Archibald Campbell, 1st Duke of Argyll1

M, #22071, b. 25 July 1658, d. 25 September 1703
Last Edited=26 Jan 2011
Consanguinity Index=1.73%
     Archibald Campbell, 1st Duke of Argyll was baptised on 25 July 1658 at Canongate, Edinburgh, Midlothian, Scotland.2 He was the son of Archibald Campbell, 9th Earl of Argyll and Lady Mary Stuart.1 He married Elizabeth Tollemache, daughter of Sir Lionel Tollemache, 3rd Bt. and Elizabeth Murray, Countess of Dysart, on 12 March 1677/78 at Edinburgh, Midlothian, Scotland.1 He and Elizabeth Tollemache were separated many years before his death.3 He died on 25 September 1703 at age 45 at Cherton House, Newcastle-upon-Tyne, Northumberland, England, from the black jaundice, 'in the arms of his whore'.3 His will was probated on 1 July 1704.3
     He was styled as Master of Argyll.1 He was styled as Lord Lorne.1 In 1685 he offered to serve for the King after his father's invasion of Scotland.1 However, he soon after deserted King James, and assisted the Prince of Orange in his expedition against him.1 He succeeded to the title of 10th Lord Lorne [S., 1470] in 1689.1 He succeeded to the title of 4th Lord of Kintyre [S., 1626] in 1689.1 He succeeded to the title of 10th Earl of Argyll [S., 1457] in 1689, acknowledged by the Convention of Estates [Scotland], before the reversal of the attainder against his father.1 He succeeded to the title of 11th Lord Campbell [S., 1445] in 1689.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 1 May 1689.1 On 5 June 1689 his father's attainder was reversed.1 He was commander of the Campbell regiment, mostly of his own clan.1 His last will was dated 26 September 1690. Between 14 December 1694 and 1703 an Extraordinary Lord of Session.1 He succeeded to the title of 3rd Baronet Campbell, of Lundy in Angus, co. Forfar [N.S., 1627] before 1696.4 He was Colonel of the 4th troop of the Horse Guards (Scottish Regiment) between 1696 and 1703.1 He held the office of a Lord of the Treasury [Scotland] between 1696 and 1703.1 He was created 1st Earl of Campbell and Cowall [Scotland] on 23 June 1701.1 He was created 1st Viscount of Lochow and Glenyla [Scotland] on 23 June 1701.1 He was created 1st Marquess of Kintyre and Lorn [Scotland] on 23 June 1701.1 He was created 1st Lord of Inverary, Mull, Morvern and Tirie [Scotland] on 23 June 1701.1 He was created 1st Duke of Argyll [Scotland] on 23 June 1701.1
     Macaulay viewed him as having "in personal qualities, one of the most insignificant of the long line of nobles who have borne that great name."3 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.5
     

Children of Archibald Campbell, 1st Duke of Argyll and Elizabeth Tollemache

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 205. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 34. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 206.
  4. [S8] BP1999 volume 1, page 104. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  5. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Campbell, Archibald. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.
  6. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 208.
  7. [S8] BP1999. [S8]

