Leonard James Callaghan, Baron Callaghan of Cardiff1

M, #191091, b. 27 March 1912, d. 26 March 2005
Last Edited=1 Nov 2008
James Callaghan, Baron Calllaghan of Cardiff 2
     Leonard James Callaghan, Baron Callaghan of Cardiff was born on 27 March 1912.3 He was the son of James Callaghan and Charlotte Gertrude Cundy.4 He married Audrey Elizabeth Moulton, daughter of Frank Moulton, in 1938.3 He died on 26 March 2005 at age 92.1
      Leonard James Callaghan, Baron Callaghan of Cardiff usually went by his middle name of James.1 He was educated at Furzeham School, Brixham, Devon, England.3 He was educated at Portsmouth Northern Secondary School, Portsmouth, Hampshire, England.3 He was with the Civil Service as a Tax Officer in 1929.3 He was Assistant Secretary of the Inland Revenue Staff Federation between 1936 and 1947.3 He fought in the Second World War, in the Royal Navy.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for South Cardiff between 1945 and 1950.3 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Treansport between 1947 and 1950.3 He was Delegate to the Council of Europe at Strasbourg between 1948 and 1950.3 He held the office of Parliamentary and Finance Secretary of the Admiralty between 1950 and 1951.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for South East Cardiff between 1950 and 1983.3 He was a Visiting Fellow between 1959 and 1967 at Nuffield College, Oxford, Oxfordshire, England.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1964.3 He held the office of Chancellor of the Exchequer between 1964 and 1967.3 He held the office of Home Secretary between 1967 and 1970.3 He held the office of Treasurer of the Labour Party between 1967 and 1976.3 He wrote the book A House Divided: the dilemma of Northern Ireland, published 1973.3 He held the office of Foreign Secretary between 1974 and 1976.3 He held the office of Minister of Overseas Development between 1975 and 1976.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by University of Wales, Wales, in 1976.3 He held the office of Prime Minister and First Lord of the Treasury between 1976 and 1979.3 He held the office of Leader of the Labour Party between 1976 and 1980.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Sardar Patel University, India, in 1978.3 He was decorated with the award of the Grand Cross, Order of Merit of the Federal Republic of Germany (1st class) in 1979.3 He held the office of Leader of the Opposition between 1979 and 1980.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Birmingham University, Birmingham, Warwickshire, England, in 1981.3 He was Father of the House of Commons between 1983 and 1987.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Cardiff South and Penarth between 1983 and 1987.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Meisei University, Japan, in 1984.3 He held the office of President of the University of Wales, Swansea between 1986 and 1995.3 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1987.3 He wrote the book Time and Chance, published 1987.3 He was created Baron Callaghan of Cardiff, of the City of Cardiff in the Royal County of South Glamorganshire [U.K. Life Peer] on 5 November 1987.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Sussex University, Brighton, Sussex, England, in 1989.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Westminster University, England, in 1993.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (D.LL.) by Liverpool University, Liverpool, Lancashire, England, in 1996.3

Children of Leonard James Callaghan, Baron Callaghan of Cardiff and Audrey Elizabeth Moulton

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 650. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

Air Marshal Neil Cameron, Baron Cameron of Balhousie1

M, #191092, b. 8 July 1920, d. 29 January 1985
Last Edited=15 Jan 2007
     Air Marshal Neil Cameron, Baron Cameron of Balhousie was born on 8 July 1920 at Perth, Perthshire, Scotland.2 He was the son of Neil Cameron and Isabella Stewart.2 He married Patricia Louise Asprey, daughter of Major Edward Asprey, in 1947.2 He died on 29 January 1985 at age 64 at Middlesex Hospital, London, England.2
     He fought in the Second World War.2 He was decorated with the award of the Distinguished Flying Cross (D.F.C.) in 1944.2 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1945.2 He was decorated with the award of the Air Efficiency Award (A.E.).1 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1967.2 He was invested as a Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1971.2 He was invested as a Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.) in 1975.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1976.2 He gained the rank of Air Marshal in 1977 in the service of the Royal Air Force.2 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1983.2 He was created Baron Cameron of Balhousie, in the District of Perth and Kinross [U.K. Life Peer] on 14 March 1983.1 He had a son and a daughter.2 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.2
      He wrote the book In the Midst of Things, published 1986, autobiography.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Cameron, Neil. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.

