Lt. Hon. Charles William Hugh Cavendish1

M, #9681, b. 13 September 1878, d. 11 June 1900
Last Edited=13 Feb 2011
Consanguinity Index=2.07%
     Lt. Hon. Charles William Hugh Cavendish was born on 13 September 1878 at Clivedon, Maidenhead, Berkshire, England.2 He was the son of Maj.-Gen. Charles Compton William Cavendish, 3rd Baron Chesham and Lady Beatrice Constance Grosvenor.3 He died on 11 June 1900 at age 21 at Diamond Hill, Pretoria, Transvaal, South Africa, killed in action.1
     He was educated between 1891 and 1896 at Eton College, Windsor, Berkshire, England.4 He was educated at Royal Military College, Sandhurst, Berkshire, England.4 He gained the rank of 2nd Lieutenant in the service of the 17th Lancers.1 He fought in the Boer War.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 762. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 163. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 170. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Major John Alexander Moncreiffe1

M, #9682, b. 2 August 1871, d. 21 June 1933
Last Edited=31 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Major John Alexander Moncreiffe was born on 2 August 1871.2 He was the son of Sir Thomas Moncreiffe of that Ilk, 7th Bt. and Lady Louisa Hay-Drummond.1,2 He married Lady Beatrice Constance Grosvenor, daughter of Hugh Lupus Grosvenor, 1st Duke of Westminster and Lady Constance Gertrude Leveson-Gower, on 4 October 1910 at St. Peter's Church, Eaton Square, London, England.3 He died on 21 June 1933 at age 61 at Boughton Park, Northamptonshire, England, from heart failure, without issue.3
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.2 He gained the rank of Lieutenant in the service of the 4th Battalion, Worcestershire Regiment.3 He fought in the Boer War, where he was severely wounded.2 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).1 He gained the rank of Lieutenant in 1902 in the service of the Younghusband's Horse.2 He gained the rank of Major in the service of the Oxfordshire Hussars.2 He fought in the First World War, where he was mentioned in desptaches and was wounded.2 He was commanding officer of the Cavalry Machine Gun Squadrons.2 He was decorated with the award of the Croix de Guerre (avec palmes).2 He was decorated with the award of the Distinguished Conduct Medal (D.C.M.).2

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 762. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 163. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

Lady Caroline Amelia Grosvenor

F, #9683, b. circa 1828, d. 24 March 1906
Last Edited=8 Apr 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Caroline Amelia Grosvenor was born circa 1828. She was the daughter of Richard Grosvenor, 2nd Marquess of Westminster and Lady Elizabeth Mary Leveson-Gower.1,2 She married William Henry Leigh, 2nd Baron Leigh of Stoneleigh, son of Chandos Leigh, 1st Baron Leigh of Stoneleigh and Margarette Willes, on 22 August 1848.2 She died on 24 March 1906.2
      Her married name became Leigh. As a result of her marriage, Lady Caroline Amelia Grosvenor was styled as Baroness Leigh of Stoneleigh on 27 September 1850.

Children of Lady Caroline Amelia Grosvenor and William Henry Leigh, 2nd Baron Leigh of Stoneleigh

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 4132. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lady Agnes Grosvenor

F, #9684, d. 22 January 1909
Last Edited=8 Apr 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Agnes Grosvenor was the daughter of Richard Grosvenor, 2nd Marquess of Westminster and Lady Elizabeth Mary Leveson-Gower.1 She married, firstly, Sir Archibald Islay Campbell of Succoth, 3rd Bt., son of John Campbell and Anna Jane Sitwell, on 1 July 1858.2 She married, secondly, Dr. Philip Frank on 5 December 1871.2 She died on 22 January 1909, without issue.2
      From 1 July 1858, her married name became Campbell. Her married name became Frank.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 4133. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lt.-Col. Henry William Crichton, Viscount Crichton1

M, #9685, b. 30 September 1872, d. 31 October 1914
Last Edited=30 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Lt.-Col. Henry William Crichton, Viscount Crichton was born on 30 September 1872.1 He was the son of John Henry Crichton, 4th Earl Erne of Crom Castle and Lady Florence Mary Cole.1 He married Lady Mary Cavendish Grosvenor, daughter of Hugh Lupus Grosvenor, 1st Duke of Westminster and Hon. Katherine Caroline Cavendish, on 10 June 1903.1 He died on 31 October 1914 at age 42, killed in action.1
     He gained the title of Viscount Crichton between 1885 and 1914.1 He fought in the Boer War between 1899 and 1900, where he was mentioned in despatches.1 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1900.1 He gained the rank of Major in the service of the Royal Horse Guards.1 He was Aide-de-Camp to the Duke of Cornwall (later King George V) on his Colonial tour in 1901.1 He held the office of Equerry to HRH Prince of Wales between 1901 and 1909.1 He was invested as a Member, Royal Victorian Order (M.V.O.) in 1906 4th Class.1 He held the office of Extra Equerry to HRH Prince of Wales between 1909 and 1910.1 He was decorated with the award of the Legion of Honour (4th Class).1 He held the office of Extra Equerry to HM King George V between 1910 and 1914.1 He fought in the First World War in 1914, where he was mentioned in despatches.1 He gained the rank of Brevet Lieutenant-Colonel in the service of the Royal Horse Guards.1

Children of Lt.-Col. Henry William Crichton, Viscount Crichton and Lady Mary Cavendish Grosvenor

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1333. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


