Thomas Scurr Womersley1

M, #17131
Last Edited=8 Apr 2003

Child of Thomas Scurr Womersley

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 8. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Luisa Maria Carmen del Campo Mello1

F, #17132, d. 3 November 1951
Last Edited=22 May 2004
     Luisa Maria Carmen del Campo Mello was the daughter of Don José Murrieta del Campo Mello y Urrutio, Marqués de Santurce.1 She married Lord William Beauchamp Nevill, son of Sir William Nevill, 1st Marquess of Abergavenny and Caroline Vanden-Bempde-Johnstone, on 12 February 1889.1 She died on 3 November 1951.1
      Her married name became Nevill. She was decorated with the award of the Order of Mercy.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 20. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Gathorne Gathorne-Hardy, 1st Earl of Cranbrook1

M, #17133, b. 1 October 1814, d. 30 October 1906
Last Edited=18 Dec 2011
     Gathorne Gathorne-Hardy, 1st Earl of Cranbrook was born on 1 October 1814 at Bradford, Yorkshire, England.1 He was the son of John Hardy and Isabel Gathorne.1 He married Jane Orr, daughter of James Orr and Jane Stewart, on 29 March 1838.1 He died on 30 October 1906 at age 92 at Hemsted Park, Kent, England.1 He was buried on 3 November 1906 at Beneden, Kent, England.1 His will was probated, at over £274,000 gross.1
     He was educated at Shrewsbury School, Shrewsbury, Shropshire, England.1 He matriculated at Oriel College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 22 November 1832.1 He graduated from Oriel College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1836 with a Bachelor of Arts (B.A.).1 He was admitted to Inner Temple in 1840 entitled to practice as a barrister.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Leominster between 1856 and 1865.1 He held the office of Under-Secretary for the Home Department between 1858 and 1859.1 He graduated from Oriel College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1861 with a Master of Arts (M.A.).1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Oxford University between 1865 and 1878.1 He held the office of President of the Poor Law Board between 1866 and 1867.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Laws (D.C.L.) by Oriel College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 13 June 1866.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 6 July 1866.1 He held the office of Home Secretary between May 1867 and December 1868.1 He held the office of Bencher of the Inner Temple in 1868.1 He held the office of Secretary for War between February 1874 and April 1878.1 He held the office of Secretary for India between 1878 and 1880.1 He was created 1st Viscount Cranbrook of Hemsted, Kent [U.K.] on 4 May 1878.1 On 11 May 1878 his name was legally changed to Gathorne Gathorne-Hardy by Royal Licence.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Kent.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for the West Riding, Yorkshire.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).2 He was invested as a Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) on 20 April 1880.1 He held the office of Lord President of the Council between June 1885 and February 1886.1 He held the office of Secretary for War in January 1886.1 He held the office of Chancellor of the Duchy of Lancaster in August 1886.1 He held the office of Lord President of the Council between August 1886 and August 1892.1 He was created 1st Baron Medway of Hemsted Park, co. Kent [U.K.] on 22 August 1892.1 He was created 1st Earl of Cranbrook [U.K.] on 22 August 1892.1
     His Time obituary stated that he "was not quite in the front rank of Victorian statesmen. He was not of the stuff of which Prime Ministers are made ... But he was a very eminent public man of his day."1

Children of Gathorne Gathorne-Hardy, 1st Earl of Cranbrook and Jane Orr

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 493. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 941. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume III, page 494.
  4. [S8] BP1999 volume 1, page 20. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

William Courtenay Morland1

M, #17134, b. 13 March 1818, d. 30 September 1909
Last Edited=15 Nov 2013
     William Courtenay Morland was born on 13 March 1818.2 He was the son of Lt.-Col. Charles Morland.2 He married Margaretta Eliza Cator, daughter of Lt.-Gen. Sir William Cator and Penelope Anne Farnaby, in 1843.3 He died on 30 September 1909 at age 91.2
     He held the office of Justice of the Peace (J.P.).1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).1 He lived at Court Lodge, Kent, England.1

Children of William Courtenay Morland and Margaretta Eliza Cator

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 20. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S68] H. Pirie-Gordon, editor, Burke's Genealogical and Heraldic History of the Landed Gentry, 15th edition, (London, England: Burke's Peerage Ltd, 1937), page 1631. Hereinafter cited as Burke's Landed Gentry, 15th ed.
  3. [S3268] Hans Harmsen, "re: Chester Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 21 August 2008. Hereinafter cited as "re: Chester Family."