Grant Schofield1

M, #191093
Last Edited=19 Aug 2009

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1245. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Rt. Hon. Kenneth John Cameron, Baron Cameron of Lochbroom1

M, #191094, b. 11 June 1931
Last Edited=20 Feb 2008
     Rt. Hon. Kenneth John Cameron, Baron Cameron of Lochbroom was born on 11 June 1931.2 He is the son of Sir John Cameron, Lord Cameron and Eileen Dorothea (?).3 He married Jean Pamela Murray, daughter of Colonel Granville Murray, in 1964.2
     He was educated at Edinburgh Academy, Edinburgh, Midlothian, Scotland.3 He gained the rank of Lieutenant in 1950 in the service of the Royal Navy Volunteer Reserve.2 He graduated from University of Edinburgh, Edinburgh, Midlothian, Scotland, with a Bachelor of Law (LL.B.).3 He graduated from Corpus Christi College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He was admitted to Advocate in 1958.2 He was Standing Junior Counsel to the Transport Department between 1964 and 1971.2 In 1966 Chm Industl Tbnls Scotland.2 He was Chairman of the Industrial Tribunals, Scotland between 1966 and 1981.3 He was Standing Junior Counsel to the Department of Energy between 1971 and 1972.3 He was invested as a Queen's Counsel (Q.C.) in 1972.2 He held the office of Advocate-Depute between 1981 and 1984.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1984.2 He held the office of Bencher of Lincoln's Inn in 1984.2 He held the office of Lord Advocate between 1984 and 1989.3 He was created Baron Cameron of Lochbroom, of Lochbroom in the District of Ross and Cromarty [U.K. Life Peer] on 8 June 1984.1 He held the office of Lord of Session from 1989.2 He was invested as a Fellow, Royal Society of Edinburgh (F.R.S.E.) in 1990.2 He lived in 2003 at Stoneyhill House, Musselburgh, Midlothian, Scotland.2

Children of Rt. Hon. Kenneth John Cameron, Baron Cameron of Lochbroom and Jean Pamela Murray

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 654. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Alan Robertson Campbell, Baron Campbell of Alloway1

M, #191095, b. 24 May 1917, d. 30 June 2013
Last Edited=2 Mar 2014
     Alan Robertson Campbell, Baron Campbell of Alloway was born on 24 May 1917.2 He was the son of John Kenneth Campbell.3 He married, firstly, Diana Watson-Smyth.4 He married, secondly, Vivien de Kantzow, daughter of Commander Arthur Henry de Kantzow, in 1957.2 He married, thirdly, Dorothea Berwick, daughter of Lt.-Col. Edward Walter Hall Berwick and Lady Elizabeth Harris, on 1 September 2011 at Royal Hospital, Chelsea, London, England.5 He died on 30 June 2013 at age 96.6
     He was educated at Aldenham School, Elstree, Hertfordshire, England.2 He was educated at Ecole des Sciences Politiques, Paris, France.2 He graduated from Trinity Hall, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He gained the rank of Lieutenant in the service of the Royal Artillery.2 He was admitted to Inner Temple in 1939 entitled to practice as a barrister.2 He fought in the Second World War, and was a POW at Colditz from 1940 to 1945.2 He was decorated with the award of the Emergency Reserve Decoration (E.R.D.).1 He wrote the book Restrictive Trade Practices and Monopolies, published 1956, with Lord Wilberforce.2 He wrote the book Restrictive Trading Agreements in the Common Market, published 1964.2 He was invested as a Queen's Counsel (Q.C.) in 1965.2 He wrote the book Common Market Law, published between 1969 and 1973.2 He wrote the book Industrial Relations Act, published 1971.2 He held the office of Bencher of the Inner Temple in 1972.2 He wrote the book Trade Unions and the Individual, published 1980.2 He wrote the book EC Competitions Law, published 1980.2 He was created Baron Campbell of Alloway, of Ayr in the District of Kyle and Carrick [U.K. Life Peer] on 2 June 1981.1

Child of Alan Robertson Campbell, Baron Campbell of Alloway and Diana Watson-Smyth



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 665. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S1438] Sir William Arbuthnot, "re: Arbuthnot and Duff Families," e-mail message to Darryl Lundy, 29 August 2005 to 19 October 2010. Hereinafter cited as "re: Arbuthnot and Duff Families."
  5. [S203] Announcements, The Times, London, U.K.. Hereinafter cited as The Times.
  6. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.


