Angela Milles-Lade

F, #13941, b. 1 March 1913
Last Edited=10 May 2003
     Angela Milles-Lade was born on 1 March 1913. She is the daughter of Hon. Henry Augustus Milles and Esther Benyon.

Robert Stayner Holford1

M, #13942, d. 22 February 1892
Last Edited=22 Oct 2012
     Robert Stayner Holford married Mary Anne Lindsay, daughter of Lt.-Gen. Sir James Lindsay and Anne Trotter, on 5 August 1854.2 He died on 22 February 1892.2
     He held the office of Member of Parliament (M.P.).1 He lived at Dorchester House, Park Lane, Mayfair, London, England.1 He lived at Weston Birt, Gloucestershire, England.2

Children of Robert Stayner Holford and Mary Anne Lindsay

Child of Robert Stayner Holford

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1664. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S3781] David Woodhead, "re: Holford Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 4 June 2009. Hereinafter cited as "re: Holford Family."

Rt. Hon. Sir Edward Montagu Cavendish Stanley, Lord Stanley1

M, #13943, b. 9 July 1894, d. 16 October 1938
Last Edited=6 Mar 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Rt. Hon. Sir Edward Montagu Cavendish Stanley, Lord Stanley was born on 9 July 1894.2 He was the son of Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby and Lady Alice Maude Olivia Montagu.2 He married Hon. Sibyl Louise Beatrix Cadogan, daughter of Henry Arthur Cadogan, Viscount Chelsea and Hon. Mildred Cecilia Harriet Sturt, on 17 July 1917.1 He died on 16 October 1938 at age 44.2
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.2 He was styled as Lord Stanley between 1908 and 1938.2 He was educated at Magdalen College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.2 He was Aide-de-Camp to the General-Officer-Commanding 2nd Army Corps in 1914.2 He gained the rank of Captain in the service of the Grenadier Guards.2 He was decorated with the award of the Croce di Guerra.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Abercromby between 1917 and 1918.2 He gained the rank of Brigade-Major in 1918.2 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1919.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.).1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Fylde between 1922 and 1934.2 He held the office of Junior Lord of Treasury between November 1924 and 1927.2 He was deputy chairman of the Conservative Party between 1927 and 1929.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.).1 He held the office of Parliamentary and Finance Secretary of the Admiralty between 1931 and 1935.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary for Dominion Affairs in 1935.2 He gained the rank of Honorary Colonel in 1936 in the service of the 8th Battalion, Manchester Regiment.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary for India and Burma between 1937 and 1938.2 He held the office of Secretary of State for Dominion Affairs in 1938.2

Children of Rt. Hon. Sir Edward Montagu Cavendish Stanley, Lord Stanley and Hon. Sibyl Louise Beatrix Cadogan

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 637. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lady Alice Maude Olivia Montagu1

F, #13944, b. 1862, d. 23 July 1957
Last Edited=16 Aug 2011
Aice, Countess of Derby 2
     Lady Alice Maude Olivia Montagu was born in 1862.3 She was the daughter of William Drogo Montagu, 7th Duke of Manchester and Luise Friederike Auguste Gräfin von Alten.1,3 She married Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby, son of Frederick Arthur Stanley, 16th Earl of Derby and Lady Constance Villiers, on 5 January 1889.1 She died on 23 July 1957.1
      Her married name became Stanley. As a result of her marriage, Lady Alice Maude Olivia Montagu was styled as Countess of Derby on 14 July 1908. She held the office of Extra lady of the Bedchamber to HM Queen Alexandra.1 She was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Liverpool University, Liverpool, Lancashire, England.1 She was invested as a Dame of Justice, Order of St. John of Jerusalem (D.J.St.J.).1

Children of Lady Alice Maude Olivia Montagu and Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S37] BP2003. [S37]

