Lt.-Col. Robert Mordan Thorne Campbell-Preston1

M, #22031, b. 1909, d. 14 June 1996
Last Edited=3 Jun 2012
     Lt.-Col. Robert Mordan Thorne Campbell-Preston was born in 1909.2 He was the son of Colonel Robert William Pigott Clarke Campbell-Preston of Ardchattan.3 He married Hon. Angela Pearson, daughter of Weetman Harold Miller Pearson, 2nd Viscount Cowdray and Agnes Beryl Spencer-Churchill, on 5 June 1950.1 He died on 14 June 1996.3
     He lived at Ardchattan Priory, Connel, Argyllshire, Scotland.1 He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.).3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).3 He was decorated with the award of the Territorial Decoration (T.D.).1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).1

Child of Lt.-Col. Robert Mordan Thorne Campbell-Preston and Hon. Angela Pearson

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 135. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 935. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

George Iain Murray, 10th Duke of Atholl1

M, #22032, b. 19 June 1931, d. 27 February 1996
Last Edited=28 Jan 2011
Consanguinity Index=0.01%
George Murray, 10th Duke of Atholl 2
     George Iain Murray, 10th Duke of Atholl was born on 19 June 1931.1 He was the son of Lt.-Col. George Anthony Murray and Hon. Angela Pearson.1 He died on 27 February 1996 at age 64, unmarried.3
      George Iain Murray, 10th Duke of Atholl also went by the nick-name of 'Wee Iain'. He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1952 with a Bachelor of Arts (B.A.).1 He succeeded to the title of 12th Earl of Atholl [S., 1629] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 13th Lord Murray, Gask and Balquhidder [S., 1628] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 13th Earl of Tullibardine [S., 1628] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 15th Lord Murray of Tullibardine [S., 1604] on 8 May 1957. He succeeded to the title of 6th Baron Glenlyon, of Glenlyon, co. Perth [U.K., 1821] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 15th Lord Strange [E., 1628] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 10th Earl of Strathtay and Strathardle, co. Perth [S., 1703] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 10th Viscount of Balwhidder, Glenalmond and Glenlyon, co. Perth [S., 1703] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 10th Duke of Atholl, co. Perth [S., 1703] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 10th Marquess of Tillibardin, co. Perth [S., 1703] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 10th Lord Murray, Balvenie and Gask, co. Perth [S., 1703] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 11th Lord Murray, Balvany and Gask [S., 1676] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 11th Viscount of Balquhidder [S., 1676] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 11th Marquess of Athole [S., 1676] on 8 May 1957.1 He succeeded to the title of 11th Earl of Tullibardine [S., 1676] on 8 May 1957.1 He held the office of a Representative Peer [Scotland] between 1958 and 1963.3 He graduated from Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1964 with a Master of Arts (M.A.).3 He was Chairman of BPM Holdings between 1972 and 1983.3 He was Deputy Chairman of Westminster Press Group before 1974.3 He was Chairman of Westminster Press Group between 1974 and 1996.3 He was Chairman of Trident Group Printers before 1975.3 He was a director of Pearson Longman between 1975 and 1983.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Perth & Kinross in 1980.3

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 48. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 135. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Jane Warburton1

F, #22033, b. circa 1683, d. 16 April 1767
Last Edited=26 Jan 2011
Jane, Duchess of Argyll
by Joseph Wigmore, 1743 2
     Jane Warburton was born circa 1683.1 She was the daughter of Thomas Warburton and Anne Williams.1 She married Field Marshal John Campbell, 2nd Duke of Argyll, son of Archibald Campbell, 1st Duke of Argyll and Elizabeth Tollemache, on 6 June 1717.1 She died on 16 April 1767 at Bruton Street, London, England.1 She was buried on 23 April 1767 at Westminster Abbey, Westminster, London, England.3 Her will (dated 31 December 1750) was probated on 24 April 1767.3
     She held the office of Maid of Honour to Queen Anne before 1716.1 She held the office of Maid of Honour to the Princess of Wales before 1716, Caroline. As a result of her marriage, Jane Warburton was styled as Duchess of Argyll on 6 June 1717. From 6 June 1717, her married name became Campbell.
     Lady Waterford describes her as "a goodnatured, plain, honest, ill-educated woman, to whom her husband was always devotedly attached," and "though she was very ugly he [the Duke] thought her perfection."1

Children of Jane Warburton and Field Marshal John Campbell, 2nd Duke of Argyll

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 207. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 208.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 135. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume XII/2, page 331.

