Louise Chodron Courcel1

F, #152191
Last Edited=29 Jul 2005
     Louise Chodron Courcel married Louis de Lasteyrie, son of Louis de Lasteyrie, Marquis de Lasteyrie and Olivia Mills Goodlake, in 1908.1
     From 1908, her married name became de Lasteyrie.1

Citations

  1. [S1401] Christopher Quaile, "re: Lord Bowen," e-mail message to Darryl Lundy. Hereinafter cited as "re: Lord Bowen."

Flora Mary Watson1

F, #152192, b. 5 March 2004
Last Edited=29 Jul 2005
     Flora Mary Watson was born on 5 March 2004.1 She is the daughter of Captain James Watson and Lucilla Ruby Bathurst.1

Citations

  1. [S1409] Lucilla Watson, "re: Flora Mary Watson," e-mail message to Darryl Lundy, 29 July 2005. Hereinafter cited as "re: Flora Mary Watson."

Hon. Margaret Hay1

F, #152193, b. circa 1592, d. 30 December 1659
Last Edited=8 May 2011
Consanguinity Index=1.61%
Margaret, Countess of Dunfermline
by Marcus Gheeraerts 2
     Hon. Margaret Hay was born circa 1592.3 She was the daughter of James Hay, 7th Lord Hay of Yester and Lady Margaret Kerr.1 She married by contract, firstly, Alexander Seton, 1st Earl of Dunfermline, son of George Seton, 5th Lord Seton and Isabel Hamilton, on 15 November 1607.1,4 She married, secondly, James Livingston, 1st Earl of Callendar, son of Alexander Livingstone, 1st Earl of Linlithgow and Lady Helen Hay, circa 1633.1 She died on 30 December 1659.1 She was buried on 20 January 1659/60 at Dalgety, Fife, ScotlandG.5
     After her marriage, Hon. Margaret Hay was styled as Countess of Dunfermline on 15 November 1607. From 15 November 1607, her married name became Seton.1 After her marriage, Hon. Margaret Hay was styled as Lady Livingston of Almond in 1633. From 1633, her married name became Livingston.1 After her marriage, Hon. Margaret Hay was styled as Countess of Callendar on 6 October 1641.

Child of Hon. Margaret Hay and Alexander Seton, 1st Earl of Dunfermline

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume IV, page 532. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 135. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  4. [S37] BP2003 volume 3, page 3960. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 489.
  6. [S37] BP2003. [S37]

James Livingston, 1st Earl of Callendar1

M, #152194, d. circa March 1674
Last Edited=5 Apr 2008
Consanguinity Index=0.77%
     James Livingston, 1st Earl of Callendar was the son of Alexander Livingstone, 1st Earl of Linlithgow and Lady Helen Hay.2 He married Hon. Margaret Hay, daughter of James Hay, 7th Lord Hay of Yester and Lady Margaret Kerr, circa 1633.1 He died circa March 1674 at Callendar House, ScotlandG, without issue.1 He was buried on 25 March 1674 at Falkirk, ScotlandG.3
     He was appointed Knight before 1629.2 He served in wars in Bohemia, Germany, Holland and Sweden.2 He held the office of Gentleman of the Bedchamber to King Charles I.2 He was created 1st Lord Livingston of Almond [Scotland] on 19 June 1633.2 He gained the rank of Lieutenant-General in 1640 in the Scottish Army.2 He was created 1st Earl of Callendar, Lord Livingston and Almond [Scotland] on 6 October 1641.2 He held the office of Sheriff of Stirling in 1647.2 On 28 July 1647 he obtained a power to nominate his successors to his earldom.2 He fought in the Battle of Preston on 17 August 1648, where he was routed, and so fled to Holland.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) [Scotland] on 13 February 1660/61.3
     Wishart wrote that he was "a nobleman who, between war and politics, was much put to it in steering a course for himself, but on the whole succeeded."3

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume IV, page 532. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 488.
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 489.

Angela Matthews1

F, #152195
Last Edited=23 Nov 2010
     Angela Matthews married Henry Charles Gordon Lennox, son of James David Charles Gordon Lennox and Sally Brain, in 2004.1
     From 2004, her married name became Gordon Lennox.1

Children of Angela Matthews and Henry Charles Gordon Lennox

Citations

  1. [S1411] Anon, "re: Henry Gordon Lennox," e-mail message to Darryl Lundy, 29 July 2005 and 23 November 2010. Hereinafter cited as "re: Henry Gordon Lennox."


Hon. Sir Alexander Nelson Hood1

M, #152196, b. 28 June 1854, d. 1 June 1937
Last Edited=5 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Hon. Sir Alexander Nelson Hood was born on 28 June 1854.1 He was the son of General Alexander Hood, 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas and Lady Mary Penelope Hill.1 He died on 1 June 1937 at age 82, unmarried.1
     He held the office of Comptroller of the Household and Equerry between 1892 and 1897, to HRH the Duchess of Teck.1 He held the office of Extra Gentleman and Usher of the Privy Chambers between 1892 and 1901, to HM Queen Victoria.1 He held the office of Private Secretary to HRH Princess of Wales between 1901 and 1910.1 He was awarded the Grand Officer, Crown of Italy.1 He was appointed Knight of Grace, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.G.St.J.)1 He held the office of Treasurer between 1910 and 1919, to HM King George V.1 He was appointed Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1917.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 501. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Hon. Alfred Nelson Hood1

M, #152197, b. 1 October 1858, d. 1 December 1918
Last Edited=5 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Hon. Alfred Nelson Hood was born on 1 October 1858.1 He was the son of General Alexander Hood, 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas and Lady Mary Penelope Hill.1 He married Ada Louisa Gavegan, daughter of Lt.-Col. Francis Charles Gavegan, on 29 September 1910.1 He died on 1 December 1918 at age 60, without issue.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 501. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Ada Louisa Gavegan1

F, #152198, d. 13 October 1959
Last Edited=30 Jul 2005
     Ada Louisa Gavegan was the daughter of Lt.-Col. Francis Charles Gavegan.1 She married Hon. Alfred Nelson Hood, son of General Alexander Hood, 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas and Lady Mary Penelope Hill, on 29 September 1910.1 She died on 13 October 1959.1
     From 29 September 1910, her married name became Hood.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 501. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lt.-Col. Francis Charles Gavegan1

M, #152199
Last Edited=30 Jul 2005
     Lt.-Col. Francis Charles Gavegan gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Royal Berkshire Regiment.1

Child of Lt.-Col. Francis Charles Gavegan

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 501. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Hon. Victor Albert Nelson Hood1

M, #152200, b. 14 November 1862, d. 1 May 1929
Last Edited=5 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Hon. Victor Albert Nelson Hood was born on 14 November 1862.1 He was the son of General Alexander Hood, 1st Viscount Bridport of Cricket St. Thomas and Lady Mary Penelope Hill.1 He married Violet Annie (?) on 3 July 1928.1 He died on 1 May 1929 at age 66, without issue.1
     He was Private Secretary to the Governor of South Australia between 1903 and 1905.1 He was Private Secretary to the Governor of Victoria between 1906 and 1920.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Victoria.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Queensland.1 He was Chamberlain to the Governor-General of Australia in 1911.1 He was Private Secretary to the Governor of Western Australia between 1912 and 1913.1 He was Private Secretary to the Governor of New South Wales in 1913.1 He was appointed Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1916.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 501. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]