James Stopford, 2nd Earl of Courtown1

M, #29071, b. 28 May 1731, d. 30 March 1810
Last Edited=18 Feb 2011
     James Stopford, 2nd Earl of Courtown was born on 28 May 1731.1 He was the son of James Stopford, 1st Earl of Courtown and Elizabeth Smith.1 He married Mary Powys, daughter of Richard Powys and Lady Mary Brudenell, on 19 April 1762 at St. George's Church, St. George Street, Hanover Square, London, EnglandG.2 He died on 30 March 1810 at age 78 at Teddington, London, EnglandG.2 He was buried on 12 April 1810 at Deene, Northamptonshire, EnglandG.2 His will was proven (by probate) in April 1810.2
     He matriculated at Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, on 27 February 1747/48.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Taghmon [Ireland] between 1761 and 1768.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Tory) for Bedwyn in 1774.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) [Ireland] on 28 December 1775.2 He held the office of Lord of the Bedchamber to HRH The Prince of Wales between 1780 and 1784.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Tory) for Marlborough between 1780 and 1793.2 He was appointed Knight, Order of St. Patrick (K.P.) on 11 March 1783.2 He held the office of Treasurer of the Royal Household between 1784 and 1793.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) on 20 August 1784.2 He succeeded as the 2nd Earl of Courtown, co. Wexford [I., 1762] on 8 September 1788.1 He succeeded as the 2nd Baron Courtown, co. Wexford [I., 1758] on 8 September 1788.1 He succeeded as the 2nd Viscount Stopford [I., 1762] on 8 September 1788.1 He was created 1st Baron Saltersford, of Saltersford, co. Chester [Great Britain] on 7 June 1796.2

Children of James Stopford, 2nd Earl of Courtown and Mary Powys

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 468. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume III, page 469.
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume III, page 470.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 923. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Mary Powys1

F, #29072, d. 3 January 1810
Last Edited=3 Jan 2010
Mary, Countess of Courtown
by Joshua Reynolds 2
     Mary Powys was the daughter of Richard Powys and Lady Mary Brudenell.1 She married James Stopford, 2nd Earl of Courtown, son of James Stopford, 1st Earl of Courtown and Elizabeth Smith, on 19 April 1762 at St. George's Church, St. George Street, Hanover Square, London, EnglandG.1 She died on 3 January 1810 at Ham Common, Surrey, EnglandG.1 She was buried on 13 January 1810 at Deene, Northamptonshire, EnglandG.1
     Her married name became Stopford. After her marriage, Mary Powys was styled as Countess of Courtown on 8 September 1788.

Children of Mary Powys and James Stopford, 2nd Earl of Courtown

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 469. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 923. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Maynard Cowan1

M, #29073
Last Edited=19 Oct 2003
     Maynard Cowan lived at Victoria, British Columbia, CanadaG.1

Child of Maynard Cowan

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 689. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Mary Fanshawe1

F, #29074, b. 1788, d. 5 June 1866
Last Edited=5 Nov 2014
     Mary Fanshawe was born in 1788 at Devon, England.2 She was the daughter of Captain Robert Fanshawe.1 She married Admiral Hon. Sir Robert Stopford, son of James Stopford, 2nd Earl of Courtown and Mary Powys, on 29 June 1809.1 She died on 5 June 1866.1
     Her married name became Stopford.

Children of Mary Fanshawe and Admiral Hon. Sir Robert Stopford

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 923. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."

Captain Robert Fanshawe1

M, #29075, b. 4 January 1740, d. 4 February 1823
Last Edited=5 Nov 2014
Captain Robert Fanshawe
by Joshua Reynolds 2
     Captain Robert Fanshawe was born on 4 January 1740.3 He was the son of Rear-Admiral Charles Fanshawe and Elizabeth Rogers.2 He married Christiana Gennys, daughter of John Gennys, on 5 December 1769.3 He died on 4 February 1823 at age 83.3
     He gained the rank of Lieutenant in 1759 in the Royal Navy.2 He gained the rank of Master and Commander in 1762.2 He gained the rank of Captain in 1768 in the Royal Navy.2

Child of Captain Robert Fanshawe

Child of Captain Robert Fanshawe and Christiana Gennys

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 923. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."
  3. [S6289] The History of Parliament Online, online http://www.historyofparliamentonline.org. Hereinafter cited as History of Parliament.


Julia Maria Wilbraham1

F, #29076, b. circa 1819, d. 8 August 1924
Last Edited=27 Apr 2007
     Julia Maria Wilbraham was born circa 1819.1 She was the daughter of Captain William Wilbraham.1 She married Captain Edward Stopford, son of Reverend Hon. Richard Bruce Stopford and Hon. Eleanor Powys, on 6 August 1840.1 She died on 8 August 1924.1
     Her married name became Stopford.