Archibald Campbell, 3rd Duke of Argyll1

M, #22072, b. June 1682, d. 15 April 1761
Last Edited=26 Jan 2011
Archibald Campbell, 3rd Duke of Argyll
by Allan Ramsay, 1744 2
     Archibald Campbell, 3rd Duke of Argyll was born in June 1682 at Ham House, Petersham, Surrey, England.1 He was the son of Archibald Campbell, 1st Duke of Argyll and Elizabeth Tollemache.1 He and Anne Whitfield obtained a marriage license on 19 January 1712/13.1 He died on 15 April 1761 at age 78 at London, England, suddenly, without legitimate issue.1 His will was probated in May 1761, leaving his English property to his mistress, Mrs. Ann Williams.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at University of Glasgow, Glasgow, Lanarkshire, Scotland.1 He was educated at Utrecht, The Netherlands.1 He held the office of Governor of Dumbarton Castle.1 He held the office of a Lord of the Treasury [Scotland] from 1705 to 1706.1 He was created 1st Earl of Ilay [Scotland] on 19 October 1706, This title was orignally going to be named Dundee, but the Earl of Montrose objected strongly.1 He was created 1st Viscount of Ilay [Scotland] on 19 October 1706.1 He was created 1st Lord Oransay, Dunoon and Arase [Scotland] on 19 October 1706.1 He was a Commissioner for the treaty of the Union of Scotland with England.1 He held the office of a Representative Peer [Scotland] between 1707 and 1713.1 He held the office of an Extraordinary Lord of Session between 1708 and 1761.1 He held the office of Lord Justice General [Scotland] between 1710 and 1761.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 13 December 1711.1 He held the office of Lord Clerk Register between August 1714 and July 1716.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Midlothian between 1715 and 1761.1 He held the office of a Representative Peer [Scotland] between 1715 and 1761.1 He fought in the Battle of Sheriffmuir on 13 November 1715, where he was wounded.1 He held the office of Privy Seal [Scotland] between 1721 and 1733.1 He held the office of Keeper of the Great Seal [Scotland] between 1733 and 1761.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Haddington between 1737 and 1761.1 He succeeded to the title of 13th Lord Campbell [S., 1445] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 12th Lord Lorne [S., 1470] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 12th Earl of Argyll [S., 1457] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 6th Lord of Kintyre [S., 1626] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 3rd Earl of Campbell and Cowall [S., 1701] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 3rd Duke of Argyll [S., 1701] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 3rd Marquess of Kintyre and Lorn [S., 1701] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 3rd Viscount of Lochow and Glenyla [S., 1701] on 4 October 1743.1 He succeeded to the title of 5th Baronet Campbell, of Lundy in Angus, co. Forfar [N.S., 1627] on 4 October 1743. He succeeded to the title of 3rd Lord of Inverary, Mull, Morvern and Tirie [S., 1701] on 4 October 1743.1 In 1747 Under the Jurisdiction Act, he was allowed £21,000 for the hereditary offices of Justiciary of Argyllshire and the Isles, the Sheriffship of Argyllshire and the Regality of Campbell.1 He and Ann Shireburn were associated before 1760.3 His last will was dated 14 August 1760. He is described by Lady Louisa Stuart as of "strong clear sense, sound judgment and thorough knowledge of mankind ... Cool, shrewd, penetrating, argumentative, an able man of business, and a wary if not crafty politician ... interested in philosophoical experiments, mechanics and natural history." However Horace Walopole states that he "was slovenly in his eprson, mysterious, not to say with an air of guilt, in his deportment, slow, steady, where suppleness did not better answer his purpos, revengeful, and, if artful, at least, not ingratiating. He loved power too well to hazard it by ostentation, and money so little, that he neither spared it to gain friends or to serve them." Lord Hervey comments that he was "a man of parts, quickness, temper, dexterity and judgment, a man of little truth, little honour, little principle [sic.] and no attachment but to his interest."3
     He collected a large library, as well as building the castle at Inverary.1
     On his death, his English titles became extinct.3 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.4
     

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 208. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 209.
  4. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Campbell, Archibald. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.

General John Campbell, 4th Duke of Argyll1

M, #22073, b. circa 1693, d. 9 November 1770
Last Edited=26 Jan 2011
Consanguinity Index=0.32%
John Campbell, 4th Duke of Argyll
by Thomas Gainsborough, 1767 2
     General John Campbell, 4th Duke of Argyll was born circa 1693.1 He was the son of Hon. John Campbell and Elizabeth Elphinstone.1 He married Hon. Mary Bellenden, daughter of John Bellenden, 2nd Lord Bellenden of Broughton and Lady Mary Moore, in 1720.1 He died on 9 November 1770 at London, England.1
     He gained the rank of Lieutenant-Colonel in 1712.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for County Bute between 1713 and 1715.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Elgin Burghs between 1715 and 1722.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Elgin Burghs between 1725 and 1727.1 He held the office of Groom of the Bedchamber between 1727 and 1760.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Dunbartonshire between 1727 and 1761, in six Parliaments.1 He was Colonel of the 39th Foot from 1737 to 1738.1 He was Colonel of the 21st Foot between 1738 and 1752.1 He gained the rank of Battle of Dettingen in 1741 in the service of the where he distinguished himself.1 He gained the rank of Brigadier-General in 1743.1 He gained the rank of Major-General in 1744.1 He gained the rank of Lieutenant-General in 1747.1 He was Colonel of the North British Dragoons (now Scots Greys) between 1752 and 1770.1 He held the office of a Representative Peer [Scotland] between 1761 and 1770.1 He held the office of Governor of Limerick between 1761 and 1770.1 He succeeded to the title of 4th Viscount of Lochow and Glenyla [S., 1701] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 4th Lord of Inverary, Mull, Morvern and Tirie [S., 1701] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 4th Earl of Campbell and Cowall [S., 1701] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 4th Duke of Argyll [S., 1701] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 4th Marquess of Kintyre and Lorn [S., 1701] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 7th Lord of Kintyre [S., 1626] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 14th Lord Campbell [S., 1445] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 6th Baronet Campbell, of Lundy in Angus, co. Forfar [N.S., 1627] on 15 April 1761.3 He succeeded to the title of 13th Lord Lorne [S., 1470] on 15 April 1761.1 He succeeded to the title of 13th Earl of Argyll [S., 1457] on 15 April 1761.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 2 January 1762.1 He gained the rank of General in 1765.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 7 August 1765.1

