Ellen Blanche Carew Blacker Kirwan1

F, #261901, d. 6 April 1944
Last Edited=14 Jan 2008
     Ellen Blanche Carew Blacker Kirwan was the daughter of Very Rev. Anthony La Touche Kirwan and Susan Blacker.1 She married Thomas William Anderson, son of James Anderson and Margaret Carew, on 2 October 1907, this marriage was without issue.1 She died on 6 April 1944.1
     From 2 October 1907, her married name became Anderson.1

Citations

  1. [S47] BIFR1976 Anderson family, page 22. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

John Frederick Gaitskell1

M, #261902
Last Edited=16 Jan 2008
     John Frederick Gaitskell is the son of Captain Henry Gaitskell.1
     He was in the Bengal Civil Service.1

Child of John Frederick Gaitskell

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 913. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Captain Henry Gaitskell1

M, #261903
Last Edited=16 Jan 2008

Child of Captain Henry Gaitskell

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 913. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Reverend Ernest Arthur Firth1

M, #261904, d. 1890
Last Edited=16 Jan 2008
     Reverend Ernest Arthur Firth married Mary Grace Jessie Cotter, daughter of Reverend Joseph Rogerson Cotter and Mary Purcell, in 1877.1 He died in 1890.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Isabella Hingston1

F, #261905, d. April 1832
Last Edited=27 Apr 2009
     Isabella Hingston was the daughter of Reverend James Hingston.1 She married, secondly, Sir James Laurence Cotter, 2nd Bt., son of Sir James Cotter, 1st Bt. and Arabella Rogerson.1 She married George Brereton, son of William Brereton and Alice Norcott, in April 1781.2 She died in April 1832.1
     Her married name became Cotter.1 From April 1781, her married name became Brereton.2

Children of Isabella Hingston and Sir James Laurence Cotter, 2nd Bt.

Children of Isabella Hingston and George Brereton

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S47] BIFR1976 page 168. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S47] BIFR1976. [S47]


Reverend James Hingston1

M, #261906
Last Edited=16 Jan 2008
     Reverend James Hingston held the office of Prebendary of Donoughmore.1 He lived at Aglish, County Cork, IrelandG.1

Child of Reverend James Hingston

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lt.-Col. Geoffrey Rittson Thomas1

M, #261907, d. 1975
Last Edited=17 Jan 2008
     Lt.-Col. Geoffrey Rittson Thomas married Grace Mary Downing, daughter of Ivor Vincent Downing, on 6 September 1945.1 He died in 1975.1
     He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Manchester Regiment.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

S/Ldr. Kenneth A. Kerr MacEwen1

M, #261908, d. before 1943
Last Edited=17 Jan 2008
     S/Ldr. Kenneth A. Kerr MacEwen married Roma Rome, daughter of Adrian Rome, before 1943.1 He died before 1943.1
     He gained the rank of Squadron Leader in the Royal Air Force.1 He lived at Debdale, Spratton, Northamptonshire, EnglandG.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lt.-Col. John Frederick Paterson1

M, #261909, d. before 1952
Last Edited=17 Jan 2008
     Lt.-Col. John Frederick Paterson married Eveline Mary Mardon, daughter of Evelyn John Mardon, before 1952.1 He died before 1952.1
     He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Royal Horse Artillery.1 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.)1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 915. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Rt. Hon. Sir John Lawson Ormrod Andrews1,2

M, #261910, b. 15 July 1903
Last Edited=17 Jan 2008
     Rt. Hon. Sir John Lawson Ormrod Andrews was born on 15 July 1903.1 He was the son of Rt. Hon. John Miller Andrews and Jessie Ormrod.2 He married Marjorie Elaine Maynard James, daughter of Alfred Morgan James, on 17 May 1928.1
     He was educated at Shrewsbury School, Shrewsbury, Shropshire, EnglandG.1 He was the Managing Director of John Andrews & Company, Ltd. from 1927.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) [Northern Ireland] between 1953 and 1964, for Mid-Down.1 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) [Northern Ireland] in 1957.1 He held the office of Minister of Health and Local Government [Northern Ireland] between 1957 and 1961.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) in 1961.1 He held the office of Minister of Commerce [Northern Ireland] between 1961 and 1963.1 He held the office of Minister of Finance [Northern Ireland] between 1963 and 1964.1 He held the office of Senator [Northern Ireland] in 1964.1 Beginning in 1964, Rt. Hon. Sir John Lawson Ormrod Andrews held the office of Leader of the Senate [Northern Ireland].1 He was appointed Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1974.1 He lived at Maxwell Court, Comber, County Down, IrelandG.1

Children of Rt. Hon. Sir John Lawson Ormrod Andrews and Marjorie Elaine Maynard James

Citations

  1. [S47] BIFR1976 Andrews family, page 22. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  2. [S47] BIFR1976. [S47]