Armar Lowry-Corry, 1st Earl of Belmore1

M, #11371, b. 7 April 1740, d. 2 February 1802
Last Edited=2 Feb 2011
     Armar Lowry-Corry, 1st Earl of Belmore was born on 7 April 1740.1 He was the son of Galbraith Lowry-Corry and Sarah Corry.1 He married, firstly, Lady Margaret Butler, daughter of Somerset Hamilton Butler, 1st Earl of Carrick and Lady Juliana Boyle, on 3 October 1772.2 He married, secondly, Lady Harriet Hobart, daughter of John Hobart, 2nd Earl of Buckinghamshire and Mary Ann Drury, on 2 March 1780 at Dublin Castle, Dublin, County Dublin, Ireland, with a fortune of £30,000.2 He and Lady Harriet Hobart were divorced in April 1793.2 He married, thirdly, Mary Anne Caldwell, daughter of Sir John Caldwell, 4th Bt. and Elizabeth Hort, on 11 March 1794 at Bath, Somerset, England.2 He died on 2 February 1802 at age 61 at Bath, Somerset, England.2 He was buried at Caledon, County Fermanagh, Ireland.2
     He was given the name of Armar Lowry at birth.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for County Tyrone between 1768 and 1781.1 He held the office of High Sheriff of County Tyrone in 1769.3 In 1774 his name was legally changed to Armar Lowry-Corry after inheriting the estates of the Corry family.1 He held the office of High Sheriff of County Fermanagh in 1779.3 He was created 1st Baron Belmore of Castle Coole, co. Fermanagh [Ireland] on 6 January 1781.2 He was created 1st Viscount Belmore [Ireland] on 6 December 1789.2 Between 1790 and 1798 he constructed the present house at Castlecoole, to James Wyatt's design.3 He was created 1st Earl of Belmore [Ireland] on 30 November 1797.2 He lived at Castle Coole, County Fermanagh, Ireland.1

Children of Armar Lowry-Corry, 1st Earl of Belmore and Lady Margaret Butler

Child of Armar Lowry-Corry, 1st Earl of Belmore and Lady Harriet Hobart

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 110. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 111.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 339. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 277.

John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian1

M, #11372, b. 1 February 1794, d. 14 November 1841
Last Edited=23 May 2011
Consanguinity Index=0.0%
     John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian was born on 1 February 1794.2 He was the son of William Kerr, 6th Marquess of Lothian and Lady Harriet Hobart.1 He married Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot, daughter of Charles Chetwynd-Talbot, 2nd Earl Talbot of Hensol and Frances Thomasine Lambart, on 19 July 1831 at London, England.2 He died on 14 November 1841 at age 47.2
     He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Tory) for Huntingdon between 1820 and 1824.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Roxburghshire between 1824 and 1841.2 He succeeded to the title of 9th Lord Kerr of Nisbet, Langnewtoun and Dolphinstoun [S., 1633] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 10th Lord Jedburgh [S., 1622] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 2nd Baron Ker of Kersheugh, co. Roxburgh [U.K., 1821] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 9th Earl of Ancrame [S., 1633] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 7th Viscount of Briene [S., 1701] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 7th Marquess of Lothian [S., 1701] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 7th Earl of Ancram [S., 1701] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 8th Lord Ker of Newbattle [S., 1631] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 8th Earl of Lothian [S., 1631] on 27 April 1824.1 He succeeded to the title of 7th Lord Ker of Newbottle, Oxnam, Jedburgh, Dolphinstoun and Nisbet [S., 1701] on 27 April 1824.1 He gained the rank of Colonel in the service of the Edinburgh Militia.2

Children of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2403. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot1

F, #11373, b. 17 April 1808, d. 13 May 1877
Last Edited=23 May 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot was born on 17 April 1808. She was the daughter of Charles Chetwynd-Talbot, 2nd Earl Talbot of Hensol and Frances Thomasine Lambart. She married John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian, son of William Kerr, 6th Marquess of Lothian and Lady Harriet Hobart, on 19 July 1831 at London, England.1 She died on 13 May 1877 at age 69 at Rome, Italy.1
      From 19 July 1831, her married name became Kerr. As a result of her marriage, Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot was styled as Marchioness of Lothian on 19 July 1831.