Colonel Rt. Hon. Oliver Frederick George Stanley1

M, #13945, b. 4 May 1896, d. 10 December 1950
Last Edited=6 Mar 2011
Consanguinity Index=0.01%
Rt. Hon. Oliver Stanley, 1934 2
     Colonel Rt. Hon. Oliver Frederick George Stanley was born on 4 May 1896.1 He was the son of Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby and Lady Alice Maude Olivia Montagu.1 He married Lady Maureen Helen Vane-Tempest-Stewart, daughter of Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry and Hon. Edith Helen Chaplin, on 4 November 1920.1 He died on 10 December 1950 at age 54.1
     He gained the rank of Temporary Captain in the service of the Royal Field Artillery.1 He gained the rank of Major in the service of the Lancashire Hussars.1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).1 He was decorated with the award of the Croix de Guerre.1 He was admitted to Gray's Inn entitled to practice as a barrister.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Westmorland between 1924 and 1945.1 He held the office of Parliamentary Private Secretary between December 1924 and 1929, to the President of the Board of Education.1 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State, Home Office between 1931 and 1933.1 He held the office of Minister of Transport between 1933 and 1934.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1934.1 He held the office of Minister of Labour between 1934 and 1935.1 He held the office of President of the Board of Education between 1935 and 1937.1 He held the office of President of the Board of Trade between 1937 and 1940.1 He held the office of Secretary of State for War in 1940.1 He gained the rank of Honorary Colonel between 1940 and 1950 in the service of the Manchester Regiment.1 He held the office of Secretary of State for the Colonies between 1942 and 1945.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Bristol West between 1945 and 1950.1 He held the office of Chancellor of Liverpool University between 1949 and 1950.1

Children of Colonel Rt. Hon. Oliver Frederick George Stanley and Lady Maureen Helen Vane-Tempest-Stewart

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."

Lady Maureen Helen Vane-Tempest-Stewart1

F, #13946, b. 6 December 1900, d. 20 June 1942
Last Edited=30 Apr 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Maureen Helen Vane-Tempest-Stewart was born on 6 December 1900.2 She was the daughter of Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry and Hon. Edith Helen Chaplin.1,2 She married Colonel Rt. Hon. Oliver Frederick George Stanley, son of Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby and Lady Alice Maude Olivia Montagu, on 4 November 1920.1 She died on 20 June 1942 at age 41.1
      Her married name became Stanley. She held the office of Member of the Westmorland County Council.2

Children of Lady Maureen Helen Vane-Tempest-Stewart and Colonel Rt. Hon. Oliver Frederick George Stanley

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]


Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry1

M, #13947, b. 13 May 1878, d. 11 February 1949
Last Edited=28 Dec 2012
Consanguinity Index=0.0%
Charles Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry, 1927 2
     Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry was born on 13 May 1878.1 He was the son of Charles Stewart Vane-Tempest-Stewart, 6th Marquess of Londonderry and Lady Theresa Susey Helen Talbot.1 He married Hon. Edith Helen Chaplin, daughter of Henry Chaplin, 1st Viscount Chaplin and Lady Florence Sutherland-Leveson-Gower, on 28 November 1899.1 He died on 11 February 1949 at age 70.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Royal Military College, Sandhurst, Berkshire, England.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Maidstone between 1906 and 1915.1 He was decorated with the award of the Efficiency Decoration (E.D.).1 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches.1 He succeeded to the title of 7th Marquess of Londonderry [I., 1816] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 7th Earl of Londonderry [I., 1796] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 7th Viscount Castlereagh [I., 1795] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 5th Viscount Seaham of Seaham, co. Durham [U.K., 1823] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 5th Earl Vane [U.K., 1823] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 7th Baron Londonderry [I., 1789] on 8 February 1915.1 He succeeded to the title of 5th Baron Stewart of Stewart's Court and Ballylawn, co. Donegal [U.K., 1814] on 8 February 1915.1 He gained the rank of Major and Brevet Lieutenant-Colonel in the service of the Royal Horse Guards.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) [Ireland] in 1918.1 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1919.1 He held the office of Under-Secretary of State for Air between 1920 and 1921.1 He held the office of Leader of the Senate [Northern Ireland] between 1921 and 1926.1 He held the office of Minister of Education [Northern Ireland].1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) [Northern Ireland] in 1922.1 He was invested as a Member, Royal Victorian Order (M.V.O.).1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Down.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Durham.1 He held the office of Chancellor of Queen's University, Belfast in 1923.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1925.1 He held the office of First Commissioner of Works and Public Buidlings between 1928 and 1929.1 He held the office of First Commissioner of Works and Public Buidlings in 1931.1 He held the office of Chancellor of Durham University in 1931.1 He held the office of Under-Secretary of State for Air between October 1931 and 1935.1 He held the office of Leader of the House of Lords in November 1935.1 He held the office of Lord Privy Seal in November 1935.1 He held the office of Mayor of Durham in 1936.1 He wrote the book Wings of Destiny (ASIN: B007GAH424).1 He was invested as a Knight of Grace, Order of St. John of Jerusalem (K.G.St.J.).1 He wrote the book Ourselves and Germany (ASIN: B0007J20ZW).1