Children of General John Campbell, 4th Duke of Argyll and Hon. Mary Bellenden

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 209. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S15] George Edward Cokayne, editor, The Complete Baronetage, 5 volumes (no date (c. 1900); reprint, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 1983), volume II, page 334. Hereinafter cited as The Complete Baronetage.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 136. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 62.

Hon. John Campbell1

M, #22074, b. between 1659 and 1668, d. 7 April 1729
Last Edited=8 May 2012
Consanguinity Index=1.73%
     Hon. John Campbell was born between 1659 and 1668. He was the son of Archibald Campbell, 9th Earl of Argyll and Lady Mary Stuart.1 He married Elizabeth Elphinstone, daughter of John Elphinstone, 8th Lord Elphinstone and Isabel Maitland, in 1692 at Newbottle, Houghton Le Spring, County Durham, England.2 He died on 7 April 1729 at Scotland.
      In 1685 he was sentenced to death for his part in his father's rebellion.3 In 1689 he was pardoned, and his attainder reversed.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Argyllshire [Scotland] in 1700.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Dunbartonshire between 1708 and 1722.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Dunbartonshire between 1722 and 1727.3 He lived at Mamore, Scotland.1

Child of Hon. John Campbell and Jean McIver Campbell

  • Dr. Neil Campbell+ b. c 1676, d. 22 Jun 1761; This relationship is apparaently still subject to some debate4

Children of Hon. John Campbell and Elizabeth Elphinstone

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 209. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S417] Chris Rooney, online unknown url, Chris Rooney (unknown location), downloaded 20 August 2010.
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S1322] David Arathoon, "re: Acheson Family and Campbell Family," e-mail message to Darryl Lundy, 8 April 2005 - 14 July 2006. Hereinafter cited as "re: Acheson Family and Campbell Family."
  5. [S37] BP2003 volume 1, page 1417. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  6. [S37] BP2003. [S37]

Andrew Crawford1

M, #22075
Last Edited=15 Sep 2003

Child of Andrew Crawford

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 103. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]


Helena (?)1

F, #22076
Last Edited=13 May 2005
     Helena (?) is the daughter of Sir John 'Mor' (?).1 She married Sir Colin Campbell of Lochow, son of Sir Neil Campbell of Lochow and unknown daughter Crawford.1
      Her married name became Campbell.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 104. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Sir John 'Mor' (?)1

M, #22077
Last Edited=13 May 2005
      Son of an Earl of Lennox.1

Child of Sir John 'Mor' (?)

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 104. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Mary Lamont

F, #22078
Last Edited=14 Apr 2008
     Mary Lamont was the daughter of Sir John Lamont of that Ilk.1 She married Sir Archibald Campbell of Lochow, son of Sir Colin Campbell of Lochow and Helena (?).1
      Her married name became Campbell.1 She was also known as Isabella.1

Children of Mary Lamont and Sir Archibald Campbell of Lochow

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 104. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Sir John Lamont of that Ilk1

M, #22079
Last Edited=14 Apr 2008

Child of Sir John Lamont of that Ilk

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 104. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Mary Anne Gore1

F, #22080, d. 13 April 1910
Last Edited=23 Sep 2003
     Mary Anne Gore was the daughter of Captain Hon. Edward Gore and Mary Anne Douglas.1 She died on 13 April 1910, unmarried.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 113. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]