Colonel Hon. Algernon Francis Stanley1

M, #9686, b. 8 January 1874, d. 10 February 1962
Last Edited=6 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Colonel Hon. Algernon Francis Stanley was born on 8 January 1874.1 He was the son of Frederick Arthur Stanley, 16th Earl of Derby and Lady Constance Villiers.1 He married Lady Mary Cavendish Grosvenor, daughter of Hugh Lupus Grosvenor, 1st Duke of Westminster and Hon. Katherine Caroline Cavendish, on 18 April 1918.1 He died on 10 February 1962 at age 88.1
     He fought in the Boer War between 1899 and 1900.1 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches.1 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1914.1 He gained the rank of Colonel in 1916 in the service of the 2nd Life Guards.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Wiltshire.1 He was Colonel of the 195th Infantry Brigade between 1923 and 1927.1

Children of Colonel Hon. Algernon Francis Stanley and Lady Mary Cavendish Grosvenor

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Brig.-Gen. Lord Henry Charles Seymour1

M, #9687, b. 18 May 1878, d. 18 June 1939
Last Edited=13 Apr 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Brig.-Gen. Lord Henry Charles Seymour was born on 18 May 1878.1 He was the son of Hugh de Grey Seymour, 6th Marquess of Hertford and Hon. Mary Hood.1 He married Lady Helen Frances Grosvenor, daughter of Hugh Lupus Grosvenor, 1st Duke of Westminster and Hon. Katherine Caroline Cavendish, on 10 November 1915.1 He died on 18 June 1939 at age 61.1
     He fought in the Boer War, where he was mentioned in despatches and was wounded.1 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) (and bar (1918)) in 1916.1 He was decorated with the award of the Legion of Honour.1 He gained the rank of Honorary Brigadier-General in 1930.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Warwickshire.1 He gained the rank of Colonel in the service of the Grenadier Guards.1 He gained the rank of Colonel in 1934 in the service of the 68th (South Midland) Field Brigade.1 He gained the rank of Colonel in 1937 in the service of the Warwickshire Yeomanry.1

Children of Brig.-Gen. Lord Henry Charles Seymour and Lady Helen Frances Grosvenor

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1890. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John Henry Crichton, 4th Earl Erne of Crom Castle1

M, #9688, b. 16 October 1839, d. 2 December 1914
Last Edited=30 Mar 2011
Consanguinity Index=0.0%
     John Henry Crichton, 4th Earl Erne of Crom Castle was born on 16 October 1839.2 He was the son of John Crichton, 3rd Earl Erne of Crom Castle and Selina Griselda Beresford.2 He married Lady Florence Mary Cole, daughter of William Willoughby Cole, 3rd Earl of Enniskillen and Jane Casamaijor, on 28 December 1870.2 He died on 2 December 1914 at age 75.2
     He graduated from Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He held the office of High Sheriff of County Fermanagh in 1864.2 He held the office of High Sheriff of County Donegal in 1867.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Enniskillen between 1868 and 1880.2 He held the office of a Lord of Treasury between 1876 and 1880.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for County Fermanagh between 1880 and 1885.2 He held the office of Custos Rotulorum of County Fermanagh between 1885 and 1914.2 He held the office of Lord-Lieutenant of County Fermanagh between 1885 and 1914.2 He succeeded to the title of 4th Viscount Erne of Crom Castle, co. Fermanagh [I., 1781] on 3 October 1885.1 He succeeded to the title of 4th Earl Erne of Crom Castle [I., 1789] on 3 October 1885.1 He succeeded to the title of 2nd Baron Fermanagh of Lisnaskea, co. Fermanagh [U.K., 1876] on 3 October 1885.1 He succeeded to the title of 5th Baron Erne of Crom Castle, co. Fermanagh [I., 1768] on 3 October 1885.1 He was invested as a Knight, Order of St. Patrick (K.P.) in 1889.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.).2

Children of John Henry Crichton, 4th Earl Erne of Crom Castle and Lady Florence Mary Cole

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1332. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Conrad James Sebastion Cecil1

M, #9689, b. 4 October 1973
Last Edited=6 Jun 2010
     Conrad James Sebastion Cecil was born on 4 October 1973.1 He is the son of Hugh Peniston Cecil and Mirabel Walker.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3506. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Richard de Aquila Grosvenor, 1st Baron Stalbridge1

M, #9690, b. 28 January 1837, d. 18 May 1912
Last Edited=7 Apr 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Richard de Aquila Grosvenor, 1st Baron Stalbridge was born on 28 January 1837.1 He was the son of Richard Grosvenor, 2nd Marquess of Westminster and Lady Elizabeth Mary Leveson-Gower.2,1 He married, firstly, Hon. Beatrice Charlotte Elizabeth Vesey, daughter of Lt.-Col. Thomas Vesey, 3rd Viscount de Vesci of Abbey Leix and Lady Emma Herbert, on 5 November 1874.3 He married, secondly, Eleanor Francis Beatrice Hamilton Stubber, daughter of Robert Hamilton-Stubber, on 3 April 1879.1 He died on 18 May 1912 at age 75.4
     He graduated from Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Master of Arts (M.A.).1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Flintshire between 1861 and 1866.1 He held the office of Vice Chamberlain to HM Household between 1872 and 1874.1 He was Patronage Secretary to the Treasury between 1880 and 1885.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.).1 He gained the title of 1st Baron Stalbridge, of Stalbridge, co. Dorset [U.K.] on 22 March 1886.1 He was invested as a Fellow, Royal Geographical Society (F.R.G.S.).1 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.5
     

Child of Richard de Aquila Grosvenor, 1st Baron Stalbridge and Hon. Beatrice Charlotte Elizabeth Vesey

Children of Richard de Aquila Grosvenor, 1st Baron Stalbridge and Eleanor Francis Beatrice Hamilton Stubber

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 255. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 3, page 4132. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage, page 256.
  5. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995). Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.