.2 She married Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie, son of Arthur George Maule Ramsay, 14th Earl of Dalhousie and Lady Mary Adelaide Heathcote-Drummond, on 26 June 1940.1 She died on 9 February 1997 at age 82.1
      Her married name became Ramsay. As a result of her marriage, Margaret Elizabeth Mary Stirling was styled as Countess of Dalhousie on 3 May 1950. She held the office of Member of Parliament (M.P.).1 She held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).1 She held the office of Justice of the Peace (J.P.).1 She was invested as a Companion, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (C.St.J.).2

Children of Margaret Elizabeth Mary Stirling and Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1021. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

James Hubert Ramsay, 17th Earl of Dalhousie1

M, #11330, b. 17 January 1948
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.01%
     James Hubert Ramsay, 17th Earl of Dalhousie was born on 17 January 1948.1 He is the son of Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie and Margaret Elizabeth Mary Stirling.1 He married Marilyn Davina Butter, daughter of Major Sir David Henry Butter and Myra Alice Wernher, on 3 October 1973.1
     He was educated at Ampleforth College, Ampleforth, Yorkshire, England.1 He gained the rank of 2nd Lieutenant between 1968 and 1971 in the service of the Coldstream Guards.1 He was a director of Hambros Bank between 1981 and 1982.1 He was executive director of Enskilda Securities between 1982 and 1987.1 He was executive director of Capel-Cure Myers Capital Management between 1988 and 1991.1 He gained the rank of Brigadier in the service of the Royal Company of Archers.1 He succeeded to the title of 17th Lord Ramsay of Carrington [S., 1633] on 15 July 1999.1 He succeeded to the title of 17th Earl of Dalhousie, co. Midlothian [S., 1633] on 15 July 1999.1 He succeeded to the title of 18th Lord Ramsay of Dalhousie [S., 1619] on 15 July 1999.1 He held the position of Chief of the Name and Arms of Ramsay on 15 July 1999.1 He succeeded to the title of 6th Baron Ramsay of Glenmark, co. Forfar [U.K., 1875] on 15 July 1999.1 He held the office of Vice-Lord-Lieutenant of Angus in 2003.1

Children of James Hubert Ramsay, 17th Earl of Dalhousie and Marilyn Davina Butter

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1018. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]