Gordon Thomas Calthrop Campbell, Baron Campbell of Croy1

M, #191096, b. 8 June 1921, d. 26 April 2005
Last Edited=30 Dec 2007
     Gordon Thomas Calthrop Campbell, Baron Campbell of Croy was born on 8 June 1921.2 He was the son of Maj.-Gen. James Alexander Campbell and Violet Constance Madeline Calthorp.3 He married Nicola Elizabeth Gina Madan, daughter of Captain Geoffrey Spencer Madan and Marjorie Florence Noble, in 1949.2 He died on 26 April 2005 at age 83.1
     He was educated at Wellington College, Berkshire, England.2 He gained the rank of Major in the service of the Royal Artillery.2 He fought in the Second World War between 1942 and 1945, in North-West Europe, where he was disabled.2 He was Officer-in-Charge of the 320 Field Battery, 15th (Scottish).2 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) (and bar) in 1944.2 He was with the Diplomatic Service between 1946 and 1957.2 He held the office of First Secretary to Vienna between 1956 and 1957.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Moray and Nairn between 1959 and 1974.2 He held the office of Government Whip of the House of Commons between 1961 and 1963.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary for Scotland between 1963 and 1964.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1970.2 He held the office of Secretary of State for Scotland between 1970 and 1974.2 He was consultant for Chevron between 1975 and 1994.2 He was created Baron Campbell of Croy, of Croy in the County of Nairne [U.K. Life Peer] on 9 January 1975.1 He was chairman of Stoic Insurance Services between 1979 and 1993.2 He held the office of Vice-Lord-Lieutenant of Nairn between 1988 and 1999.2 He lived in 2003 at Holme Rose, Cawdor, Nairnshire, Scotland.2

Children of Gordon Thomas Calthrop Campbell, Baron Campbell of Croy and Nicola Elizabeth Gina Madan

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 670. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Anne Brograve1

F, #191097, b. 20 May 1763, d. 25 December 1828
Last Edited=14 May 2006
     Anne Brograve was baptised on 20 May 1763 at Worstead, Norfolk, England.1 She was the daughter of Sir Berney Brograve, 1st Bt. and Jane Hawker.1 She married Dr. John Rye.1 She died on 25 December 1828 at age 65 at Bath, Somerset, England.1 She was buried at Bathampton, Somerset, England.1
      Her married name became Rye.1

Child of Anne Brograve and Dr. John Rye

Citations

  1. [S1381] Cheryl Nicol, "re: Long Family," e-mail message to Darryl Lundy, 5 July 2005 to 14 May 2006. Hereinafter cited as "re: Long Family."

Dale Norman Campbell-Savours, Baron Campbell-Savours1

M, #191098, b. 23 August 1943
Last Edited=21 Mar 2007
     Dale Norman Campbell-Savours, Baron Campbell-Savours was born on 23 August 1943.2 He is the son of John Lawrence Campbell-Savours and Cynthia Lorraine.2 He married Gudrun Kristin Runolfsdottir in 1970.2
     He was educated at Keswick School.2 He was educated at Sorbonne, Paris, France.2 He was a director of Manufacturing Company between 1969 and 1977.2 He held the office of Member of Parliament (Labour) (M.P.) for Workington between 1979 and 2001.2 He wrote the book The Case for the Supplementary Vote, published 1990.2 He wrote the book The Case for the University of the Lakes, published 1995.2 He was created Baron Campbell-Savours, of Allerdale in the County of Cumbria [U.K. Life Peer] on 4 July 2001.1
     He has three sons.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 673. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Hugh Mackintosh Foot, Baron Caradon1