Children of Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot and John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2404. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

William Schomberg Robert Kerr, 8th Marquess of Lothian1

M, #11374, b. 12 August 1832, d. 4 July 1870
Last Edited=2 Feb 2013
Consanguinity Index=0.01%
William Kerr, 8th Marquess of Lothian
by George Richmond 2
     William Schomberg Robert Kerr, 8th Marquess of Lothian was born on 12 August 1832.1 He was the son of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot.1 He married Lady Constance Harriet Mahonesa Chetwynd-Talbot, daughter of Henry John Chetwynd-Talbot, 18th Earl of Shrewsbury and Lady Sarah Elizabeth Beresford, on 12 August 1857.1 He died on 4 July 1870 at age 37 at Clapham, London, England, without issue.1
     He succeeded to the title of 10th Lord Kerr of Nisbet, Langnewtoun and Dolphinstoun [S., 1633] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 10th Earl of Ancrame [S., 1633] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 3rd Baron Ker of Kersheugh, co. Roxburgh [U.K., 1821] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 11th Lord Jedburgh [S., 1622] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 9th Lord Ker of Newbattle [S., 1631] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 8th Earl of Ancram [S., 1701] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 8th Marquess of Lothian [S., 1701] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 8th Viscount of Briene [S., 1701] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 9th Earl of Lothian [S., 1631] on 14 November 1841.1 He succeeded to the title of 8th Lord Ker of Newbottle, Oxnam, Jedburgh, Dolphinstoun and Nisbet [S., 1701] on 14 November 1841.1 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2404. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."

Schomberg Henry Kerr, 9th Marquess of Lothian1

M, #11375, b. 2 December 1833, d. 17 January 1900
Last Edited=2 Nov 2012
Consanguinity Index=0.01%
     Schomberg Henry Kerr, 9th Marquess of Lothian was born on 2 December 1833.1 He was the son of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot.1 He married Lady Victoria Alexandria Montagu Douglas Scott, daughter of Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch and Lady Charlotte Anne Thynne, on 23 February 1865.2 He died on 17 January 1900 at age 66 at London, England.1
     He was educated at Glenalmond College, Glenalmond, Perthshire, Scotland.1 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He was with the Diplomatic Service between 1858 and 1865.1 He succeeded to the title of 9th Lord Ker of Newbottle, Oxnam, Jedburgh, Dolphinstoun and Nisbet [S., 1701] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 10th Earl of Lothian [S., 1631] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 9th Viscount of Briene [S., 1701] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 9th Marquess of Lothian [S., 1701] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 9th Earl of Ancram [S., 1701] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 12th Lord Jedburgh [S., 1622] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 4th Baron Ker of Kersheugh, co. Roxburgh [U.K., 1821] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 11th Earl of Ancrame [S., 1633] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 11th Lord Kerr of Nisbet, Langnewtoun and Dolphinstoun [S., 1633] on 6 July 1870.1 He succeeded to the title of 10th Lord Ker of Newbattle [S., 1631] on 6 July 1870.1 He held the office of Lord Keeper of the Privy Seal between 1874 and 1900.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1878.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1886.1 He held the office of Lord Rector of Edinburgh University between 1887 and 1890.1 He held the office of Secretary of State, Scotland between 1887 and 1892.1 He held the office of Captain General of the Royal Company of Archers between 1894 and 1900.1 He was president of the Royal Society of Arts Scotland.1 He was invested as a Knight of Grace, Order of St. John of Jerusalem (K.G.St.J.).1 He held the office of Gold Stick, Scotland.1

Children of Schomberg Henry Kerr, 9th Marquess of Lothian and Lady Victoria Alexandria Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2404. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]


Lady Constance Harriet Mahonesa Chetwynd-Talbot

F, #11376, b. 15 June 1836, d. 10 October 1901
Last Edited=4 Feb 2013
Consanguinity Index=0.03%
Lady Constance, Marchioness of Lothian
by John Leslie 1
     Lady Constance Harriet Mahonesa Chetwynd-Talbot was born on 15 June 1836 at Port Mahon, Minorca, Spain.2 She was the daughter of Henry John Chetwynd-Talbot, 18th Earl of Shrewsbury and Lady Sarah Elizabeth Beresford. She married William Schomberg Robert Kerr, 8th Marquess of Lothian, son of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot, on 12 August 1857.3 She died on 10 October 1901 at age 65 at Blickling Hall, Blickling, Norfolk, England.
      From 12 August 1857, her married name became Kerr. As a result of her marriage, Lady Constance Harriet Mahonesa Chetwynd-Talbot was styled as Marchioness of Lothian on 12 August 1857.

Citations

  1. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  2. [S2642] Dawn Webster, "re: Talbot Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 1 February 2008. Hereinafter cited as "re: Talbot Family."
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 2404. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Robert Henry Schomberg Kerr, 10th Marquess of Lothian1