Children of Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry and Hon. Edith Helen Chaplin



Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2385. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S8] BP1999 volume 1, page 49. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Edward Charles Robert Vane-Tempest-Stewart, 8th Marquess of Londonderry

M, #13948, b. 18 November 1902, d. 17 October 1955
Last Edited=30 Apr 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Edward Charles Robert Vane-Tempest-Stewart, 8th Marquess of Londonderry was born on 18 November 1902.1 He was the son of Charles Stewart Henry Vane-Tempest-Stewart, 7th Marquess of Londonderry and Hon. Edith Helen Chaplin. He married Romaine Combe, daughter of Major Boyce Combe and Mabel Tombs, on 31 October 1931.1 He died on 17 October 1955 at age 52.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1923 with a Bachelor of Arts (B.A.).1 He was Honorary Attaché to Rome between 1924 and 1925.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Down in 1931.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of County Down.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for County Down between October 1931 and June 1945.1 He succeeded to the title of 8th Viscount Castlereagh [I., 1795] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 8th Earl of Londonderry [I., 1796] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 6th Earl Vane [U.K., 1823] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 6th Viscount Seaham of Seaham, co. Durham [U.K., 1823] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 8th Marquess of Londonderry [I., 1816] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 8th Baron Londonderry [I., 1789] on 11 February 1949.1 He succeeded to the title of 6th Baron Stewart of Stewart's Court and Ballylawn, co. Donegal [I., 1816] on 11 February 1949.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Coutny Durham in 1950.1

Children of Edward Charles Robert Vane-Tempest-Stewart, 8th Marquess of Londonderry and Romaine Combe

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2385. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lady Victoria Alice Louise Stanley1

F, #13949, b. 24 June 1892, d. 26 November 1927
Last Edited=6 Mar 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Lady Victoria Alice Louise Stanley was born on 24 June 1892.1 She was the daughter of Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby and Lady Alice Maude Olivia Montagu.1 She married, firstly, Captain Rt. Hon. Neil James Archibald Primrose, son of Archibald Philip Primrose, 5th Earl of Rosebery and Hannah de Rothschild, on 7 April 1915.1 She married, secondly, Sir Harold Malcolm Bullock, 1st and last Bt. on 10 June 1919.1 She died on 26 November 1927 at age 35, from a hunting accident.1
      From 7 April 1915, her married name became Primrose. From 10 June 1919, her married name became Bullock.

Child of Lady Victoria Alice Louise Stanley and Captain Rt. Hon. Neil James Archibald Primrose

Child of Lady Victoria Alice Louise Stanley and Sir Harold Malcolm Bullock, 1st and last Bt.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Captain Rt. Hon. Neil James Archibald Primrose1

M, #13950, d. 18 November 1917
Last Edited=21 Aug 2008
     Captain Rt. Hon. Neil James Archibald Primrose was the son of Archibald Philip Primrose, 5th Earl of Rosebery and Hannah de Rothschild.1 He married Lady Victoria Alice Louise Stanley, daughter of Edward George Villiers Stanley, 17th Earl of Derby and Lady Alice Maude Olivia Montagu, on 7 April 1915.1 He died on 18 November 1917, from wounds received in action.1
     He fought in the First World War.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.).1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).1

Child of Captain Rt. Hon. Neil James Archibald Primrose and Lady Victoria Alice Louise Stanley

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]