Thomas Warburton1

M, #22034, d. 16 February 1726/27
Last Edited=3 Apr 2013
     Thomas Warburton was the son of Sir George Warburton, 1st Bt.2 He married Anne Williams, daughter of Sir Robert Williams, 2nd Bt. and Frances Glynne, on 21 December 1677 at Saint John The Baptist, Chester, Cheshire, England.3 He died on 16 February 1726/27.3
     He lived at Winnington, Cheshire, England.1

Child of Thomas Warburton

Children of Thomas Warburton and Anne Williams

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 207. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S264] David Gardiner, online unknown url, David Gardiner (unknown location), downloaded 5 March 2007.
  4. [S47] BIFR1976 See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

Mary Brown1

F, #22035, b. circa 1682, d. 16 January 1716/17
Last Edited=11 Aug 2010
     Mary Brown was born circa 1682.1 She was the daughter of John Brown and Ursula Duncombe.1 A contract for the marriage of Mary Brown and Field Marshal John Campbell, 2nd Duke of Argyll was signed on 30 December 1701.1 She and Field Marshal John Campbell, 2nd Duke of Argyll were separated.1 She died on 16 January 1716/17, after a long illness, without issue.1 She was buried on 19 January 1716/17 at Westminster Abbey, Westminster, London, England.1
      She acted as Lady Mayoress during her uncle Sir Charles's term of office as Lord Mayor of London.2 Her married name became Campbell. As a result of her marriage, Mary Brown was styled as Duchess of Argyll on 25 September 1703.

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 207. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1420. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


John Brown1

M, #22036
Last Edited=11 Aug 2010
     John Brown married Ursula Duncombe, daughter of Alexander Duncombe and Mary Paulye, in 1678.2
     He lived at St. James's, Westminster, London, England.1 He held the office of Receiver-General of the Excise.1 He lived at London, England.2 His name was legally changed to John Duncombe.1 He was given the name of John Brown at birth.2 He was also known as Thomas.2 In 1718 he built the house of Duncombe Park and formed the park there.2

Children of John Brown and Ursula Duncombe

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 207. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1420. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Norman Mailer1

M, #22037, b. 31 January 1923, d. 10 November 2007
Last Edited=12 Nov 2007
     Norman Mailer was born on 31 January 1923.2 He was the son of Isaac Barnett Mailer.1 He married Lady Jeanne Louise Campbell, daughter of Ian Douglas Campbell, 11th Duke of Argyll and Hon. Janet Gladys Aitken, in 1962.1 He and Lady Jeanne Louise Campbell were divorced in 1963.1 He died on 10 November 2007 at age 84.2
     He was a famous writer.1

Child of Norman Mailer and Lady Jeanne Louise Campbell

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S203] Announcements, The Times, London, U.K., 12 November 2007. Hereinafter cited as The Times.

John Sergeant Cram1

M, #22038
Last Edited=16 Sep 2003
     John Sergeant Cram is the son of Henry Sergeant Cram.1 He married Lady Jeanne Louise Campbell, daughter of Ian Douglas Campbell, 11th Duke of Argyll and Hon. Janet Gladys Aitken, in March 1964.1
     He lived at South Carolina, U.S.A.. He lived at New York City, New York, U.S.A..

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Henry Sergeant Cram1

M, #22039
Last Edited=16 Sep 2003
     Henry Sergeant Cram lived at Foot Point Plantation, Bluffton, South Carolina, U.S.A..1

Child of Henry Sergeant Cram

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Hon. Andrew Nicholas Armstrong Vanneck1

M, #22040, b. 21 July 1890, d. 20 February 1965
Last Edited=15 Jun 2005
     Hon. Andrew Nicholas Armstrong Vanneck was born on 21 July 1890.2 He was the son of Hon. William Arcedeckne Vanneck and Mary Armstrong.1 He married Louise Hollingsworth Morris Clews, daughter of Henry Clews, on 1 September 1930.3 He and Louise Hollingsworth Morris Clews were divorced in 1933.4 He married, secondly, Britta Ingeborg Nilsdotter Bonde, daughter of Count Nils Bonde, on 6 April 1939.4 He died on 20 February 1965 at age 74.4
     He was educated at Harrow School, Harrow on the Hill, London, England.2 He fought in the First World War.1 He gained the rank of Captain in the service of the Scots Guards.1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.).5 On 27 April 1922 he was granted the rank of a baron's son.2 He gained the rank of commander between 1941 and 1943 in the service of the 4th Battalion, Suffolk Home Guard.2

Children of Hon. Andrew Nicholas Armstrong Vanneck and Britta Ingeborg Nilsdotter Bonde

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume VI, page 675. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2008. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 35. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  4. [S37] BP2003. [S37]
  5. [S8] BP1999 volume 1, page 106. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]