M, #191099, b. 8 October 1907, d. 5 September 1990
Last Edited=1 Nov 2008
Hugh Foot, Baron Caradon 2
     Hugh Mackintosh Foot, Baron Caradon was born on 8 October 1907.3 He was the son of Rt. Hon. Isaac Foot and Eva Mackintosh.4 He married Florence Sylvia Tod, daughter of Arthur White Milar Tod, on 26 March 1936.3 He died on 5 September 1990 at age 82.1
     He was educated at Leighton Park School, Reading, Berkshire, England.3 He held the office of President of the Cambridge Union Society in 1929.3 He graduated from St. John's College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1929 with a Bachelor of Arts (B.A.).3 He was Administrative Officer for Palestine between 1929 and 1937.3 He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1939.3 He was Assistant British Resident in Transjordan between 1939 and 1942.3 He was British Military Administrator of Cyrenaica in 1943.3 He was Colonial Secretary of Cyprus between 1943 and 1945.3 He was invested as a Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1946.3 He held the office of Chief Secretary for Nigeria between 1947 and 1951.3 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1951.3 He held the office of Captain-General and Governor-in-Chief of Jamaica between 1951 and 1957.3 He was invested as a Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1953.3 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1957.3 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Cyprus between 1957 and 1960.3 He was Ambassador and Advisor for the UK Mission to the UN between 1961 and 1962.3 He held the office of Minister of State for Foreign Affairs in 1964.3 He wrote the book A Start in Freedom, published 1964.3 He held the office of Permanent UK Representative to the UN in 1964.3 He was created Baron Caradon, of St. Cleer in the County of Cornwall [U.K. Life Peer] on 27 October 1964.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1968.3 He was invested as a Knight, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.St.J.).3

Children of Hugh Mackintosh Foot, Baron Caradon and Florence Sylvia Tod

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 1076. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]

Rt. Rev. and Rt. Hon. George Leonard Carey, Baron Carey of Clifton1

M, #191100, b. 13 November 1935
Last Edited=21 Mar 2007
     Rt. Rev. and Rt. Hon. George Leonard Carey, Baron Carey of Clifton was born on 13 November 1935.2 He is the son of George Thomas Carey and Ruby Catherine Gurney.2 He married Eileen Harmsworth Hood, daughter of Douglas Cunningham Hood, in 1960.2
     He was educated at Bifrons School, Barking, Essex, England.2 He did his National Service as a Wireless Operator in the Royal Air Force between 1954 and 1956.2 He graduated from London College of Divinity, London, England, with a Bachelor of Divinity (B.D.).2 He graduated from London College of Divinity, London, England, with a Master of Theology (M.Th.).2 He graduated from King's College London, London, England, with a Doctor of Philosophy (Ph.D.).2 He was a Deacon in 1962.2 He was the Curate between 1962 and 1966 at St. Mary's Church, Islington, London, England.2 He was a lecturer between 1966 and 1970 at Oak Hill College, Southgate, London, England.2 He was a lecturer between 1970 and 1975 at St. John's College, Nottingham, Nottinghamshire, England.2 He wrote the book I Believe in Man, published 1975.2 He was the Vicar between 1975 and 1982 at St. Nicholas' Church, Durham, County Durham, England.2 He wrote the book God Incarnate, published 1976.2 He wrote the book The Great Acquittal, published 1980, jointly.2 He was the principal between 1982 and 1987 at Trinity College, Stoke Hill, Bristol, Gloucestershire, England.2 He held the office of Hon. Canon of Bristol Cathedral between 1983 and 1987.2 He wrote the book The Church in the Market Place, published 1984.2 He wrote the book The Meeting of the Waters, published 1985.2 He wrote the book The Gate of Glory, published 1986.2 He held the office of Bishop of Bath and Wells between 1987 and 1991.2 He wrote the book The Message of the Bible, published 1988.2 He wrote the book The Great God Robbery, published 1989.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1991.2 He wrote the book Planting New Churches, published 1991, jointly.2 He wrote the book I Believe, published 1991.2 He held the office of Archbishop of Canterbury between 1991 and 2002.2 He wrote the book Sharing a Vision, published 1993.2 He wrote the book Spiritual Robbery, published 1994.2 He wrote the book My Journey, Your Journey, published 1996.2 He wrote the book Canterbury—Letters to the Future, published 1998.2 He wrote the book Jesus 2000, published 1999.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Bath University, Bath, Somerset, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Open University, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Kent University, Kent, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Durham University, Durham, County Durham, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Nottingham University, Nottingham, Nottinghamshire, England.2 He was a Fellow at King's College London, London, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by Sewanee, The University of the South, Sewanee, Tennessee, U.S.A..2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by City University, London, England.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Divinity (D.D.) by University of Notre Dame, Notre Dame, Indiana, U.S.A..2 He was invested as a Royal Victorian Chain in October 2002.3 He was created Baron Carey of Clifton, of Clifton in the City and County of Bristol [U.K. Life Peer] on 5 November 2002.2

Children of Rt. Rev. and Rt. Hon. George Leonard Carey, Baron Carey of Clifton and Eileen Harmsworth Hood



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 684. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.