M, #11377, b. 22 March 1874, d. 16 March 1930
Last Edited=23 May 2011
Consanguinity Index=0.04%
     Robert Henry Schomberg Kerr, 10th Marquess of Lothian was born on 22 March 1874.1 He was the son of Schomberg Henry Kerr, 9th Marquess of Lothian and Lady Victoria Alexandria Montagu Douglas Scott.1 He died on 16 March 1930 at age 55, unmarried.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.1 He succeeded to the title of 12th Lord Kerr of Nisbet, Langnewtoun and Dolphinstoun [S., 1633] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 13th Lord Jedburgh [S., 1622] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 5th Baron Ker of Kersheugh, co. Roxburgh [U.K., 1821] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 12th Earl of Ancrame [S., 1633] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 10th Viscount of Briene [S., 1701] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 10th Marquess of Lothian [S., 1701] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 10th Earl of Ancram [S., 1701] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 11th Lord Ker of Newbattle [S., 1631] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 11th Earl of Lothian [S., 1631] on 17 January 1900.1 He succeeded to the title of 10th Lord Ker of Newbottle, Oxnam, Jedburgh, Dolphinstoun and Nisbet [S., 1701] on 17 January 1900.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Roxburghshire.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2405. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lady Anne Fitzalan-Howard1

F, #11378, b. 1857, d. 7 January 1931
Last Edited=22 May 2011
     Lady Anne Fitzalan-Howard was born in 1857. She was the daughter of Henry Granville Fitzalan-Howard, 14th Duke of Norfolk and Augusta Mary Mina Catherine Lyons.1 She married Maj.-Gen. Lord Ralph Drury Kerr, son of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot, on 24 July 1878.1 She died on 7 January 1931.1
      Her married name became Kerr.

Children of Lady Anne Fitzalan-Howard and Maj.-Gen. Lord Ralph Drury Kerr

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2405. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Philip Henry Kerr, 11th Marquess of Lothian1

M, #11379, b. 18 April 1882, d. 12 December 1940
Last Edited=2 Feb 2013
Consanguinity Index=0.0%
Philip Kerr, 1st Marquess of Lothian
by Frances Amicia de Biden 2
     Philip Henry Kerr, 11th Marquess of Lothian was born on 18 April 1882.1 He was the son of Maj.-Gen. Lord Ralph Drury Kerr and Lady Anne Fitzalan-Howard.1 He died on 12 December 1940 at age 58 at Washington, U.S.A., unmarried.1
     He graduated from New College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).1 He was Assistant Secretary to the Inter-Colonial Council for Transvval and Orange River Colony between 1905 and 1908.1 He was editor of Round Table between 1910 and 1916.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Midlothian.1 He was Secretary to the Prime Minister between 1916 and 1921.1 He was Secretary to the Rhodes Trust between 1925 and 1939.1 He succeeded to the title of 6th Baron Ker of Kersheugh, co. Roxburgh [U.K., 1821] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 14th Lord of Jedburgh [S., 1622] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 11th Lord Ker of Newbottle, Oxnam, Jedburgh, Dolphinstoun and Nisbet [S., 1701] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 13th Earl of Ancrame [S., 1633] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 11th Viscount of Briene [S., 1701] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 11th Marquess of Lothian [S., 1701] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 11th Earl of Ancram [S., 1701] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 12th Lord Ker of Newbattle [S., 1631] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 12th Earl of Lothian [S., 1631] on 16 March 1930.3 He succeeded to the title of 13th Lord Kerr of Nisbet, Langnewtoun and Dolphinstoun [S., 1633] on 16 March 1930.3 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State, India between 1931 and 1932.1 He held the office of Chancellor of the Duchy of Lancaster between August 1931 and November 1931.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1936.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1939.1 He was decorated with the award of the Companion of Honour (C.H.).1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1939.1 He held the office of Ambassador to the U.S.A. between 1939 and 1940.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1940.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2405. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S37] BP2003. [S37]

Admiral Lord Walter Talbot Kerr1

M, #11380, b. 28 September 1839, d. 12 May 1927
Last Edited=23 May 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Admiral Lord Walter Talbot Kerr was born on 28 September 1839.2 He was the son of John William Robert Kerr, 7th Marquess of Lothian and Lady Cecil Chetwynd Chetwynd-Talbot.2 He married Lady Amabel Frederica Henrietta Cowper, daughter of George Augustus Frederick Cowper, 6th Earl Cowper and Anne Florence Weddell, Baroness Lucas, on 18 November 1873.1 He died on 12 May 1927 at age 87.2
     He fought in the Crimean War between 1854 and 1855.2 He fought in the Indian Mutiny between 1857 and 1858.2 He held the office of Naval Aide-de-Camp to HM Queen Victoria between 1887 and 1888.2 He held the office of Sea Lord of the Admiralty between 1892 and 1895.2 He was commanding officer of the Channel Squadron between 1895 and 1897.2 He held the office of First Sea Lord between 1899 and 1904.2 He was decorated with the award of the Grand Cross, Order of Charles III of Spain.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.).2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Derbyshire.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Derbyshire.2 He was decorated with the award of the Constantinian Order of St. George.2 He gained the rank of Admiral of the Fleet in the service of the Royal Navy.2

Children of Admiral Lord Walter Talbot Kerr and Lady Amabel Frederica Henrietta Cowper

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 88. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2405. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]