Children of Julia Maria Wilbraham and Captain Edward Stopford

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 924. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Reverend Hon. Richard Bruce Stopford1

M, #29077, b. 2 March 1774, d. 12 December 1844
Last Edited=3 May 2017
     Reverend Hon. Richard Bruce Stopford was born on 2 March 1774.1 He was the son of James Stopford, 2nd Earl of Courtown and Mary Powys.1 He married Hon. Eleanor Powys, daughter of Thomas Powys, 1st Baron Lilford of Lilford and Mary Mann, on 10 November 1800.1 He died on 12 December 1844 at age 70.1
     He held the office of Chaplain to HM Queen Victoria.1 He held the office of Prebendary of Hereford.1 He held the office of Canon of Windsor.1

Children of Reverend Hon. Richard Bruce Stopford and Hon. Eleanor Powys

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 923. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Hon. Catherine Elizabeth Neville1

F, #29078, b. 8 August 1855, d. 12 August 1884
Last Edited=5 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%

Children of Hon. Catherine Elizabeth Neville and James Walter Milles Stopford, 6th Earl of Courtown

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 470. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 212. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 927. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

James George Henry Stopford, 5th Earl of Courtown1

M, #29079, b. 24 April 1823, d. 28 November 1914
Last Edited=18 Feb 2011
Consanguinity Index=8.67%
     James George Henry Stopford, 5th Earl of Courtown was born on 24 April 1823 at Courtown House, County Wexford, IrelandG.1 He was the son of James Thomas Stopford, 4th Earl of Courtown and Lady Charlotte Albina Montagu-Scott.1 He married Hon. Elizabeth Frances Milles, daughter of George John Milles, 4th Baron Sondes of Lees Court and Eleanor Knatchbull, on 3 September 1846 at St. James' Church, Westminster, London, EnglandG.1 He died on 28 November 1914 at age 91 at Courtown House, Gorey, County Wexford, IrelandG.2
     He was educated between 1834 and 1839 at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1,2 He gained the rank of Captain in 1845 in the Grenadier Guards.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Wexford in 1848.3 He held the office of Sheriff of County Wexford in 1848.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for County Wexford in 1848.3 He succeeded as the 5th Viscount Stopford [I., 1762] on 20 November 1858.1 He succeeded as the 5th Earl of Courtown, co. Wexford [I., 1762] on 20 November 1858.1 He succeeded as the 4th Baron Saltersford, of Saltersford, co. Chester [G.B., 1796] on 20 November 1858.1 He succeeded as the 5th Baron Courtown, co. Wexford [I., 1758] on 20 November 1858.1

Children of James George Henry Stopford, 5th Earl of Courtown and Hon. Elizabeth Frances Milles

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 470. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 211. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 926. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]

James Walter Milles Stopford, 6th Earl of Courtown1

M, #29080, b. 3 March 1853, d. 18 July 1933
Last Edited=18 Feb 2011
Consanguinity Index=0.05%
     James Walter Milles Stopford, 6th Earl of Courtown was born on 3 March 1853 at 34 Cavendish Square, Marylebone, London, EnglandG.1 He was the son of James George Henry Stopford, 5th Earl of Courtown and Hon. Elizabeth Frances Milles.1 He married, firstly, Hon. Catherine Elizabeth Neville, daughter of Richard Cornwallis Neville, 4th Lord Braybrooke, Baron of Braybrooke and Lady Charlotte Sarah Graham-Toler, on 27 April 1876 at St. George's Church, St. George Street, Hanover Square, London, EnglandG.1 He married, secondly, Gertrude Mills, daughter of General Charles James Conway Mills and Gertrude Whitbread, on 25 September 1886 at St. Paul's Church, Knightsbridge, London, EnglandG.1 He died on 18 July 1933 at age 80 at 7 Chesham Place, London, EnglandG, suddenly.2 He was buried on 21 July 1933 at City of Westminster Cemetery, Hanwell, London, EnglandG.2
     He was styled as Viscount Stopford between 1858 and 1914.2 He was educated between 1866 and 1871 at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1,2 He was educated at Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG.1 He held the office of Sheriff of County Wexford in 1877.1 He held the office of Sheriff of County Carlow in 1878.1 He was Aide-de-Camp to the Lord-Lieutenant of Ireland, Earl of Carnarvon.1 He held the office of Lord-Lieutenant of County Wexford on 27 July 1901.1 He held the office of Custos Rotulorum of County Wexford on 27 July 1901.1 He succeeded as the 5th Baron Saltersford, of Saltersford, co. Chester [G.B., 1796] on 28 November 1914.2 He succeeded as the 6th Baron Courtown, co. Wexford [I., 1758] on 28 November 1914.2 He succeeded as the 6th Viscount Stopford [I., 1762] on 28 November 1914.2 He succeeded as the 6th Earl of Courtown, co. Wexford [I., 1762] on 28 November 1914.2

Children of James Walter Milles Stopford, 6th Earl of Courtown and Hon. Catherine Elizabeth Neville

Children of James Walter Milles Stopford, 6th Earl of Courtown and Gertrude Mills

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 470. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 211. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S2] Peter W. Hammond, The Complete Peerage, Volume XIV, page 212.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 927. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]