Louise Mary Harington1

F, #17135, b. 31 January 1967
Last Edited=3 Sep 2003
     Louise Mary Harington was born on 31 January 1967.1 She is the daughter of Timothy Harington and Jean Cutforth.1 She married Barry Peter Watson on 20 April 1996.2
      From 20 April 1996, her married name became Watson.2

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 100. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 128. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


William Beckett-Denison1

M, #17136, b. 10 September 1826, d. 23 November 1890
Last Edited=31 Jul 2011
     William Beckett-Denison was born on 10 September 1826.1 He was the son of Sir Edmund Beckett, 4th Bt. and Maria Beverley.1,2 He married Hon. Helen Duncombe, daughter of William Duncombe, 2nd Baron Feversham of Duncombe Park and Lady Louisa Stewart, on 17 February 1855.2 He was also reported to have been married on 18 July 1855.2 He died on 23 November 1890 at age 64.1
     He was given the name of William Beckett at birth.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for East Retford between 1876 and 1880.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Bassetlaw in 1885.2 He lived at Meanwood Park, Leeds, Yorkshire, England.2 He lived at Nun Appleton, Yorkshire, England.2

Children of William Beckett-Denison and Hon. Helen Duncombe

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1685. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 8. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  4. [S8] BP1999 volume 1, page 78. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Lt.-Col. Sir Albert Edward Delavel Astley, 21st Lord Hastings1

M, #17137, b. 24 November 1882, d. 18 January 1956
Last Edited=24 Sep 2013
Consanguinity Index=0.0%
     Lt.-Col. Sir Albert Edward Delavel Astley, 21st Lord Hastings was born on 24 November 1882.1 He was the son of Sir George Manners Astley, 20th Lord Hastings and Hon. Elizabeth Evelyn Harbord.1 He married Lady Marguerite Helen Nevill, daughter of Lt.-Col. Henry Gilbert Ralph Nevill, 3rd Marquess of Abergavenny and Maud Augusta Beckett-Denison, on 11 February 1907.2 He died on 18 January 1956 at age 73.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He was educated at Royal Military College, Sandhurst, Berkshire, England.1 He succeeded to the title of 21st Lord Hastings [E., 1295] on 18 September 1904.2 He succeeded to the title of 11th Baronet Astley, of Hill Morton, co. Warwick [E., 1660] on 18 September 1904.1 He held the office of Member of the Norfolk County Council between 1909 and 1910.1 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches twice.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the 7th Hussars.1 He gained the rank of Honorary Lieutenant-Colonel in the service of the King's Own Royal Regiment.1 He held the office of Vice-Lord-Lieutenant of Norfolk.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Norfolk.1

Children of Lt.-Col. Sir Albert Edward Delavel Astley, 21st Lord Hastings and Lady Marguerite Helen Nevill

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1819. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 20. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S37] BP2003. [S37]

James Walker Larnach1

M, #17138, d. 24 January 1919
Last Edited=5 Aug 2009
     James Walker Larnach was the son of Donald Larnach.2 He married Lady Isabel Lettice Theodosia Boyle, daughter of Richard Edmund St. Lawrence Boyle, 9th Earl of Cork and Lady Emily Charlotte de Burgh, on 29 June 1889 at St. George Hanover Square, London, England.3 He died on 24 January 1919.
     He lived at Brambletye, Sussex, England.1

Child of James Walker Larnach and Lady Isabel Lettice Theodosia Boyle

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 8. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S3762] Bron Bruce, "re: McElwain Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 20 May 2009. Hereinafter cited as "re: McElwain Family."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 901. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lady Isabel Lettice Theodosia Boyle1

F, #17139, b. circa 1859, d. 6 April 1904
Last Edited=17 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Isabel Lettice Theodosia Boyle was born circa 1859.2 She was the daughter of Richard Edmund St. Lawrence Boyle, 9th Earl of Cork and Lady Emily Charlotte de Burgh.1,3 She married James Walker Larnach, son of Donald Larnach, on 29 June 1889 at St. George Hanover Square, London, England.3 She died on 6 April 1904 at 1 Carlton Gardens, London, England.3,2
      From 29 June 1889, her married name became Larnach.3

Child of Lady Isabel Lettice Theodosia Boyle and James Walker Larnach

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 8. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S3762] Bron Bruce, "re: McElwain Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 20 May 2009. Hereinafter cited as "re: McElwain Family."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 901. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Jane Anastasia Studd

F, #17140, b. 14 March 1961
Last Edited=15 Dec 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Jane Anastasia Studd was born on 14 March 1961.1 She is the daughter of Captain Sir Robert Kynaston Studd, 3rd Bt. and Anastasia Leveson-Gower. She married Christopher John Hall, son of Sir Peter Hall, in 1988.1
      Her married name became Hall.

Children of Jane Anastasia Studd and Christopher John Hall

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3802. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]